1

Temat: Kodowanie...

Opracowuję pewien formularz i z braku możliwości przetworzenia go po stronie serwera będzie on wysyłany e-mailem - plain tekstem. W tym celu układam sobie za pomocą js wygląd wiadomości i niestety po otworzeniu okienka programu pocztowego (np. Outlooka) polskie litery nie chcą występować ;)

Istotne elementy kodu:

var adresat = "t...@test.com";
var kopia = document.forms['formZamowienia'].email.value;
var ukrytaKopia = "t...@test.com";
var data = new Date();
var temat = "Zamówienie wysłane ze strony WWW";
var tresc =  "Zamówienie wysłane ze strony WWW\n";
    tresc += "--------------------------------\n\n";
    tresc += "Data złożenia zamówienia: " + data + "\n\n";
    tresc += "Wiadomość wygenerowana automatycznie. Proszę nie odpowiadać na nią."
var wiadomosc = "mailto:" + adresat + "?cc=" + kopia + "&bcc=" + ukrytaKopia + "&subject=" + temat + "&body=" + escape(tresc);
window.location = wiadomosc;

Strona WWW jest kodowana w ISO-8859-2, w znaczniku script również dopisałem kodowanie. Krzaki występują nadal :( Specjaliści niewąscy odwiedzają foruma (co widać po np. wątku Małego), więc liczę na pomoc ;) Problem jest z pewnością megabłahy, ale jakoś nie mogę wpaść na rozwiązanie.

PS. Tak to jest jak człowiek potrafi zrobić "samopiszący się tekst" z equalizerami, a wykłada się na kodowaniu znaków :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: Kodowanie...

s/window.location = wiadomosc;/wiadomosc += "&Content-Type: text\/plain; charset=ISO-8859-2"; window.location = wiadomosc;/

zieff..

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Kodowanie...

Nie widze u Ciebie w nagłówku:

Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"

Niewykluczone, że trzeba będzie dokonać paru innych zabiegów, ale spróbuj najpierw z powyższym. W ogóle, to mógłbys podejrzeć źródło pierwszego z brzegu maila. ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: Kodowanie...

bylem szybszy :P

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Kodowanie...

Szybcy jesteście ;) Ale do tej pory niestety nieskuteczni :( Niestety nie dziabie. Dalej krzaki.

var wiadomosc = "mailto:" + adresat + "?cc=" + kopia + "&bcc=" + ukrytaKopia + "&subject=" + temat + "&body=" + escape(tresc) +"&Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2;";
                window.location = wiadomosc;
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Kodowanie...

eee, moze przed body ustaw "content" i z kodowania zastap ;"; na "; ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Kodowanie...

Beeeeeeeeeeeeep. Wrong. Dawanie przed body raczej nic nie da, bo co wtedy z kodowaniem w subject?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Kodowanie...

ZTCW, to zmienna wiadomosc przechowuje link "mailto:...". W takim układzie "Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2;" też powinno być przejechane przez escape(). Może tak (jak zwykle nie sprawdzałem):

"&body=" + escape( "Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2" ) + "%0A" + tresc )
dely napisał/a:

Beeeeeeeeeeeeep. Wrong. Dawanie przed body raczej nic nie da, bo co wtedy z kodowaniem w subject?

"Subject: =?ISO-8859-2?Q?" + escape(subject) + "?="

Ostatnio edytowany przez Lizard (2007-05-30 12:03:27)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

9

Odp: Kodowanie...

Lizard napisał/a:

Może tak (jak zwykle nie sprawdzałem):

Niestety, przykładowy wynik:

Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
Zamówienie wys?142ane ze strony WWW

:(

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Kodowanie...

oczywiscie z roznych przegladarek roznie to wychodzi?

dely napisał/a:

Dawanie przed body raczej nic nie da, bo co wtedy z kodowaniem w subject?

content-type moze byc dowolnym w kolejnosci naglowkiem i poki wywlujacy/wywolywany program nie zmienia - subject powinien byc traktowany tym samym kodowaniem co body... jak nie pojdzie - sposob z ?encoding?Q?tresc?= ale przy tym to content-type na quote-printable chyba trzeba zmienic...

btw. kolejnosc naglowkow jest dowolna...

na wszelki wypadek przetestuj:

naglowki = 'content-type="text/plain; charset=ISO-8859-2"&cc=' + kopia + "&bcc=" + ukrytaKopia + "&subject=" + temat;
wiadomosc = "mailto: " +adresat+ "?" + naglowki + "?body: " + escape(body);

lizard: jak wstawisz do body - nic nie da, a jak juz to powinno byc 2x %0A (jako zakonczenie naglowkow)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2007-05-30 12:53:30)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Kodowanie...

Powoli sytuacja staje się poważna, nie chce działać wnich... Olałem już złożoność skryptu i próbuję uzyskać cztery litery ś zarówno w treści, jak i temacie. Kto dopisze do tego poniżej coś, co spowoduje wyświetlenie się polskich liter jest gość. Oczywiście nic z powyższych rad nie działa :(

var wiadomosc = 'mailto:test@b.kocmoc.su?subject='+escape('????')+'&body='+escape('????');
                window.location = wiadomosc;

i dupa :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Kodowanie...

Ja Ci powiem tak: bawilem sie kilka razy z czystym tekstem wysylanym emailem i nie pamietam, aby sie udalo polskie literu uzyskac. To znaczy jak sie udawalo pod jedna przegladarka, to pod druga byla dupa. Jak byl noz na gardle, to wysylalem maila jako html.

13

Odp: Kodowanie...

a co z:

'mailto:test@b.kocmoc.su?content-type=text/plain;%20charset=ISO-8859-2?subject=...

i czy czasem escape(body) polszych znakow nie rozwala na kody?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: Kodowanie...

Hm, teraz jestem w domu i w Thunderbirdzie poniższy kod działa.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
     <head profile="http://gmpg.org/xfn/11">
         <title>mail</title>
         <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />
          <script type="text/javascript">
               var subject = "??ć";
               var body = "Zażółć gę?l? jaĽń!%0AI Ľółwia też";
               var wiadomosc = 'mailto:test@b.kocmoc.su?content-type=text/plain;%20charset=ISO-8859-2&subject='+subject+'&body='+body;
               window.location = wiadomosc;
          </script>
     </head>
     <body>
          <h1>Wielka dupa</h1>
     </body>
</html>

Czy dysponuje ktoś może MS Outlookiem, bądź Outlookiem Express względnie innym klientem i może sprawdzić pliterki?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Kodowanie...

eskejpizacja body przeszkadzala, czy trzeba bylo content-type moim sposobem ustawic? tak z ciekawosci pytam...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

16

Odp: Kodowanie...

Eskejpizacja raczej.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: Kodowanie...

Taki wynik w OE:
http://images20.fotosik.pl/404/47d6032b2487d8f2.jpg

18

Odp: Kodowanie...

Doinstaluj w Outlooku polskie znaki :p

A tak w ogóle niepisana zasada mówi, że w emailach nie używa się polskich liter ze względu na fakt, że nie znasz sposobu kodowania drugiej strony i zawsze jest ryzyko wystąpienia efektów o jakich piszesz. W korespondencji krajowej prosze bardzo, ale też nie wszędzie, bo wiele systemów bazuje jeszcze na kodowaniu bez polskich liter. i nie wiesz na co trafisz w przypadku wysyłania.

19

Odp: Kodowanie...

startujac z IE7 wszystko sie w outlooku prawidlowo wyswietla.

a to tez dziala jak powinno.


var body = "%A5     %C6     %CA     %A3     %D1     %D3     %8C     %8F     %AF     %B9     %E6     %EA     %B3     %F1     %F3     %9C     %9F     %BF";


i wiadomo.... juz...

Ostatnio edytowany przez Havoc (2007-05-30 21:00:09)

20

Odp: Kodowanie...

BTC, bzdury wypisujesz sam z siebie, czy Ci za to płacą?

http://www.ietf.org/rfc/rfc2047.txt

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

21

Odp: Kodowanie...

BTC: Witamy w roku 2007!

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

22

Odp: Kodowanie...

Lizard: Czepiasz sie. Mowil, ze niepisana zasada, a Ty z jakas pisana wylatujesz...

23

Odp: Kodowanie...

Vasco, siedź cicho, bo jak Jarosław K. i jego mafia to przeczytają, to zaczną wcielać w życie, te... niepisane zasady.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

24

Odp: Kodowanie...

A ja mam dwa tryby klepania: emaile i wlasne notatki pisze zawsze bez polskich znakow, a w Wordzie przestawiam sie na tryb oficjalny :)

25

Odp: Kodowanie...

dwa tryby klepania...:P

gep/lamers^dial