1

Temat: ICD SCSI/CDrom drive

zainstalowałem sterowniki dla CD, sterowniki w czasie ładowania przydzielają literę napędu, lecz tos nie widzi cedeka jako takowego :). Na testach ID widzę dysk, widzę cd i widzę rtclock. Co jest na rzeczy??

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-07-03 10:24:20)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

METADOS... masz sterwoniki najnizszegopoziomu teraz jeszcze potrzebujesz dozbroic TOSa (jako ze ten sam w sobie nie zawiera) w sterowniki CD i filesystem. Standardowo robi to Atarowski METADOS, masz jeszcze do wyboru SPIN, BETADOS, EXTENDOS.

cos jest tutaj na ten temat:

http://atariki.krap.pl/index.php/TOS

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Ze swojej strony polecam Betadosa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

więc dziś testy, bawiłem się wcześniej spinem, ale jako, że brakowało podstawy - coś nie bardzo to działało :) - czyli, jak rozumiem, do tego co mam dowalić np. spin - i sprawdzić. ok.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

dokladnie musisz zadeklarowac pod jaka literka w systemie bedzie widnial CD-ROM i itp.

6

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

oto config, bo zaczynam tego poważnie nie kumać:

zawartość katalogu c:\auto\
cd_acsi.bos
config.sys
hsmay.dos
icdtime.prg (rtclk)
iso9660f.dos
METADOS.prg
nosystem.prg
shelman.prg

zawartość pliku config.sys z katalogu \auto\ - czyli pliku j.w.:
*BOS, C:\AUTO\CD_SCSI.BOS Y:5
*DOS, C:\AUTO\ISO9660f.DOS G:Y

co jest nie tak??

na testach ID - wychodzi, że CD istnieje na #5, czyli tak jak jest to określone (jak domniemam) w configu, a w \auto\ widzę wspomniany metados :)

EDIT:

SysINFO wykazuje błąd, przy sprawdzaniu drive'a G: - który jest widoczny jako CD (dla programu, nie dla TOS'u oczywiście) - :) - METADOS error:-19 Device not responding, a co ciekawe po włożeniu płyty do napędu zawsze wyskakuje z błędem: Programm gab zuruck: Allgemeiner Fehler#1 - i 4 bombki :):):) - ehhhh

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-07-04 06:15:28)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

jezeli naped jest urzadzeniem nr. 5 to w configu powinines miec zdaje sie tak:

Y:4

o ile dobrze pamietam z manuala ;)


jezeli bys sobie nie poradzil to EXTENDOS sam ustawia wszystko, to znaczy automat. Ale wierze w ciebie Pin ze jestes master of the system i dasz sobie rade :)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Pin: zmień na Beta lub Extendosa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

wiecie - jak łatwo takie rzeczy znaleźć na sieci :) - zamiast podlinkować mi tu, to teraz "bendem" szukał "nie_wiedzieć "czego :)-

... znalazło się coś, co nazywa się extendos, ale z readme nic nie wynika. Nie wiem, jak to zainstalować, i wychodzi na to, że jest to niepełna wersja, bo pełna jest płatna, czy coś takiego. Archiwum zawiera pliki *.rsc - cdaudio, oraz install.

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-07-04 23:17:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

http://www.ettnet.se/~dlanor/main/dl/betados.zip

Proszę.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Sqward. Błagam o łopatologiczną instrukcję. Czy muszę być ekspertem od Atari ST(e) ?? :) - wiem, że mi to na złe nie wyjdzie - lecz po zapakowaniu zawartości powyższego zip'a na twardysk i umieszczeniu w auto plików, które w owym archiwum istnieją - nic szczególnego się nie dzieje. Zmieniłem w ciągu poszukiwań jedynie to, że napęd widziany jest na G: i H: - by uniknąć teoretycznie możliwych zonków typu brak odpowiedniej litery dysku pod tosem. Sysinfo tym razem coś widzi - pokazuje, że drive jest, lecz nie zmienia to faktu, że niczego poza brakiem bombek nie ma. Nadal nie działa. HEEEEEEEEEELLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP :)


EDIT:

pojebałem coś dodatkowo ze spinem - chodzi o połączenie extendos'a i spina. Ogółem, teraz nie widać cedeka wcale. Widzę go tylko na ID-test scsi. Czy extendos sam w sobie obsłuży cdrom?? - bo czytając configa nie do końca jestem przekonany. inglisz mój mizerny - ale z czego rozumiem tak właśnie jest, lub nie do końca rozumiem :D

Czy ktoś może mi udzielić informacji, wraz z LINKAMI - jak to h ujost wo odpalić?? - Nie chcę czegoś przypadkiem popsuć i wywołać pożaru w okolicy :) -

to jest dokładnie tak, jak by użytkownik Atari ST zapytał mnie, jak podłączyć interface KMK, skonfigurować i przepartycjonować dysk, oraz odczytać kilka spraw z cd na atari XL i tokiem powyższych wypowiedzi powiem tak:

"Należy podłączyć interface, zassać fdisk, zapisać partycje, oraz użyć programu cdread modyfikowanego przez p. Józka z dupy ciemnej. Po zakończeniu operacji wszystko powinno działać, lub działa na pewno, a jeśli nie działa - to coś jest nie tak. W takim przypadku użyj innej wersji programu fdisk, lub innego dysku, lub dysk masz /zepsuty/, lub musisz wszystko zrestartować" - ale to i tak w sumie za dokładnie :) -

poproszę więc o - LINK do sterów, oraz szczegółową instrukcję obsługi jak dla JONTKA z Giebutowa - bo nie bardzo się znam na tym komputerze - i od początku to utrzymuje :) -

co oferuje:
KONFIG:

Atari STe/4MB simm ram
kontroler SCSI firmy ICD, model AdSCSI PLUS ST/AHS 52L + CDROM CHINON model CDS-535

...
HDD ID#0
CD ID#5
Rtclk ID#6

więcej grzechów nie pamiętam.

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-07-06 01:09:32)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Zasadniczo: Exten/Beta/Meta-dosto tylko taki engine. Do niego masz:
- sterownik sprzetu *.bos
- sterownik filesystemu *.dos
(o ile ich nie zakrecilem)

Linki do sterów już dostałeś, nic więcej nie ma. Mozliwe ze zle dobierasz bos'a do sprzetu, najlepiej bedzie jak wkleisz cala konfiguracje i wtedy sie obaczy.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2007-07-06 05:50:14)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

* czyli extendos sam w sobie teoretycznie obsługuje, czy nie obsługuje CD?
* jak powinien dla extendosa wyglądać wpis w pliku c:\auto\config.sys;- czyli *BOS, oraz *DOS jeśli #ID napędu CD  = 5
* jakie pliki powinny znaleźć się w katalogu \auto\ - i czy tylko tam?
* co zrobić, by pojawiła się :) - litera napędu pod tosem

Adam;- jeśli zależnie od configu, to mój jest dość prosty. wyżej o nim pisałem ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-07-06 09:38:30)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Jesli chodzi o binerke EXTENDOS.PRG to sama z siebie ona CD nie obsługuje, potrzebne są sterowniki, a tek pakiet Extendosa o ile mnie pamięć nie myli posiada.

Jak wpis powinien wyglądać to niestety z głowy nie potrafię powiedzieć.

W AUTO powinieneś mieć EXTENDOS.PRG, CONGIG.SYS, odpowiedni BOS i odpowiedni DOS. Jakie konkretnie z głowy też nie potrafię powiedzieć).

Na Desktopie litera dysku ci sie pojawi jak ja dodasz z menu, to któraś opcja w najbardziej prawym menu. Z głowy też nie pamiętam która ;)

Spojrzałem na twój config, i wydaje mi się że możesz mieć złego BOSa, ale nie jestem specjalistą. Nie ma nic z ACSI w nazwie?

Kurde, muszę zacząć łykać coś na pamięć.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

ciąg dalszy testów w takim razie w niedziele :) - będą relacja z placu boju.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

i jak testy, powiodły?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

17

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

niestety cedek nadal nie działa tak, jak to opisywałem :(

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

oj, Pin wez sprzet na party, nawet sam kontroler, dysk, naped, jezeli sie pojawie to wszsytko ci poustawiam i pokaze co i jak ;)

mozliwe ze masz cos pierdykniete ze sprzetem, no ale tak na forum to juz ciezko, skoro wszsytko zawiodlo a konfig jest straszliwie prosty...

powiedz tlyko jeszcze czy zmieniales pliki BOS i DOS?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

19

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Pin: lepiej nie bierz, Vulgar i tak nie przyjedzie ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

Pin - ja ci dobrze radze poczekaj do września/października a Twój problem będzie tylko przykrym wspomnieniem

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: ICD SCSI/CDrom drive

PIN: tutaj jest paczka dla ST ACSI - MiętaDos of koz.

http://jens-inge.dyndns.org/download/metd26st.zip

Ssij! musi byc dobrze...

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///