1

Temat: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

Mam następujące pytanie do elektroników.
Zrobiłem rozszerzenie pamięci do Atari, które oparte jest na pamięci statycznej.  Układ nie wykorzystuje jednak magistrali A0-A15, tylko magistralę RA0-7 wychodzącą z Freddiego.
Ogólnie układ działa na następującej zasadzie - po opadającym zboczu sygnału RAS zatrzaskiwana jest młodsza połowa adresu, a jako starsza połowa podpięte są sygnały z magistrali RAS.
Wybranie układu SRAM następuje wtedy, gdy adresujemy bank $4000-$7fff i CAS = 0 (na magistrali RA0-7 będzie wówczas starsza połowa adresu a młodsza została zapamiętana wcześniej).

Generalnie układ działa jak chciałem, ale mam pewien paskudny problem z sygnałem A13 (i tylko z nim), który uzyskuję z sygnału RA5 przy CAS=0. Problem objawia się tym, że w połówkach $4000-$5fff i $6000-$7fff mam zawsze kopię tych samych danych. Po doprowadzeniu A13 (i tylko niego) bezpośrednio z magistrali procesora całe rozszerzenie działa prawidłowo.

Czy ktoś ma jakiś pomysł? Czy zawartość magistrali RA0-7 może się zmieniać przy CAS=0? A może magistrala RA0-7 uzyskuje stabilne wartości dopieru po pewnym czasie od opadającego zbocza CAS?

2

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

Nie było odpowiedzi, ale mnie przypadkowo udało się problem rozwiązać. Napiszę w czym rzecz, bo może komuś się to kiedyś przyda.

Projektując swoje rozszerzenie wzorowałem się na modelach Freddiego wykonanych Pasia oraz Jera. No i schematy są teoretycznie dobre, ale jednak na obu jest powielony ten sam błąd. Magistrala RA0-7 zawiera bowiem zmultipleksowane sygnały magistrali A0-A15, ale w INNEJ KOLEJNOŚCI niż to zostało tam opisane. Po opadającym zboczu CAS RA7 zawiera (zgodnie z modelem Pasia) stan A15, ale to RA0, a nie RA6 zawiera stan A14!!! Innych sygnałów nie sprawdzałem, ale podejrzewam, że też występuje inne przypisanie.

Nie wiem, czy ktoś coś z tego zrozumiał, ale wydaje mi się, że warto o moim spostrzerzeniu wspomnieć na forum.

3

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

asal: zastanawia mnie dlaczego akurat adres $4000-$7fff chcesz łapać z przemultipleksowanych RA0-RA7, zamiast tak jak to robią wszelkie rozszerzenia na podstawie A0-A15.

4

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

moze chce zrobic 1mb zgodne z a130 ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

Bo w ten sposób mamy tylko 8 linii na adres zamiast 16! Zawsze chciałem tak spróbować, bo redukuje to bardzo liczbę kabelków. Przy okazji się czegoś nowego nauczyłem o Atari a rozszerzenie pięknie działa. Nie chodziło o sam efekt końcowy, ale o zrobienie czegoś w inny sposób i o naukę.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-09-18 21:37:36)

6

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

Jak działa to zapodaj schematem :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Freddie a rozszerzanie pamięci Atari

Chętnie, przygotuję i podeślę. Rozszerzenie działa w trzech trybach 512kB, 320kB Rambo i 320 Compy.