1

Temat: Co to za dopalacz ?

Witam, dzisiaj nabyłem "nową" atarkę w stanie niewiadomym (brakuje mi zasilacza i kabla euro żeby odpalić ją). Jest to model 800 XE. Z ciekawości rozebrałem ją i o dziwo jest tam coś wlutowane dodatkowo. Czy wie ktoś co to za rozszerzenie (i czy w ogóle to jest rozszerzenie). Na płytce jest 5 układów scalonych (napisy nieczytelne :() Może zdjęcia pomogą.

http://www.janusz15.strony.gni.pl/foto1.jpg
http://www.janusz15.strony.gni.pl/foto2.jpg

2

Odp: Co to za dopalacz ?

Drugie zdjęcie - kabelki lecą m.in. do nóżek od 12 do 15 PIA, czyli dotyczą sygnałów: PB2-PB5 - najczęstsze (tak w 99.99%) wykorzystanie tych linii to rozszerzenie pamięci RAM.

3

Odp: Co to za dopalacz ?

Acha dobrze wiedzieć. W ogóle trochę biedna ta maszynka bo w ostatnim momencie wyrwałem ją ze szkoły z zapasów nauczyciela ale widać że niema już modulatora TV i niema złącza cartridgea. Mam nadzieje że wyjście monitor będzie gadać.

4

Odp: Co to za dopalacz ?

Odpal SysInfo jak już znajdziesz kabel.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Co to za dopalacz ?

Bez modulatora niczego nie odpalisz, nie będzie obrazu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: Co to za dopalacz ?

bedzie. poczytaj sobie mag. seriousa ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Co to za dopalacz ?

jer napisał/a:

Bez modulatora niczego nie odpalisz, nie będzie obrazu.

A dlaczego atarka ma wyjścia Compositive Video/Luminance ? :P

8

Odp: Co to za dopalacz ?

65XE bez modulatora nie ma Composite Video. Ale Luma / Chroma jest, więc S-Video będzie działać.

Strasznie zmaltretowana ta atarka ...

Ostatnio edytowany przez electron (2007-09-21 10:11:17)

pomidor

9

Odp: Co to za dopalacz ?

Luminancję można podłączyć do wejścia Compositive Video - nie będzie to piękne odzwierciedlenie barw atarowskim, ale obraz w celu przetestowania atarki otrzymamy.

10

Odp: Co to za dopalacz ?

electron napisał/a:

Strasznie zmaltretowana ta atarka ...

No niestety w takim stanie już leżała w szkole. :/  Nie wiem czy w ogóle działa więc będe powoli próbował ją odpalić.

11

Odp: Co to za dopalacz ?

Za chęci i decyzję by to uruchomić już masz u mnie 6+ Działaj powoli ale z głową a powinno ruszyć jak nie ma poważniejszych uszkodzeń w rodzaju..... ktoś wpadł na genialny pomysł by podłączyć do tego np.12V

12

Odp: Co to za dopalacz ?

Po wstępnych oględzinach wydaje mi się że raczej ktoś doświadczony grzebał w niej, chociaż różnie to bywa jak to w szkole. Czy jeśli chce uruchomić atarkę to 5V i GND muszą być na tych wszystkich pinach z zasilania bo widzę na schematach że tak na przemian te piny w gniazdku są czyli +5V,GND,+5V itd.

13

Odp: Co to za dopalacz ?

Podłącz do wszystkich ;) Na pewno nie zaszkodzi ;)

14

Odp: Co to za dopalacz ?

gniazdem kartridża na razie się nie przejmuj, nie jest potrzebne by uruchomic ten komp

15

Odp: Co to za dopalacz ?

Więc dosłownie w 5 minut odpaliłem maszynę tylko na słuch. Słyszałem "klikanie" kursora po wcześniejszym podłączeniu wzmacniacza. Więc BASIC działa. Teraz sprawa video. Według schematu z http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#monitor CV idzie do pinu 20 w euro. Jednak według opisu wszystkich pinów ze strony http://laki.dvhk.pl/faq/kableuro.htm wychodzi na to że na 20 jest również wejście luminancji a na 15 pinie wejście chrominancji. Czyżby gdyby wykorzystać te informacje umożliwiłoby pokazanie obrazu ? Jeśli nie to czy mógłbym wykonać jakiś prosty mieszacz którego mi brakuje w tym momencie (brak modulatora)

16

Odp: Co to za dopalacz ?

Sama luminancja z atarki podłączona do wejścia wideo w TV/monitorze powinna dać obraz - wprawdzie nie będzie tam kodowania kolorów, ale do samego uzyskania obrazu czarno-białego wystarczy (na potrzeby diagnostyczne) - jakbyś przez kondensator 470pF doczepił chrominancję powinieneś uzyskać w miarę pełny kolor - tak się mniej-więcej robi z sygnału S-VHS (Luminancja + Chrominancja) zespolony sygnał wizji: bezpośrednia luminancja do wejścia CV + przez 470pF dajemy chrominancję. Przynajmniej z wyjściem TV Out kart do PC to działało (sztuczka z uzyskaniem koloru z S-VHS).

17

Odp: Co to za dopalacz ?

Dobrze zrozumiałem ? Tak ma wyglądać te połączenie ? Gdzie L to luminancja, CH to chrominancja. http://www.janusz15.strony.gni.pl/rys.JPG

Ostatnio edytowany przez SQT (2007-09-23 21:36:45)

18

Odp: Co to za dopalacz ?

Dokładnie to miałem na myśli.

19

Odp: Co to za dopalacz ?

wstyd mi się przyznać ale od tamtego czasu nie ruszałem jej aż do dzisiaj. I atarka działa bez problemu, kolor udało mi się otrzymać gdy dołączyłem chrominancję do luminancji lecz zapewne źle robię bo się GTIA (a przynajmniej tak mi się wydaje) grzeje się. A może ma się grzać ?W self teście żaden bank pamięci niejest uszkodzony. Czy jest możliwość w basicu podejrzeć ile mam dodatkowej pamięci czy trzeba używać innego programu ?

20

Odp: Co to za dopalacz ?

Sprawdź, czy bez "połączenia" GTIA się również grzeje, bo tak naprawdę w teorii nie powinno mieć to wpływu. GTIA, CPU i ANTIC mają prawo być cieplejsze.

21

Odp: Co to za dopalacz ?

ups, źle przedtem odczytałem numerek z układu. To jest C014806 czyli 6502 anie jak przedtem odczytałem C014805 czyli GTIA. Czyli wszystko ok. Ale nie do końca bo zauważyłem że w moim 800XE ktoś majstrował z ROMem bo widać ruszane luty i układ C061598B a na atariki opisany został jako ROM XL. W selfteście tez widać klawisze których nie ma. Jak go stukne palcem czy coś takiego to różne błędy się dzieją i czasami atari się wiesi. Może spróbuję poprawić niektóre luty ?

Pewnie macie śmiech ze mnie ale na grzebaniu wewnątrz takiej maszynki to ja się za dobrze nie znam :(

Ostatnio edytowany przez SQT (2008-05-31 23:27:51)

22

Odp: Co to za dopalacz ?

Nie przejmuj się, po to jest to forum, żebyśmy mogli dzielić się doświadczeniem z innymi.

Skoro na puknięcie danego scalaka następuje "zwis", to jest 95% prawdopodobieństwa, że właśnie przy tym scalaku są słabe luty - dobrze jest poprawić te 28 styków lutownicą, taki zabieg powinien pomóc.

23

Odp: Co to za dopalacz ?

CO14805 to GTIA NTSC. Jeżeli masz jeszcze układ CO12296 (ANTIC NTSC) to masz amerykański komputer NTSC. Ktoś tu szukał płyty NTSC, choć same płyty XE NTSC i PAL niczym się nie różnią, tylko różnica jest w obsadzeniu elementów.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Co to za dopalacz ?

podlutowałem  niepewne układy i działa ładnie tylko może jestem przewrażliwiony ale denerwuje mnie grzanie się "procka" 6502 chociaż atari działa bez problemu. Niestety nie jest to NTSC bo takiego układu nie ma. Ogólnie to atarynce przydałby się przegląd elektronika ze sprzętem bo ta moją lutownicą tylko krzywdę mogę zrobić jej.

25

Odp: Co to za dopalacz ?

Struktura krzemowa może sie rozgrzać do temperatury około 150 stopni gdy ma np 80 stopni to nic dziwnego   Procek musi się grzać, byle nie był gorący że parzy palec.