1

Temat: Czarny ekran Atari 65XE

Witam!

Moje 18 letnie Atari przestało działać. Nie było używane około 3 lat. Leżało sobie spakowane w pudełeczku.
Na ekranie ciemność ? czasami wyskoczy biały ekran.

Zasilanie sprawdzane  OK.  Pamięć RAM się nie grzeje

Podejrzewam   uszkodzony układ  ROM BASIC-a (CO24947A-01).

Czy ktoś ma inną koncepcję ? ewentualnie  mógłby podesłać oczywiście za opłatą sprawną kosteczkę ROM BASIC ? lub zaprogramowanego EPROMA z BASICEM do mojego komputerka :).

2

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Ja bym tu raczej podejrzewał uszkodzenie Antica. ROMy stosunkowo rzadko się chyba psują.

3

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

ram się grzeje? - jak bardzo? - włącz na 20 minut i sprawdź, czy któryś nie grzeje się bardziej, niż inne. Sprawa dwa - jeśli masz jakieś scalaki w podstawkach, to podociskaj :) ... wydaje mi się, że to ram.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Oj Pinokio, Pinokio :) MOże to być ROM (OS lub BASIC) lub zimny lut. Popukaj w kompa ....

pomidor

5

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

1. Przede wszystkim zmierz napięcie zasilacza pod obciążeniem (włączony komputer). Powinno być 5V z dokładnością do 0,2V.
2. Sprawdź, czy jest ramka obrazu (linie poziome powinny być nieruchome). W celu sprawdzenia zwiększ nieco jaskrawość TV/monitora.
3. A co słychać w głośniku po włączeniu komputera? Powinino być słyszalne puknięcie w momencie włączenia zasilania, a po chwili cichy trzask resetu. Jeśli zamiast resetu czasem słychać piśnięcie i błysną poziome kreski - to RAM jest padnięty.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

... :) - a onegdaj w serwisie Atari to prewencyjnie zepsuty komputer na 3 zdrowaśki do pieca ładowali :) - to taki żarcik :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Sprawdziłem i zasilanie przy włączonym komputerze wynosi  4,9V

Pamięci RAM jak wspomniałem wcześniej nie grzeją się nadmiernie
ale powsadzałem je w podstawki i jak zamienię miejscami to komputer
różnie się zachowuje - w jednej konfiguracji (przestawienu kostek RAM-u)
są puknięcia w głośniku i czasem na ekranie wyświetli się biały poziomy pasek w momencie włączenia zasilania - w innej konfiguracji brak oznak życia.

Hm.. Chyba rzeczywiście RAM jest padnięty - choć się nie grzeje ..... może miałby ktoś na sprzedanie RAM do Atarynki (MK4564N-20 lub 4164  tak z 8 sztuk)   ;)

8

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Nie napisałeś jaki masz model komputera. Może lepiej od razu 41256 wetknąć, a piny nr 1 podpiąć do masy (16). Potem łatwiej rozszerzyć pamięć. Mam 4164 i 41256, mogę podesłać 5zł/8szt + koszty listu poleconego.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

OK jer .  Komputer Atari 65XE płyta 65XEN z pamięcią RAM - MOSTEK MK4564N-20 - 8 sztuk.

A jak wygląda podłączenie pamięci 4464 mam ze 4 sztuki czy da sie podłączyć w jakiś sposób zamiast  MK4564N-20, 4164 ?  :/

10

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Można 4464, ale jest dużo "szycia". Większość pinów pasuje, inne trzeba podgiąć i krosować.

http://www.dereatari.republika.pl/images/ram.gif

41256 mają wyprowadzenia jak 4164, tylko na pinie 1 jest A8.
Na płycie pin 2 i 14 są zwarte.

Ostatnio edytowany przez jer (2007-12-11 15:01:04)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Witam ponownie .....

Dziękuję wszystkim a szczególnie, jer (owi)  za cenne wskazówki :)   dot.   obrazu, dzwięku przy padnietym RAM-ie ....

Podmieniłem kostki 4564 (4 szt) na 4464 (1szt) ... no i komputerek ożył.  :D

Ale niestety pojawił się nowy problemik - brak koloru zarówno na wyjściu composit jak i modulatorze.
Czytałem na forum, że mógł "popłynąć" rezonator kwarcowy 14,18757 Mhz -
ale takiego żeby podmienić nigdzie w necie nie można znaleźć.

Wymieniałem 4,433618 Mhz ale bez efektu.

A może to coś innego ??  :|

Ostatnio edytowany przez BeZiK (2007-12-21 12:14:51)

12

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Spróbuj pokręcić potencjometrem (jedyny na płycie głównej) gdy komputer jest włączony i sprawdź, czy pojawiają się kolory.

13

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Kręcone nie pomaga. :|  Tylko jak przestawię TV na system SECAM to jakieś kolorki się pojawiają przy kręceniu potencjometrem... np przy SELF TEST-cie tło zamiast zielone jest niebieskie .

Ostatnio edytowany przez BeZiK (2007-12-18 11:38:39)

14

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Co mówią testy SELF TESTu? Pamięć OK? Dźwięk? Klawiatura?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

15

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Wszystkie testy w SELF TEST-cie  OK.

Gry i programy jakie udało mi się wczytać przez SIO2PC działają - tylko brak koloru. :/

Ostatnio edytowany przez BeZiK (2007-12-19 11:25:54)

16

Odp: Czarny ekran Atari 65XE

Witam. Mam w domciu XEGS od TeBe do naprawy. Także czarny obraz, jest trzas z głośnika w trakcie włączania oraz chwilowo biały pasek na dole ekranu, nic się nie grzeje. Komp reaguje na klawisz Reset - ekran skoczy, brak odgłosu bootowania

jer napisał/a:

3. A co słychać w głośniku po włączeniu komputera? Powinino być słyszalne puknięcie w momencie włączenia zasilania, a po chwili cichy trzask resetu. Jeśli zamiast resetu czasem słychać piśnięcie i błysną poziome kreski - to RAM jest padnięty.

BeZiK napisał/a:

są puknięcia w głośniku i czasem na ekranie wyświetli się biały poziomy pasek w momencie włączenia zasilania

Czyli RAM ?
Niestesty nie mam obecnie pamięci 4bitowych...

jer napisał/a:

Mam 4164 i 41256, mogę podesłać 5zł/8szt + koszty listu poleconego.

A czy masz 4464 choćby 2 szt. ??

Ostatnio edytowany przez pajero (2007-12-21 23:29:09)