Temat: Pioro swietlne

Witam po raz pierwszy :)

Mam kilka pytan odnosnie pior swietlnych wspolpracujacych z ST...
Szukalem informacji  na ten temat ale nic konkretnego, poza tym,  ze sa nie znalazlem.
Nawet jednego zdjecia takiego piora nie moglem sie doszukac, a musze wiedziec kilka spraw, bo od tego zalezy czy kupie STE czy zostane przy zwyklym ST.

Ogolnie rzecz ujmujac, wykozystuje STka  na scenie i w studio.
W studio sprawa jest prosta, bo kozystam sobie z myszki i jestem szczesliwy i wogole zycie jest super - ja i moje atari biegniemy sobie w zwolnionym tepie przez lake itp :).
Niestety na scenie nie jest tak fajnie, bo ani nie ma gdzie polozyc myszki, a mam dookola  straszny scisk, bo jestem perkusista a za soba mam dodatkowo syntezatory i takie tam, a przed - stoja bebny - wiec miejsca jest malo a praca z myszka na scenie  ani fajnie nie wyglada ani nie jest wygodna zwlaszcza jak zmieniam cos w czasie  utworu.

Tyle tytulem wstepu..

Teraz nastapi czesc wlasciwa :)

- Pierwsze pytanie, to  czy wszystkie programy moga z nim wspolpracowac ? (wlasciwie to z programow interesuje mnie IMS i ew. Cubase)

- Czy istnieja piora ktore dzialaja pod zwyklym st ?

- Czy sa do nich jakies specjalne sterowniki ?

- Czy pioro dziala podobnie do myszki ? (czy ma dwa przyciski (czy wogole ma jakies) czy mozna nim przeciagac obiekty np. ikony, tracki w programach muzycznych, belki w oknach (fajnie to brzmi) itp ?)

- Czy np pioro do atari xl czy jakiegos innego 8 bitowego bedzie dzialac ?

No to chyba tyle :)
Mam nadzieje ze dobrze wybralem dzial i nie wyszedlem na strasznego lamera :)

http:/www.myspace.com/ismepl

Odp: Pioro swietlne

Nie słyszałem o piórze świetlnym do ST (co nie znaczy że takowego nie ma). Raczej nie będzie działać jak myszka, raczej będzie działać z tylko z dedykowanym oprogramowaniem. Inne pióra (od ośmiobitowców) na pewno nie zadziałają bez odpowiedniego oprogramowania, które raczej nie istnieje.

Mylę że lepszym pomysłem będzie poszukanie trackbala do ST. Niełatwe dzisiaj do dostania, ale przynajmniej na 100% wiem że były produkowane. Jakby co można przerobić trackball od Amigi.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Pioro swietlne

Nigdy nie miałem z czymś takim do czynienia, jedyne co widziałem to:
http://www.1632-sales.zenwebhosting.com … re_91.html
Na dole strony jest trackball, a pod nim właśnie "to coś". Czy to chodzi o coś takiego ? Jest to sprzęt do Atari ST, więc można go sobie zamówić :)

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Pioro swietlne

Nie, to nie pióro świetlne. To rodzaj myszki w kształcie pióra. Piórem śwoetlnym dotykało się ekranu monitora w wybranym miejscu i dociskało się mocniej. Zadziałał wtedy styk wewątrz pióra i komputer "wiedział"  którego miejsca ekranu dotyka pióro.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Pioro swietlne

No dobra .. tylko ze w specyfikacji atari STE, odnosnie dodatkowych portow, jest napisane ze mozna tam podlaczyc pioro swietlne, i wiem ze sprzetowo jest to realizowane bo mozna z jakichs konkretnych adresow odczytac polozenie piora...

    Lightpen:

    $FFFF9220  - - - -  - - X X  X X X X  X X X X  X-Position

    $FFFF9222  - - - -  - - X X  X X X X  X X X X  Y-Position

Connection of a light-pen is only possible at port 0. It has a precision of 4 pixels in ST Low, 8 pixels in ST Mid and 16 pixels in ST High resolution (horizontally). Vertically, the light-pen is pixel-perfect. The values read in this register always refer to ST Low. For usage in midres, you need to multiply by 2, for usage in hires, you need to multiply by 4

http:/www.myspace.com/ismepl

6

Odp: Pioro swietlne

W STE, i dotyczy portow Extended. W zasadzie raczej jezeli bylo jakies pioro dedykowane ST (raczej na pewno) to niestety ale pod porty EXTENDED raczej nie. Rozwiazaniem moze byc zrobienie wlasnego piora, sama zasada jest prosciutka i napisanie do tego softu.

W zasadzie nawet jest program ktory emuluje myszke na Extended jakby co. Ale do JOY PADa. Mozna by z tego skorzystac ale z tego co pamietam to jest to pod FALCONA, z tym ze pod STE tez powinno zadzialac :) Chociaz skoro w TOSie to jest to wogole nic nie trzeba robic tylko odpowiednie urzadzonko skonstruowac wg. specyfikacji :)



Albo wreszcie podlaczajac pioro swietlne w port Myszki powinno to dzialac, tak mi sie wydaje... a co lewego i prawego myszki to zwyczajnie umieszczasz przyciski w obudowie piora i sprawa zalatwiona, chyba ze chcialbys aby przyciski byle emulowane np. podwojnym puknieciem piorem w kineskop. Tutaj to szczerze powiedziawszy nie wiem, ale zakladam ze jezeli pioro jest w stanie smarowac po ekranie to przyciski tez mozna tak emulowac.

Ostatnio edytowany przez vulgar (2007-12-16 16:18:18)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

Odp: Pioro swietlne

Tyle że w TOSie tego nie ma. Specyfikacja prawdopodobnie odnosi się do prototypu (STylus) który nigdy nie był produkowany seryjnie. W TOSie dedykowanym do niego, musiało takie coś być, bo to było urządzenie z ekranem dotykowym. Niestety nigdy ani to urządzenie, ani wersja TOSu nie ujrzały szerokiego rynku.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Pioro swietlne

No ale jest wyraznie napisane lightpen .. a stylus mial rysik .A w stylusie pioro swietlne raczej nie podzialalo by z lcd zabardzo ..

Pozatym tak teraz sobie sprawe przemyslalem .. to  nie jest chyba jednak takie proste .. bo w momencie wciskania  przycisku (albo dotykania ekranu) ekran musial by sie robic na jedna klatke caly bialy, a do przeciagania czegos musiala by sie w miejscu gdzie jest pioro,  pojawiac biala plamka (powiedzmy srednicy 10 pixeli)  i musiala by jakos podazac za piorem (w sumie mozna by wykozystac do tego kursor myszki bo on nie zabieral by dodatkowo czasu procesora itp) .Wszystko po to zeby jak dotknie sie piorem w czarnym miejscu ekrau komputer wiedzial gdzie. Bo fajnie jak to czego sie dotyka jest biale ale na czarnym raczej lipa.
Mozna by w tym celu poprostu zrobic na moment invers obrazu, bo to chyba tez nie zabiera czasu procesora zabardzo. Reasumujac w momencie dotkniecia obrazu  zalacza sie styk > jezeli odrazu jest informacja wtedy przekazuje informacje o polozeniu gdzies tam >jezeli nie to w nastepnej klatce robi invers i wysyla informacje o polozeniu gdziestam (najlepiej zeby poprostu ustawial kursor myszki w to miejsce) .

Moze znajda sie zainteresowani zeby zglebic temat ;) bo wydaje mi sie ze jezeli takie pioro dzialalo by dosc precyzyjnie to bylo by bardzo wygodne do niektorych zadan ,jak np cubase .

Niestety, ja to moge conajwyzej napisac cos w gfa a to sie chyba nie nadaje do pisania sterownikow tego typu .

A.. no i wykonanie takie go piora to kwestia godziny .. a pewnie mozna by zaadaptowac od jakiegos 8 bitowego ,moze nawet bez przerobek.

Ostatnio edytowany przez Luh-2112 (2007-12-16 20:16:33)

http:/www.myspace.com/ismepl

Odp: Pioro swietlne

Ogólna zasada działania rysika i pióra świetlnego są identyczne - wykrywają którego miejsca ekranu się dotyka. Zresztą ta specyfikacja brzmi właśnie tka jakby była od rysika (w moim ogólnym rozumieniu), gdyby była od pióra byłaby nieco inna.

Napisanie takiego sterownika jest możliwe, ale znając sposób w jaki pisano programy na ST jego funkcjonalność byłby niska (wiele pomija OS i sięga bezpośrednio do sprzętu). Dlatego myślę że lepiej będzie zainteresować się trackballem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Pioro swietlne

Chyba cos znalazlem :)

http://www.compsoc.man.ac.uk/~xav/ejp_faq.090

Z tego wynika ze jest to wykonalne ..

http:/www.myspace.com/ismepl

Odp: Pioro swietlne

No tak, ale tam zasadniczo nic nie ma na ten temat... Zresztą nikt nie kwestionował wykonalności, jest kwestia sensowności.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Pioro swietlne

Trackball odpada ... z mojego punktu widzenia niczym sie nie rozni od myszki , powiedzial bym nawet ze jest ciezszy w obsludze .. kwestia jest taka ze ja musze grac i jednoczesnie zmienic np jakis parametr suwakiem na monitorze w IMS .. To jest bardzo hmm ... ryzykowne bo musze sie skupic na tym zeby trackballem albo myszka najechac na suwak podczas gdy druga reka na czyms gram. Wiec pioro swietlne albo nic ... A tam jest tyle na temat ze , jest jasno napisane ze jest mozliwosc podlaczenia piora swietlnego i sprzetowego odzczytu jego  polozenia (nawet jezeli poziomo ma dokladnosc tylko 16 pikseli i tak mnie to urzadza bardziej niz trackball i takie tam ) , i nie chodzi o ekran dotykowy w stylusie. Moze ktos juz probowal zrobic cos takiego do atari st albo ste ..

http:/www.myspace.com/ismepl

13

Odp: Pioro swietlne

Problem nie leży w podłaczeniu pióra, lecz w tym, by program, którego używasz, miał opcję jego obsługi.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Pioro swietlne

Ja rozumiem ale mozna napisac jakis prosciutki program ktory podmienia wartosci odczytane z myszki na te z piora znaczy poprostu zmienia polozenie kursora myszki wedlug tego co podalo pioro . No bo np roznego rodzaju przyspieszacze myszki robia cos w tych okolicach.

(a programy z nimi dzialaja)

Ostatnio edytowany przez Luh-2112 (2007-12-18 13:24:33)

http:/www.myspace.com/ismepl

Odp: Pioro swietlne

No niestety nie do końca. Program od pióra świetlnego to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Co więcej, wiele programów (np. Cubase) działa bezpośrednio na sprzęcie, omijając OS, przez co nie da się z nimi użyć pióra, chyba że przerobisz konkretny program.

Nigdy nie widziałem programu do pióra świetlnego na ST czy STE. Z tego jak te komputery działają, wnioskuje że byłoby urządzeniem  średnio praktycznym. Co do napisania takiego programu - przy odrobinie wysiłku da się, oczywiście, ale raczej nikt się tu tego nie podejmie.

A co do trackbala, to przy odrobinie praktyki, są ponoć bardzo wygodne.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Pioro swietlne

Nie chce wyjsc na upierdliwego ... (pewnie i tak za pozno) ale skoro on sprzetowo odczytuje polozenie piora i wartosci sa pod odpowiednimi adresami .. to ...  dlaczego mial by to byc problem ? .. Nie wiem jak cubase bo raczej nie kozystam .. ale IMS dziala z przyspieszaczem myszki (a tez chyba kozysta z mros'a) wiec dlaczego byl by problem ? Przeciez przyspieszacz musi jakos ingerowac w polozenie myszki. Ja niekoniecznie prosze zeby ktos to dla mnie napisal ... Jezeli ktos ma jakies propozycje, pomysly , wskazowki , to niech do mnie napisze na luh@tlen.pl , albo tu (tylko chyba wtedy trzeba by sie bylo przeniesc na dzial software) to moze cos razem wymyslimy . Moze niekoniecznie pioro  moze jakis ekran dotykowy czy cos takiego , bo naprawde mi zalezy na tym zebym mogl w ten sposob pracowac i zalezy mi zeby to bylo pod Atari st .

http:/www.myspace.com/ismepl

Odp: Pioro swietlne

Ekran dotykowy to nie byłby taki zły pomysł. Możnaby zaemulować myszkę, ale to już musieliby spece od elektroniki się wypowiedzieć, bo się na tyle nie znam.

Napisanie obsługi pióra świetlnego też jest możliwe, jak najbardziej, z tym że te dodatkowe porty w STE raczej niewiele dadzą. Po prostu konstrukcja ST(e) nie ułatwia sprawy.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Pioro swietlne

wg mnie to sie da zrobic, zasada tak jak wspominal Luh-2112. Obsługa analogów jest w TOSie i LIGHTGUNa takze pozostaje kwestia napisania sterownika ktory bedzie emulowal myszke. Zostaje kwestia prawego przycisku myszy.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

19

Odp: Pioro swietlne

cos takiego:

/*
**    Code to read an analogue joystick on an STe or Falcon
**    By Xav
*/

void main (void)
{
    void *stack_address;
    short *x_axisA = (short *)0xFF9210;
    short *y_axisA = (short *)0xFF9212;
    unsigned char x_axis_returned;
    unsigned char y_axis_returned;
   
    while(1)
    {   
        /* Supervisor mode    */
        stack_address = Super(NULL);
       
            /* Read the ports    */
            x_axis_returned = *x_axisA;
            y_axis_returned = *y_axisA;           
       
        /* Return to user mode    */
        Super(stack_address);
       
        /* Display the results    */
        printf("\nX Axis = %d, Y Axis = %d",
            x_axis_returned, y_axis_returned);
    }       
    return;
}

/*
**    End of example code
*/

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

20

Odp: Pioro swietlne

Po glebszym wniknieciu w temat , stwierdzam ze moge sam napisac sterownik , tylko mam mala niejasnosc co do budowy ukladu i samego piora .. czy np. pioro od 800xl bedzie dzialac ? (po przeszczepie wtyczki)
Teraz wlasnie pisze sequencer (taki bardziej skomplikowany z czyms na ksztalt multitaskingu)  pod pioro swietlne wlasnie.

Tak przy okazji da sie w prosty soposob program zapisac w epromie , tak zeby dzialal jako cardridge ?

http:/www.myspace.com/ismepl

21

Odp: Pioro swietlne

Gdybys to robil to chetnie pomoge czym bede mogl, interesuje mnie to bo to rzeczywiscie ciekawe rozwiazanie, ciekawe tylko czy zadziala. Bo ze da sie zrobic steronik do tego to jasne. Pioro od 800XL nie jestem pewien, chodzi o podlaczenie jako PADDLE w EXTENDED JOYS w STE?

Takie pior mozna samemu zmontowac, najtrudniejsza sprawa to odpowiednia obudowa, ale to tez mozna dobrac.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

22

Odp: Pioro swietlne

Luh-2112 napisał Tak przy okazji da sie w prosty soposob program zapisac w epromie , tak zeby dzialal jako cardridge ?

Tak, da się w prosty sposób program zapisać w EPROMie,  w SERIOUSie opisywałem taki kart BEATKA zamiast EPROM ma EEPROM 8kB wystarczająco dużo. Mając go, sam możesz go sobie programować...  Operacja trwa nie dłużej jak minutę

23

Odp: Pioro swietlne

Tak, tylko Luh-2112 chce mieć cart do ST, nie do XL/XE. Trzeba zrobić dwa carty - Beatkę i cart do ST z dwoma podstawkami pod dwa eepromy. Gdzieś mam schemat carta do ST.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Pioro swietlne

:) ranna pora, jeszcze śpię.....

25

Odp: Pioro swietlne

niedlugo pewnie jakies smieszne screeny zamieszcze albo jakas bete jak kogos interesuje ten program ktory pisze :)

http:/www.myspace.com/ismepl