Temat: Amstrad rulez

Dawno nie było żadnego flejma na konkretny temat, więc napiszę na wstępie, że Amstrad CPC 6128 jest lepszy od Atari. Co prawda, nigdy Amstrada CPC 6128 nie widziałem z bliska na oczy ani nie miałem okazji się nim pobawić (a emulator XCPC nie chce mi się skompilować pod FreeBSD 6.1, bo brak libdsk, a libdsk się nie kompiluje, bo syntax error - taka technika XXI wieku), ale (lub: i właśnie dlatego) uważam, że jest lepszy od Atari.

Argumenty:

1) za: przyzwoita konstrukcja sprzętowa, łatwy dostęp do całej pamięci (a nie tak jak u nas, gdzie 16k RAM-u maskuje OS)

przeciw: Z80

2)  za: wbudowana stacja dysków

przeciw: trzycalowa

3) za: możliwość podłączenia twardego dysku

przeciw: MFM, a jedyny egzemplarz ma Michał Szokoło na strychu

4) za: 80-kolumnowy tryb tekstowy i grafika 640x200 mono (albo 320x200 w 4 kolorach)

przeciw: paleta 27 kolorów (w rzeczywistości 32, ale z tego sześć czarnych)

za 2: to i tak więcej niż na C-64 (że o Spectrum nie wspomnę)

5) za: układ wizyjny ma programowalne tryby graficzne

przeciw: ale go można zepsuć w ten sposób

6) za: na 464 mozna puszczać perkusję włączając i wyłączając magnetofon

przeciw: ale się magnetofon szybko psuje od tego

7) za: dwa przyzwoite systemy operacyjne, z tego jeden industry standard (CP/M)

przeciw: CP/M sux w sumie, ale ma fajne programy użytkowe

I tu pytanie dla tych, co doczytali aż dotąd: gdzie można znaleźć konkretne info, jak zepsuć układ wideo w Amstradzie? Bo wiem tylko ogólnie (a Michał Sz. mi to ustnie potwierdził, stwierdzając, że sam też sobie tak Amstrada zepsuł), a temat chyba ciekawy. Góglałem, ale nic nie wygóglałem.

PS. Do chwili bliższego zapoznania się, byłem zdania, że lepsze od Atari jest Apple IIgs. ;)

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: Amstrad rulez

> 2)  za: wbudowana stacja dysków
> przeciw: trzycalowa

to ze jest wbudowana stacja to moim zdaniem wada - a moze ktos chce inna stacje to po co ma doplacac za cos z czego nie bedzie korzystal?

> 5) za: układ wizyjny ma programowalne tryby graficzne
> przeciw: ale go można zepsuć w ten sposób

uklad mozna programowac na wyswietlanie np szerokosc obrazu 16px i inne tego typu sztuczki (nie wiem czy konkretnie w 6128), nie slyszalem, zeby mozna go bylo zepsuc w ten sposob.
wada jest to, ze ten komputer ma za mala moc obliczeniowa, zeby zrobic uzytek z takiego ukladu. ale i tak nie jest lepszy od antica/gtia :p

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Amstrad rulez

xxl napisał/a:

uklad mozna programowac na wyswietlanie np szerokosc obrazu 16px

16x200 to w istocie bardzo atrakcyjny tryb graficzny.

Co do stacji - "inną stację"? To nie Atari, tu masz do wyboru stację albo jej brak. Zostawia to więcej czasu na myślenie o istotnych problemach, zamiast nad tym, któa stacja jest najlepsza. Amstrad rulez.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Amstrad rulez

w sumie racja.

amstrad rzadzi.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: Amstrad rulez

draco - akurat niedawno byla dyskusja o tym komputerze:
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5072

Poza tym szacuneczek za odwage! Stawiac taka smiala teze i przyznawac sie, ze sie CPC nie dotykalo... ;)

** Przy okazji komercja: mam na zbyciu Amstrada 464 z kolorowymi klawiszami. Stan bdb, w pelni sprawny wlacznie z magnetem. Golas bez monitora (ale ma wyjscie RGB). Ewentualne oferty od razu na prv poprosze (to NIE jest egzemplarz, ktory bede wystawial na allegro). ***

6

Odp: Amstrad rulez

nosty napisał/a:

draco - akurat niedawno byla dyskusja o tym komputerze:
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5072

A faktycznie.

Poza tym szacuneczek za odwage! Stawiac taka smiala teze i przyznawac sie, ze sie CPC nie dotykalo... ;)

Ani nawet pudełka! ;)

** Przy okazji komercja: mam na zbyciu Amstrada 464

Ee, ale to nie 6128. :P

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Amstrad rulez

eee...pieprzycie jak potłuczone mikołaje....AMIGA RULEZ!!!!

jeszcze jedno za: na Amstradzie było więcej głośnych tytułów.

gep/lamers^dial

8

Odp: Amstrad rulez

Jak dla mnie - największe plusy to 640*200 w mono i 2-bitowy kolor przy 320*200.

Ale z tym wpisaniem określonej wartości do rejestru, które mogło uszkodzić układ graficzny to duuuża lipa. Do tej pory byłem przekonany, że najbardziej podatnym na uszkodzenia komputerem 8-bit jest C64, a tu okazuje się, że jest taka zwałka... mały błąd w kodzie (literówka!) i.... "ups!" ;)

Btw. iloma megahertzami "popychany jest" Z80 w Amstradzie ? I jak wygląda kwestia dostępu chipa graficznego do RAM-u ? Jest HALT-owany procesor jak w Atarce czy realizowany jest na przeciwnej fazie jak w C64 ?

9

Odp: Amstrad rulez

Z80 w Amstradzie ma 4 MHz. Przejrzałem pobieżnie doce do tego układu (Motorola 6845), z dataszitu wynika, że dostęp do grafiki realizuje w przeciwfazie: http://bbc.nvg.org/doc/datasheets/MC6845.zip Ciekawostka: scalak jest przystosowany do tworzenia trybów tekstowych, jednak w Amstradzie jakimś trikiem zrobili z tego tryb bitmapowy, co "ułatwia płynny przesuw w poziomie, ale utrudnia w pionie". Ciekawe, jaka jest organizacja pamięci obrazu w Amstradzie wobec tego.

gepard: ploty! :)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Amstrad rulez

draco napisał/a:

scalak jest przystosowany do tworzenia trybów tekstowych, jednak w Amstradzie jakimś trikiem zrobili z tego tryb bitmapowy

Overclocking pewnie ;)

A co do...

draco napisał/a:

przeciw: paleta 27 kolorów (w rzeczywistości 32, ale z tego sześć czarnych)

To ja bym chyba wolał 27 kolorów i mapę tychże niż "manie" 256, ale możliwość stawiania tylko 4 w linii w najpopularniejszym trybie graficznym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Amstrad rulez

w trybie $04 (o ile dobrze pamietam) organizacja pamieci obrazu wyglada jak w sudoku sweep :D

przepis na wyswietlanie obrazkow z 6845 na anticu:

dl:
$70,$70,$70+$80
$42,ekran,$02,$02,$02+$80
$42,ekran,$02,$02,$02+$80
$42,ekran,$02,$02,$02+$80
...
$41,dl

ekran:
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9...$7f

dli:
ldx index
lda tab_charbase,x
sta wsync
sta chbase
inc index

tab_chbase:
wartosc_z_rej_6845,wartosc_z_rej_6845+$400,,wartosc_z_rej_6845+$800,.....

co ciekawe, mozna na atari miec dowolna szerokosc obrazu a ekran z 6845 wyswietlac tylko w jego 'okienku' - maly tuning powyzszego

i to na tyle, w styczniu gdy bede mial czas dla atari pokaze ciekawy programik, ktory przyblizy conieco z z tej maszynki.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: Amstrad rulez

dely napisał/a:
draco napisał/a:

przeciw: paleta 27 kolorów (w rzeczywistości 32, ale z tego sześć czarnych)

To ja bym chyba wolał 27 kolorów i mapę tychże niż "manie" 256, ale możliwość stawiania tylko 4 w linii w najpopularniejszym trybie graficznym.

W Amstradzie nie ma mapy kolorów. Też masz 4 kolory w linii (z palety 27), ale w 320x200. W 160x200 jest 16 kolców na podobnej zasadzie. Pamięć ekranu liczy 16000 bajtów (i samo to świadczy, że dostęp musi być w przeciwfazie, bo inaczej odczyt 16k grafiki 50 razy na sekundę zarżnąłby cały komputer).

Notabene, nikt mi tego nie wytknął, ale moje "27 kolorów (czyli 32 z czego 6 czarnych)" to nieprawda. 27 kolorów jest z palety RGB po trzy intensywności każda (0, pół, max). Głupio trochę, bo trzy fazy to i tak są dwa bity, więc kolorów bez trudu mogłoby być 64. CPC Plus ma na podobnej zasadzie paletę 4096 kolorów (po cztery bity na składową).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-12-26 18:01:28)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Amstrad rulez

zmienilem zdanie, najlepszym sprzetem jest BBC MICRO ( http://en.wikipedia.org/wiki/BBC_Micro )
kosc graficzna jak w cpc6128 a przy tym procesor 6502 z mozliwoscia podlaczenia drugiego proca (od z80 przez 68000 do 32bitowych armow) firmowo.

BBC MICRO ROXX

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: Amstrad rulez

Miałem kiedyś toto, BBC Micro Model B. Kupiłem za 50 złotych w jakimś sklepie ze szrotem. Nawet działał. Miał parę fajnych featur, m.in. slot na ten drugi procesor, na płycie podstawki pod EPROM-y z "wbudowanymi" programami, rozbudowany BASIC. Ale ogólnie jakoś nie byłem zachwycony. BASIC pozwalał na przełączanie trybów graficznych, ale jeden był bardziej bizarre od drugiego. No i chyba było tylko 32k RAM-u (to był "goły" BBC Micro).

Wymieniłem się w końcu ze SWE/YC, dostałem za BBC kartę graficzną do TT, którą potem opchnąłem komuś na Allegro :) Amstrad rulez.

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Amstrad rulez

> Amstrad rulez.

nie.


bo nie.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Amstrad rulez

no i miałem rację: AMIGA RULEZ.

gep/lamers^dial

17

Odp: Amstrad rulez

W tej klasie to Falcon rulez :P

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Amstrad rulez

ta...Falcon...już to słyszałem....zdaje się na Quast 95...konkretnie polemika "scena" Falcona vs Freezers:P

gep/lamers^dial

19

Odp: Amstrad rulez

No dobra, masz rację, w klasie ośmiobitowców Amiga jest najlepsza :)

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Amstrad rulez

drac030 napisał/a:

[...]PS. Do chwili bliższego zapoznania się, byłem zdania, że lepsze od Atari jest Apple IIgs. ;)

A ja dopiero zacznę ;-) się o tym przekonywać jak zaraz po Nowym Roku przyjedzie moje IIgs ROM3 +1MB.  Z jakim ROMem miałeś, ile RAM i czy z twardym dyskiem i ew. jakimi dodatkami? Chętnie zanabędę kontroler scsi do IIgs.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Amstrad rulez

Nie; oddaje Tobie pola; Falcon zwycięża w kategorii "czarny koń zawodów" oraz "najlepszy komputer z supermegawyczesanym DSP w historii " no i ofkoz "the best XX century marketing". EOT.

gep/lamers^dial

22

Odp: Amstrad rulez

mowny napisał/a:

Z jakim ROMem miałeś, ile RAM i czy z twardym dyskiem i ew. jakimi dodatkami?

Wcale nie miałem, tzn. mam gołą płytę główną, a "zapoznawałem się" przy użyciu emulatora. Po tym mi chęć na skompletowanie całości przeszła - jedyny fajny program, jaki istnieje na ten komputer, to Finder :> Owszem, cały GS/OS rządzi, króluje i wymiata, tylko znajdź mi pół zdatnej do czegoś aplikacji, która z niego korzysta :/

gepard: http://www.amiga.agro.pl/ :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-12-29 01:17:31)

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Amstrad rulez

drac030: www.falcon-band.pl/  :))  biesiady, wiejskie uczty i tanzbudy...historia zatoczyła koło:P

gep/lamers^dial

24

Odp: Amstrad rulez

Gepz: kiedy demo Lamersów na Atarkę, co? :P

(chyba się popiliśta przy tym falcon-band w tańcbudzie agro-amigi) :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

25

Odp: Amstrad rulez

mowny napisał/a:

Chętnie zanabędę kontroler scsi do IIgs.

To droga impreza, wciąż stoją wysoko w cenie, a jest ich niewiele. Pewnie już tam byłeś, a także tam.  Z tej ostatniej strony mam zrobiony hardware, ale że marny ze mnie programista, to zatchnąłem się na sofcie. Chyba w końcu kupię CFFA.
Co do pamięci, to łatwo można przerobić kartę pamięci na 4M, zobacz stopka.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware