1

Temat: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Witam,

Czy ktoś pamięta lub ma schemat rozszerzenia AUTO Turbo do magnetofonu? Miałem takie rozszerzenie, ale przehandlowałem dawno temu magnetofon. Rozszerzenie zostało zrobione na giełdzie wrocławskiej. Charakterystyczny był brak przełącznika normal/turbo i ... reszty nie pamiętam. Jedyne co mi się ostało to loader AUTO Turbo na kasecie. Czy jest możliwe odtworzenie tego rozszerzenia?

Pozdrawiam

2

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hej!

Ja pierwsze słyszę niestety. Odtworzyć to by się dało jakby był magnetofon z czymś takim zamontowanym oraz jakiś soft do tego (cartridge lub nawet same pliki loaderów lub narzędzi do tego systemu).

Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-06 15:06:02)

3

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

blizzard nie mial przelacznika.

4

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

To ja się od razu zapytam...

Czy ktokolwiek widział ktokolwiek ma: System Turbo 2600 firmy SZOK ze Świebodzina?

Mam pytanie... czy to 2600 bodów było wyciągane przez standardowy sposób transmisji ATARI (modulacja FSK) + odpowiedni interface?
Czy może prędkości powyżej 1300bps były uzyskiwane w inny sposób np. tak jak w systemach AST/KSO/F/ATT/UM//BLIZZARD?

Poza programami z Radiokomutera (długie bloki, 900bps) nic o tym systemie nie wiadomo właściwie :( A szkoda. Bo wszystko wskazuje na to iż ich interface wyciągał 2600 bez wyłączania ekranu bazując na FSK. Ale to musiałbym do kodu ich programów zajrzeć... a te mam na szpulach z nagranymi audycjami z Radiokomputerem :) Może ktoś coś więcej wie na temat tego systemu?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-06 16:32:51)

5

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Kiedyś przeanalizowałem kod programu "Trans Code DB", który konwertował plik binarny na długie bloki i zapisywał wynik z prędkością 600/900/1400 lub 2600 bodów. Wykorzystywana była modulacja FSK a dla uzyskania najwyższej prędkości 2600 konieczna była pewna przeróbka magnetofonu. Na nieprzerobionym można było wczytywać programy o prędkości do 1400 bodów, choć czasami były z tym problemy.
Długie bloki odpowiadały po prostu kolejnym blokom w pliku binarnym Atari.

6

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

seban napisał/a:

Czy ktokolwiek widział ktokolwiek ma: System Turbo 2600 firmy SZOK ze Świebodzina?

Ja chyba widziałem. Kiedyś mój sąsiad wyciągnął całkiem sporą chyba metalową skrzynkę. O ile pamiętam całość miała wymiary mniej więcej magnetofonu XCA12. Może trochę mniejsze. Twierdził, że to jest właśnie to turbo. Słabo pamiętam ale mówił chyba, że nie chce mu to działać czy może, że jest słabe ? Nie pamiętam też co się do tego podłączało - czy zwykły magnetofon, czy może taki od Atari :( Raczej zwykły. Na pewno już tego niema bo od Atari nic mu nie zostało.

7

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Mam takie rozszerzenie w magnecie ? właśnie z Wrocławia + Cartridge ?Dom Handlowy Łada? ? schemat jest bardzo podobny (identyczny?) do AST turbo które pojawiło się na forum kawałek czasu temu ? płytka + kabel do pinu COMMAND SIO

8

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

a ja pamiętam, że jakiś system z długimi blokami dało się wczytywać na zwykłym, niezmodyfikowanym XC12 - jak było z zapisem - nie wiem. Jedno wiem na pewno: po przeróbce magnetofonu na blizzard już się nie dało wczytywać :(

___
Press play on tape...

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

SEBAN System Turbo 2600 posiadał interface o czym wiem od jednego z twórców z którym nawiązałem kontakt ok 2 lata temu. Mój magnetofon XC-11 przerobiony na turbo 2000f dawał rade do 1400. Pamiętam że wszystkie programy z "Radiokomputera" odpalałem .

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

10

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Panowie, offtop się trochę robi... ^^ A co do tematu posta, to mam parę magnetofonów przerobioną na tę wrocławską wersję Turbo 2000, chyba firmy Cambio Soft. Gdybym potrafił, zrysowałbym schemat, ale niestety na tym się nie znam:). Może Pasia namówię, tylko nie wiem, czy mi się to uda (mieszka we Wrocku i tam też pracuje). Kiedyś zgrywałem z kasety na 5,25" kopiery do tego turbo - powinny gdzieś być. Mam też ze 2 kartridże z softem (łącznie z loaderem Auto Turbo). Oprócz Turbo 2000 (jakieś 4700 bodów) interfejs w magnetofonie obsługiwał Turbo 3000 (szybsza transmisja, cieńsze paski na ekranie podczas wczytywania)...

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

11

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Jeśli dasz radę to zrób fotkę (dwie strony płytki) i pomierz rezystory. Całość wystaw na forum (lub w innym miejscu)

Jak znajdę trochę wolnego czasu wystawię na forum schemat interfejsu Multiturbo (T2000, T2000F, Blizzard + czeskie systemy  w XCA 12) projekt zrobiłem w 92 i muszę odtworzyć aplikację na aktualnie dostępnych scalakach, oryginał działa do dzisiaj :)

Mam też loader T2000F działający bez przełącznika (mój mod)

Jeśli ktoś ma T2000F z przełącznikiem w magnecie XCA 12 to również prosiłbym o fotkę od strony druku płytki

Fajnie byłoby gdyby odezwał się ktoś kto pisał loadery do turbo (dowolnego)!

12

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hej!

Turbo 2000F nie wymagało w magnetofonie niczego oprócz 3 elementów i przełącznika, nie posiadało żadnej dodatkowej płytki montowanej w magnetofonie :)

Co do wszystkich systemów turbo dla Atari... to w większości wszystkie wywodzą się z jednego pomysłu... i tak naprawdę są kolejnymi modyfikacjami tego pierwszego systemu :) Trzeba by tylko ustalić skąd to się zaczęło... Turbo KSO 2000, Turbo 2000F, AST, BLIZZARD, Turbo 2000 to praktycznie to samo rozwiązanie - pomijam aspekt software i tak naprawdę minimalne różnice sprzętowe - każdy z układów miał tak naprawdę to samo zadanie. Myślę iż przy pomocy dowolnego z tych systemów bez problemu można czytać każdy z pozostałych, to tylko kwestia softu :)

Co do loaderów to ich nie pisałem, ale napisałem handler instalujący urządzenie T: pod DOS-em, który obsługiwał systemy Turbo 2000 KSO oraz Turbo 2000F umożliwiając przenoszenie danych dysk<->system turbo.

VOY: Jak Pasiu nie będzie miał czasu/ochoty to mogę rozrysować to co masz w magnecie i zdumpować carty. Ale to jak dociągnę sprawę AST do końca i zdumpuje cart Turbo wypożyczony od Nosty-ego.


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-06 23:45:03)

13

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Turbo 2000F składało się z potencjometru 47K elektrolitu 16u przełącznika i tu uwaga rozciętej ścieżki na płytce magnetofonu i właśnie o miejsce tego rozcięcia chodzi :) w wersji dla XCA12 -> magnet CA12 miał inną płytkę? po to jest potrzebne zdjęcie. No chyba że ktoś ma schemat magnetofonu zmodyfikowanego do 2000F.

Co do wersji turba to masz generalnie rację ? 80 % interfejsów czyta inne formaty ? wyjątek stanowi blizzard zwykły interfejs nie dawał sobie z tym rady. Zostaje jeszcze kwestia sygnałów sterujących i błędów podczas wczytywania/zapisu ? dlatego zrobiłem własny interfejs ? mały kombajn z kabelkiem sterującym i przełącznikiem ? działa z dowolnymi loaderami bez modyfikacji softu ? i to cały sekret

Jeśli chodzi o soft to interesują mnie opisane procedury zapisu/odczytu nagłówków, rozbiegówek i  pojedynczych bajtów. Z w wersjach z krótkim sygnałem dla ?1? i z długim ?1?

14

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

voy napisał/a:

... A co do tematu posta, to mam parę magnetofonów przerobioną na tę wrocławską wersję Turbo 2000, chyba firmy Cambio Soft. Gdybym potrafił, zrysowałbym schemat, ale niestety na tym się nie znam:).

Jeżeli mógłbyś zrobić zdjęcia płytki w dużym zbliżeniu, obu stron, to chętnie podejmę się odtworzenia schematu.

Pozdrawiam

15

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hi,
you can also check the czech version of Turbo 2000 by Jiri Richter
http://www.atari8.cz/calp/data/pha_pr_2/
Vlada

16

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hi!

Thanks a lot for this link! :D Czech version of Turbo2000 is very similar (near identical) to Turbo system schematics published in "Moje Atari" paper magazine introduced here:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 746#p76746

Looking to publication date of Czech version of this system I suppose that the Czech version was published earlier :)

Dely: What date have article published in "Moje ATARI"?


greetings
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-07 10:32:14)

17

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Czech Turbo 2000 was developed earlier - Tomasz Mazur mentioned that in article at Komputer which was scanned by me and published here in this topic.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Na gieldzie wroclawskiej jak i ogolnie we wrocku krolowalo Turbo 2000. Nie bylo tam zadnego przelacznika a tylko dodatkowy kabelek.
Mialem takie turbo zamontowane w moim XC-11 a prerobka zastala wykonana w DH Feniks przez niejakiego Brodatego.
Wiele softu do nagrywania, przegrywania, zabezpieczania itp do tej wersji turbo bylo napisane przez Tomasza Rolewskiego (chyba nie pomylilem nazwiska). Po przerobce magnet czytal takze Turbo 3000 (ktore wlasnie bylo o ile pamietam z Czech).
Wystarczyl loader latowany z kasety jako oddzielny plik w normalu, loadre polaczony z programem ktory mial ladowac (robilo sie tak w celu zabezpieczenia przed kopiowaniem) lub mozna bylo zaladowac loader z cardrige'a.

19

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hi!

Hmmm.... so AST was a copy of this Czech solution! Data format was changed but hardware interface was a "copycat" (with slight modifications) of Czech solution. It's sad but true :( All facts known today about turbo systems indicate that first versions of Turbo2000 was developed in Czech republic and Polish people based on this Czech solutions to develop own versions.  Or I'm wrong?

So I probably understand why article in "Moje ATARI" was very similar to AST and why the article was incomplete. Maybe publishers of "Moje ATARI" paper magazine wants to publish next parts with description of data format and some tools for this Polish clone of Czech Turbo 2000? Or maybe I'm wrong... So now it's impossible to guess :)

It's time to analyze Turbo 2T06 described by Zenon/Dial (this turbo system was published in IKS paper magazine). BLIZZARD was different kind of thinking, and the Turbo2600 (FSK modulated) was next different kind of solution.

Probably there are some other turbo systems from Germany... There was a link on this forum probably published earlier.

A good retrospection we doing here :) I like it :) I need more, and more... it's fascinating! :D


with greetings
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-07 11:34:05)

20

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

danos napisał/a:

Czy ktoś pamięta lub ma schemat rozszerzenia AUTO Turbo do magnetofonu?Pozdrawiam

Teraz mi przyszło do głowy: czy Auto Turbo miało może gdzieś widoczny skrót ATT? Czy ATT to jeszcze coś innego?
Pytam bo Nosty wypożyczył mi carta gdzie znajdują się loadery/kopiery do różnych systemów turbo między innymi ATT


pozdrawiam
Seban

21

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

seban napisał/a:
danos napisał/a:

Czy ktoś pamięta lub ma schemat rozszerzenia AUTO Turbo do magnetofonu?Pozdrawiam

Teraz mi przyszło do głowy: czy Auto Turbo miało może gdzieś widoczny skrót ATT? Czy ATT to jeszcze coś innego?
Pytam bo Nosty wypożyczył mi carta gdzie znajdują się loadery/kopiery do różnych systemów turbo między innymi ATT


pozdrawiam
Seban

Podczas wgrywania loadera pokazywał się napis AUTO Turbo .... Dalej nie pamiętam, muszę odnaleźć kasetę i spróbować go uruchomić.

22

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Hej!

mały update, bo to mi wyszło że ATT to Atari Turbo Tape, przynajmniej loader z carta tak pisze... menu carta wygląda tak:

http://seban.slight.pl/aa/unerring%20master%20cart.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-07 11:57:17)

23

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

ATT to wierna kopia AST (sprzetowo i w zasadzie programowo tez ;) )

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

24

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Pecuś: dzięki za info :) Jeden problem z głowy :) Ciekawe czym się różniło UM turbo od AST/ATT w takim razie :) Zrzucę carta to będę dłubał :)

UPDATE #1: Znalazłem link do niemieckiego Turbo 6000

UPDATE #2: BTW. Czech Turbo 2000 and documentation for this system is the best description of a turbo system what I ever seen :) Structure of data, source code included, full hardware description... that is impressive :)

UPDATE #3:

Ryszard Mauersberg napisał/a:

SEBAN System Turbo 2600 posiadał interface o czym wiem od jednego z twórców z którym nawiązałem kontakt ok 2 lata temu. Mój magnetofon XC-11 przerobiony na turbo 2000f dawał rade do 1400. Pamiętam że wszystkie programy z "Radiokomputera" odpalałem .

Kurcze... a ten "twórca" jest chętny do rozmowy czy już nie ma ochoty gadać o ATARI? Warto byłoby i ten system również odtworzyć i przywołać z czeluści zapomnienia :D Może chociaż podpowiedziałby jak taki interface wyglądał? Czy był to jakiś zaawansowany demodulator FSK czy po prostu porządnie zrobiony interface + odpowiednie modyfikacje ROM-owych procedur. Kurcze fajnie by było jakby udało się coś w tym kierunku zrobić :)

asal napisał/a:

Kiedyś przeanalizowałem kod programu "Trans Code DB", który konwertował plik binarny na długie bloki i zapisywał wynik z prędkością 600/900/1400 lub 2600 bodów. Wykorzystywana była modulacja FSK a dla uzyskania najwyższej prędkości 2600 konieczna była pewna przeróbka magnetofonu.

Pytanie jaka przeróbka? Bardziej zaawansowany demodulator FSK który dawał sobie radę z 2600bps?


greetz
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-02-07 13:00:54)

25

Odp: AUTO Turbo - czy ktoś słyszał / widział?

Zapomniałem napisać - wczoraj znalazłem jeszcze jeden magnet, który oprócz przełącznika z tyłu nie zawiera (chyba) innych widocznych modyfikacji. Czy to jest Turbo 2000F?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.