1

Temat: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Wlasnie przyleciala do mnie ta "papuzka" zza oceanu.
Niestety bez software'u. Takze nie wiem czy/jak dziala. Gdyby ktos posiadal albo wiedzial skad sciagnac to poprosze.
W komplecie jest grubawa instrukcja po angielsku. Kolejna juz w kolejce do skanowania ;)

Zalaczam link do pliku z fotkami i dokladnymi zoomami plytki i elementow jesli ktos chce odtworzyc schemat. Gdyby ktos zechcial zasilic Atariki to tez byloby fajnie. Ja nie mam chwilowo czasu.

http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/Parr … rot_II.zip

http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/Parrot_II/calosc.jpg

Ostatnio edytowany przez nosty (2008-03-08 14:29:18)

2

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Jaka jest data produkcji/pierwszej sprzedazy teco cuda ?

3

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Jak miło zobaczyć jak ten zestaw wyglądał... Słynny Parrot firmy Apha Systems czy jakoś tak... Szukałem tego przez ponad 10 lat :)

4

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

a ma ktoś Crystal Sounda? chciałbym zobaczyć to ustrojstwo, za pomocą którego powstało swojego czasu kilka demek; nawet Lamesoft aka XTD coś tam wyskrobał (Metallica Demo i Iron Maiden Demo jeśli dobrze pamiętam).

gep/lamers^dial

5

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Mam. około południa Ci prześlę.

6

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Hej!

Tak patrząc na PCB tego cuda... przetwornik A/C jest zrobiony na piechotę za pomocą 16 komparatorów i stada rezystorów pozwalających dobrać progi zadziałania poszczególnych komparatorów. Dość dziwne rozwiązania, no chyba że przetwornik A/C w tamtych czasach kosztował majątek i robiono takie oto dziwolągi w postaci sieci 16 komparatorów :)

Co do crystal sounda to też chętnie bym zobaczył fotografię tego cuda... kiedyś chodziły plotki iż ten sampler wykorzystuje układ UL1980 (12 punktowa linijka diodowa) jako bardzo prosty przetwornik A/C. W rzeczywistości jednak tego samplera nigdy nie widziałem :D Więc może plotki były fałszywe. Jeżeli Zenon mógłbyś wystawić lub wysłać również do mnie te fotki crystal sounda byłoby fajnie :D

UPDATE:
Tak sobie teraz myślę iż w tamtych czasach faktycznie można było wykorzystać UL1970 (16 punktowa linijka) + dekoder z "1 z N" na BIN do wysłania tego do portu JOY-a i sampler gotowy. Tak patrzę na tego Parrot-a i układy 7414+ diody... może to właśnie dekoder "1 z N" na BIN lub inny 4-bitowy kod :)


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-03-09 20:36:51)

7

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale programy do Crystal Sounda działały z samplerem, którego schemat był opublikowany w jednym z czasopism (Tajemnice Atari, Moje Atari lub Atari Magazyn; i nie chodzi tu bynajmniej o tę protezę na przerobionym na T2000 magnetofonie).

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

bori - w instrukcji jest rok 1985

9

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Hej!

nosty napisał/a:

Niestety bez software'u. Takze nie wiem czy/jak dziala. Gdyby ktos posiadal albo wiedzial skad sciagnac to poprosze.

Nosty, masz tu naprawdę prosty programik (xex + źródła w x-asm): Simple Sound Digitizer Test

Po odpaleniu program odczytuje stan portu $D300 i przepisuje dane pojawiające się na wybranym porcie do POKEY-a oraz rysuje prosty pionowy wykres na "sprajcie" nadchodzących danych. Jeżeli podłączysz swój sampler do portu #0 i zapodasz sygnał audio powinieneś go usłyszeć oraz zobaczyć powyginany pionowy pasek w kształcie pojawiającego się sygnału. Program sampluje dane z PORTA z częstotliwością ~15KHz. Klawiszem OPTION wybierasz dane pochodzące z pierwszego portu JOY-a (czarne tło), natomiast klawiszem SELECT wybierasz dane pochodzące z drugiego portu JOY-a (niebieskie tło). OPTION+SELECT+START spowoduje skok pod $E474 (tzw. warm start) a co za tym idzie zakończenie działania programu.

Jeżeli parrot wysyła dane w normalnej 4-bitowej postaci powinieneś zobaczyć ładny wykres dźwięku i go normalnie usłyszeć... jeżeli dźwięk jest jakoś inaczej kodowany trzeba by rozrysować schemat Parrota i dodać odpowiednią tablice konwersji. Także jak usłyszysz jakieś dziwne trzaski i postrzępiony wykres nie wpadaj w panikę iż twój sampler nie działa... być może inaczej koduje próbki (inna kolejność bitów, inne ich znaczenie). Ja założyłem najprostszy i najlogiczniejszy z możliwych od strony softwarowej schemat kodowania danych przesyłanych przez sampler... być może jest inaczej bo było coś prościej w sprzęcie zrobić a potem komputer mógł to softem nadrabiać niedoskonałości (uproszczenia) hardware-u :D

Możesz spróbować jeżeli zadziała będziemy wiedzieli nieco więcej o tym urządzeniu.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-03-09 23:27:33)

10

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Witam, ja mam pytanie "przy okazji" - czy byłby sens budować sampler w oparciu o mikrofon elektretowy i port PADDLE ?

___
Press play on tape...

11

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

wydaje mi sie ze za wolno jest ustalana wartosc w rej potencometrow do odczytu, mozna to przelaczyc ale wtedy traci sie na dokladnosci pomiaru a i tak jest za wolne. oczywiscie moge sie mylic.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Dzieki Seban.
Sprawdze wieczorem i napisze co zobaczylem/uslyszalem.

13

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

W TME jest dostępny 8bit AD converter ADC0820 - na takim kiedyś miałem sampler do ST. Działał doskonale. Ale nie wiem, czy go pożyczyłem komuś, czy dałem, w każdym razie już go nie mam. Ale mam gdzieś odrysowany schemat.
Ten scalaczek jest tak szybki, że można samplować  z częstotliwością typowego dekodera stereo.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Seban - strzal w dizesiatke! Dzieki za tester.
Dopiero dzisiaj mialem chwile zeby przetestowac Parrota. Dzwiek na Twoim programie jest zadziwiajaco dobry (szczegolnie jesli to probkowanie 4-bitowe). Jako zrodlo uzylem jednego kanalu z Jaguara. Melodia brzmi bardzo dobrze.  Wykres online tez dziala ladnie.

Probowalem tez z dzwiekiem z PC, bo chcialem sprawdzic jak sobie poradzi z glosem ludzkim. Niestety jedyne wyjscie jakie mialem to sluchawkowez laptopa. Tu jakosc przetworzonego dzwieku byla gorsza niz z Jaguara. Pojawily sie jakies trzaski.

Potencjometr na obudowie jest baaardzo nieliniowy. Wystarczy przekrecic go o 45 stopni a dzwiek sie nasyca i pojawiaja sie duze znieksztalcenia.

Seban, jedna uwaga do programu - od razu po odpaleniu zgubil synchronizacje pionowa i przez caly czas testu obraz "latal" wolno w pionie. Moze zrobiles go for NTSC only? ;)

Ostatnio edytowany przez nosty (2008-03-16 19:58:51)

15

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Hej!

nosty napisał/a:

Seban, jedna uwaga do programu - od razu po odpaleniu zgubil synchronizacje pionowa i przez caly czas testu obraz "latal" wolno w pionie. Moze zrobiles go for NTSC only? ;)

Hmmm... to dziwne... bo program wyłącza zupełnie ekran i powinien być widoczny tylko wykres zrobiony na grafice Player-Missile. Nie powinno być mowy o jakimkolwiek zerwaniu synchronizacji. Do jakiego monitora podłączyłeś Atarkę? Do zwykłego CRT czy jakiegoś LCD lub innego tunera TV lub VGA boxa?


Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-03-16 21:09:53)

16

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Monitor jest niewazny bo ja widze normalny GR0!
Na emulatorze dziala tak jak mowisz. A na mojej real atarce widze latajacy w pionie niebieski ekran GR0 i kilka literek i "krzeczkow" w pierwszym wierszu no i ten pionowy pasek drgajacy w rytm dzwieku.
Moze to kwestia QMEG'a (choc na emulatorze z qmeg'iem dziala dobrze).
Nevermind.

17

Odp: Parrot II - sound digitizer for 8-bit Atari

Hej!

Może coś spierniczyłem :) Sprawdzę :) Faktem jest iż testowałem tylko na emulatorze :D

pozdrawiam
Seban