1

Temat: Atari ST a nieoryginalne monitory.

Ostatnio wyszperałem na AIM schemat przejściówki pomiędzy ST a monitorem SVGA .
Mam kilka problemów a nie wiem jak dotrzeć do autora tego schematu .
- Podpinając sygnał composite video do monitora Philips 8833-II uzyskałem w miarę poprawny kolorowy obraz zarówno w rozdzielczości niskiej jak i sredniej , niestety co jakiś czas występowało zrywanie synchronizacji pionowej lub drgania. Czemu tak się dzieje ??? nie wiem
bo z tym samym monitorem współpracuje idealnie zarówno małe Atari i Komodorec i Amiga
- Po zmontowaniu przejściówki nie uzyskałem obrazu ani na monitorze SVGA (compaq s710 ) ani na zwykłym VGA ( Philips 8833-II ).
Co prawda Compaq wyswietlił biały prostokat na czarnym tle ale to było wszystko co można było uzyskac ,a na Philipsie fruwały tylko jakieś kreski po ekranie i to było na tyle.
Wątpie zebym pomylił się w kabelkach bo tam się nie ma gdzie pomylić.
Obawiam się że ST generuje niestandartowy sygnał i stąd te problemy.
Autor schematu twierdzi że u niego to zadziałało ,może ktoś z Was testował ten schemacik ???

Odp: Atari ST a nieoryginalne monitory.

Na monitorze VGA/SVGA uzyskasz tylko i wylacznie rozdzielczosc ST-HIGH, ale musisz polaczyc sygnal MONO DETECT z masą.

Jesli chodzi o skakanie obrazu, to moga byc kiepskie lub kiepsko zlutowane kabelki, a moze mas nie polaczyles?

Btw. Jesli chodzi o uzyskiwanie nizszych rozdzielczosci to potrzebujesz monitora ktory lapie czestotliwosc odchylania poziomego od 15kHz. Niestety dzisiaj praktycznie nie do dostania (jesli chodzi o nowe). Monitory VGA czestotliwosc odchylania poziomego od 31kHz.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Atari ST a nieoryginalne monitory.

To by sie zgadzało co mówisz ,
Faktycznie nie połączyłem dobrze jednego z wyprowadzeń ( na pinie 14 we wtyku DB15 ) jak to poprawiłem to monitor (SVGA) zaczął reagować trochę inaczej niż poprzednio i zeznał że - częstotliwość poza zasięgiem - mój Compaq S710 faktycznie zaczyna się od 31 kHz .
Potestuje w takim razie Philipsa 8833-II , on jest mniej wiecej z tej samej epoki co ST i ma wejście RGB więc może obsłuży mi takie częstotliwości.
A co do migania obrazu na Composite przyczyna może tkwić jeszcze w kablu bez ekranowanych przewodów.

Odp: Atari ST a nieoryginalne monitory.

Phillips powinien lapac ST-LOW i ST-MID.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Atari ST a nieoryginalne monitory.

Łapie LOW i MED po Composite ale zrywa mi synchronizację w pionie .
Wszystko jest OK jak uruchamiam tylko TOS czyli zielony ekran , menu u góry i kursor , jak tylko załaduje cos więcej to zaczyna zrywac obraz .
Na żadnym innym kompie przypiętym do tego monitora nie występuje taki efekt ,tylko przy ST.
Załozyłem też kabel ekranowany wiec to nie jest wina kabla.