1

Temat: klawiatura XEGS

jak podlaczyc klawiature od xegsa do 130xe ? ktos probowal ?

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

2

Odp: klawiatura XEGS

my wolimy podłączyć klawę z peceta ;-) (chyba już wiem, kto mnie ubiegł prze tej klawie :])

___
Press play on tape...

3

Odp: klawiatura XEGS

A klawiatura od XEGS'a jest w czymkolwiek lepsza od tej ze 130XE?

4

Odp: klawiatura XEGS

wiec pytanie nie do ciebie. kto kogo gdzie ubiegl ?

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

5

Odp: klawiatura XEGS

Urborg napisał/a:

A klawiatura od XEGS'a jest w czymkolwiek lepsza od tej ze 130XE?

Napewno w tym, że ta od 130 padła a od XEGS działa - bo po co takie pytanie.
Tutaj masz schematy sprzętu -> http://www.dereatari.republika.pl/schematy.htm (jest 130XE i XEGS).
Nie powinno być problemu. Napewno zaraz się tu pojawią odpowiedzi w stylu "zrób se AKI". Ale jak masz sprawną klawiaturę od XEGS, to jest to rozwiązanie tańsze (PIC i elementy kontra kabelki i złącze :) ).

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2008-06-23 16:08:34)

6

Odp: klawiatura XEGS

klawiatury od xegs normalnie robione są na twardych gumkach, więc nie będzie to alternatywą np. dla możliwości używania miękkiej klawiatury na sprężynkach. Gumowce ze sporej części serii XE mogą doprowadzać użytkownika do szału :)-=

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: klawiatura XEGS

Pin napisał/a:

Gumowce ze sporej części serii XE mogą doprowadzać użytkownika do szału :)-=

Ale tylko takiego, który używa klawiatury do pisania :>

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: klawiatura XEGS

Borys: odkręć obudowę klawy XEGSa i porównaj złącze wewnątrz z tym, co znajdziesz pod klawiaturą w 130XE - odpowiedź będziesz w stanie postawić sobie sam, bez zaglądania w schematy. A kto kogo... nieważne.

___
Press play on tape...

9

Odp: klawiatura XEGS

Ewentualnie bez odrkęcania można, jak zwykle, zajrzeć do Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_klawiatury

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: klawiatura XEGS

eee no czasami zaglądanie w atariki jest jak lizanie lodów przez szybę, albo oglądanie reklamówki z lodami, jak ten leży tuż obok ręki ;)

___
Press play on tape...

11

Odp: klawiatura XEGS

Uhm, what you like, enjoy your icecream, then, and your hand, no problem :P

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: klawiatura XEGS

no cóż, głodnemu chleb na myśli... ;P

...ja tam zawsze byłem ciekawy tego, co tam jest w środku... czas, że czegoś nie rozkręcałem, uważam za czas stracony :)

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-23 18:58:15)

___
Press play on tape...

13

Odp: klawiatura XEGS

maw napisał/a:

no cóż, głodnemu chleb na myśli...

Głodny drugiemu wypomni :P Zamiast rozkręcić i lampić się bezmyślnie na kabelki możesz skorzystać z częściowo już przeprocesowanych rozpisek w atariki. Ale jak tam wolisz :P

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: klawiatura XEGS

no jak widać z atariki, sygnały są całkowicie różne - lepiej zajrzeć pod maskę, czy kabelek zewnętrzny nie wchodzi w jakąś płytkę, a ta znów, czy nie kończy się jakąś szczeliną, w którą jest wciśnięta folia...

___
Press play on tape...

15

Odp: klawiatura XEGS

dobra, bo mnie to zaciekawiło - po porownaniu schematów od Jerego (XEGS(zip): XES6.gif; 130XE(zip):130xe_06.gif)  i złącza klawy XEGS z atariki widać jak na dłoni, że sygnały na wtyczce klawy z XEGSa są wyprowadzone wprost na POKEYa, a folia w 130XE wpięta jest za układami  4051 (U24 i U25), co sprowadza się do dwóch alternatywnych rzeczy: albo zakładamy gniazdko dla klawy XEGSa i łączymy do odpowiednich linii sygnałowych POKEYa z ominięciem układów U24 i U25, albo patrzymy, czy czasem nie da się ominąć układu znajdującego się we wnętrzu klawiatury XEGSa (także powinny być to dwa 4051) i sygnał z gniazda folii puszczamy prosto na wtyczkę, dokładając do tego kabelek czterożyłowy oplatający kabelek oryginalny - dzięki czemu uzyskamy minimum 19 linii, które musimy doprowadzić do gniazda folii na płycie w XE. Pozostałe linie (klawisze funkcyjne i zasilanie diody) zostawiamy wpięte do oryginalnej klawiatury.

...ewentualnie jeszcze bierzemy pisak przewodzący i całą folię z XE "poprawiamy" pisakiem przewodzącym...

...gorzej, jak się okaże, że to POKEY padł...

___
Press play on tape...

16

Odp: klawiatura XEGS

A widzisz, jednak do atariki wartało zajrzeć... oczywiście, że konstrukcja klawiatury jest inna pod względem transmisji sygnałów. Ale na szczegółowe pytania to już ci niestety kto inny musi odpowiedzieć.

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: klawiatura XEGS

gdybym miał pod ręką klawę XEGSa i komp z XE też bym do tego doszedł bez zaglądania do atariki - te układy 4051 by mnie naprowadziły :P

Czy byłby ktoś chętny rozkręcić klawę XEGSa i zrobić fotki płytki, która tam jest ? obustronnie ? Cekawość mnie zżera ^v^

___
Press play on tape...

18

Odp: klawiatura XEGS

maw napisał/a:

gdybym miał pod ręką klawę XEGSa i komp z XE też bym do tego doszedł bez zaglądania do atariki

Ale NIE MASZ, za to masz atariki. And this teaches you no lesson :P

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: klawiatura XEGS

ciekawość drogi Drac0, tylko i wyłącznie ciekawość... :)

___
Press play on tape...

20

Odp: klawiatura XEGS

ok, dzieki za naprowadzenie. polacze sygnaly wychodzace z wtyczki klawiatury xegs'a bezposrednio do pokeya. tylko nie wiem co mam zrobic z sygnalem 13 na w/w wtyczce (oznaczony jako trigger 2)

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

21

Odp: klawiatura XEGS

O to już chyba trzeba by Jer-a zapytać... popatrz też na schemat XES2.gif - czy mi się wydaje, czy to jest schemat płytki klawiatury ? Jakbyś był taki miły, zrób jej fotkę obustronną, pliz.

___
Press play on tape...

22

Odp: klawiatura XEGS

Taka uwaga dla rozszerzających XEGSa o AKI:

XAKI 1.03 napisał/a:

I jeszcze uwaga dla posidaczy XE GAME SYSTEm. Otóż aki może nie działać gdy odłączy się klawiaturę
od atari. Aby wszystko było w porządku należy podłączyć rezystory podciągające napięcie  za diodami
dla sygnałów MTXR1 i MTXR2. Po tej modyfikacji można schować klawiturę Atarowską do szafy:)

                     5V
                   |
 PIC              _|_
                  |  | 4-10 kOhm
                  |__|
  10 RB4 ____|/|___|_____ MTXR2
  lub        |\|          lub
  11 RB5                  MTXR1

więcej info w plikach od DarkDK

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-25 00:48:14)

___
Press play on tape...