Temat: 320k problem ?

Postanowilem rozszerzyc pamiec w mojej 130-tce tak jak zostalo to opisane m.in. na AIM (http://www.atari.cuprum.com.pl). Zanim zabralem sie do demontazu starych kosci i przystapieniu do wlasciwego skladania calosci do kupy zaczalem badac krok po kroku to co bede musial zmodyfikowac na plycie. W opisie rozszerzenia napisane jest aby przeciac sciezke (na gornej czesci plyty), ktora odchodzi od 15-tego pina ukladu PIA i podlaczyc ja poprzez opor 4k7 do +5V. Zaciekawilo mnie to bardzo poniewaz u mnie sciezka (gora plyty) odchodzaca od 15-tego pina PIA idzie do nikad, wiec jaki jest sens jej przecinania (?), a ponadto ten sam pin juz jest podlaczony (od dolu plyty!) do +5V tyle ze przez rezystor 3k3 do +5V. Jaki jest wiec jest sens podawania dodatkowego napiecia na 15 pin ? Tego nie wiem :( Moze mam inna wersje plyty (ver B) ? Niemozliwe bo sprawdzielm to dla trzech przypadkow plyt glownych 130 XE. Jest tak samo.
Na schemacie 130-tki sciagnietym z AIM pin 15 ukladu PIA nie jest nigdzie podlaczony (czyli z opisu rozszerzenia autora wynika, ze trzeba podpiac dodatkowe napiecie), a u mnie jest tak jak opisalem powyzej. Ciekawe, co ?

Prosze rozwiac moje watpliwosci.

THNX i Pozdro !

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: 320k problem ?

No tak. Przyznaje sie, jest tak jak w temacie ... . Choc winien temu byl schemat 130-tki autorstwa J. Soboli. Po prostu tam pin 15 PIA (bit 5 portu B) nie jest nigdzie podpiety, a prawda jest taka ze laczy sie z pinem 14 (sygnal VBE) sterownika pamieci rozszerzonej. No coz, autor zwyczajnie sie pomylil i prawdopodobnie skopiowal schemat od 65XE nie nanoszac poprawek :(. Na dodatek sciezka doporowadzajaca sygnal do sterownika pamieci rozszerzonej byla tak przeprowadzona pod rezystorami iz myslalem ze tam sie konczy (sugerowalem sie blednym schematem).<br>

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...