1

Temat: Kolejny problem z tunerem.

Witam mam WinFast TV2000 XP Deluxe zrobilem kabelek wg schematu dereatari i mam taką kaszanę
http://www.aukcjoner.net/gallery/000449896-.html a na tv z tym kablem obraz czysty może ta 130 ma coś zwalone

Ostatnio edytowany przez sake78 (2008-08-05 09:39:43)

2

Odp: Kolejny problem z tunerem.

A w jakim programie odtwarzasz? Może trzeba dobrać rozdzielczość, synchronizację lub system?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Ma firmowe leadteka i christv na obu to samo PAL bez koloru a SECAM z kolorem a po obu latają jakby robaczki i z lewej czerwonawy pasek poprawia trochę się jak zmniejszam nasycenie

4

Odp: Kolejny problem z tunerem.

to sie nazywa filtr grzebieniowy i nic nie poradzisz. bylo o tym. stare tunery bez tego wynalzku dzialaja z atarka lepiej. sorry

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Hej!

Lotharek o czym Ty mówisz? Nie strasz kolegi Sake...  jak to napisałeś "filtr grzebieniowy" (ang. comb filter, więcej info dla zainteresowanych tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Comb_filter ), może mieć tylko pozytywny wpływ na jakość obrazu :) Redukując znacznie zakłócenia w obrazie spowodowane nałożeniem na siebie sygnału chrominancji i luminancji. (przykład jest tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Dot_crawl)

Comb-Filter nie powinien w niczym przeszkadzać, no chyba że implementacja filtra byłby jakaś nieudolna. To co zaprezentował sake (screen shot) może świadczyć co najwyżej o braku tego typu filtra jeżeli już :)

sake napisz proszę dokładniej jaki kabel wykonałeś? to znaczy czy wykonałeś kabel typu composite-video czy s-video (oddzielnie chrominancja i oddzielnie luminancja).

Jeżeli wykonałeś kabelek s-video to w ogóle comb-filter nie bierze udziału w obróbce sygnału, ponieważ mocno upraszczając działa on tylko w przypadku pracy z sygnałem "composite-video".

Na mojej starej karcie ATI ze scalakiem Rage Theatre obraz po s-video wygląda tak:

http://seban.slight.pl/temp/ati%5fatari.png

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-05 14:42:29)

6

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Zrobiłem kabel svideo a z tego co pamiętam a kupiłem ją ze 2 lata temu to nie ma grzebienia chciałem sobie wtedy taka kupic ale były znaznie droższe hyba ja opyle i kupie nowa albo opyle całego blaszaka i kupie coś nowego a to moja karta niema napewno grzebienia [url]http://www.leadtek.com/eng/tv_tuner/ove … id=94]moja karta[/url]

7

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Hej!

No to jeżeli S-Video to cobm-filter w ogóle nie ma znaczenia czy jest czy nie ma :) Problem musi być gdzie indziej. Jakiego rodzaju kabel zastosowałeś do połączenia Atari z Tunerem? (jakiś kabel w ekranie?)

8

Odp: Kolejny problem z tunerem.

miałem kabel svideo<>svideo obciołem  przylutowałem + na osobnym dźwięk i tyle na tv jest spoko obraz i dźwięk
(no nie taki obraz zaj..... jak twój bo to stary trilux) a i próbowałem też pin 4 całkowity sygnał wizji (FBAS) czyli composite i obraz też lipa

Ostatnio edytowany przez sake78 (2008-08-05 15:13:39)

9

Odp: Kolejny problem z tunerem.

hmmm... czyli kabel masz pewnie OK, martwi mnie trochę to zrywanie synchro poziomego... może temu wspaniałemu conexantowi na twojej karcie nie pasuje poziom sygnału podawanego na jego wejście... niestety nie mam nic z chipsetem conexant... tutaj musiał by się wypowiedzieć ktoś kto ma kartę/tuner z tym chipsetem.

Spróbuj jeszcze pobawić się programem dscaler (w wersji 4): http://dscaler.org/downloads.htm zobacz czy będziesz miał podobne efekty.

10

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Seban - nie zgodze sie z toba. zwroc uwage na na sposob generowania obrazu przez Atarke. ile lini, interlace itp. i to wlasnie jest przyczyna. wlasnie oddalem za..ty tuner zewn. encore z powrotem do sprzedawcy (dzialal ze spectrum i VCR) a winny sie okazal filtr grzebieniowy i wlasnie sposob generowania obrazu przez atari..bylo sporo o tym na forum.

zreszta czytaj Sebanku TO http://www.atariage.com/forums/index.ph … &hl=lg

atari + Tuner TV nie zawsze chca ze soba chulac ze wzgledu na ww.

Ostatnio edytowany przez lotharek (2008-08-05 15:32:24)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Kolejny problem z tunerem.

A ja mam kilka kart z comb-filter i nawet po composite video obraz mam OK (tochę mniej ostry). Co prawda mam tylko karty oparte o układy ATI Theatre  oraz Philips SAA. Poza tym jak już mówiłem w przypadku S-Video (oddzielnie chroma + luma) nie ma to żadnego znaczenia comb filter w tym wypadku NIE JEST wykorzystany.

Lotharek: już pierwszy post tego wątku na AAge mówi nieprawdę. GTIA+ANTIC generuje w obu pół-obrazach tą samą zawartość. Nie generuje żadnych pustych/czarnych linii. Jak znajdę trochę więcej czasu to przeczytam cały wątek. Ale post #1 (na AAge) to wierutna bzdura w/g mnie.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-05 15:39:32)

12

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Sebanku..kilka tunerow mialem - MSI ANYWHERE PC TV, wspomniany Encore zewm i caly czas kupa..podobne objawy. Pozniej kupilem sobie LG M228WA i dalej porazka...w koncu kupilem sobei TV 14 cali z plaskim ekranem i wszytsko jest OK ;-). po drodze wpadl mi w ree zewn tuner WINFAST TV2000XP (z 2002 r.) i teraz wsio dziala
ps. tak wyglada obraz na LG LCD po podlaczeniu niezmodowanej atarki:

(filmik nie jest moj ale efekt ten sam)
http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/LCDn130XE.avi

Ostatnio edytowany przez lotharek (2008-08-05 15:43:32)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Lotherek co ciekawe ja również mam LG 228WA i wszystko działa mi OK! jak to wytłumaczysz? mam zrobić Ci film? (podłączone bezpośrednio do S-video)

I moim zamysłem nie jest negowanie twoich opinii ani doświadczeń, tylko przedstawienie sprawy tak jak wygląda u mnie. Faktem jest że na kartach opartych o conexanta są problemy z wizją... ale nie wiem dokładnie z jakiego powodu... nie posiadam żadnej karty na tym chipsecie. Nie mogę tego sprawdzić.

I dalej się upieram iż comb-filter działa tylko w przypadku sygnału composite-video. Być może moja opinia jest błędna. Jest prawdopodobne iż źle interpretuję fakty... lub o czymś nie wiem, ale wydaje mi się że jeżeli istnieje problem w sygnałem s-video to wina nie leży po stronie tego filtru, tylko raczej czegoś innego.

btw. nie wiem o co my sie sprzeczamy :) rozwiązaniem problemu jest VBXE od Electrona :D Mamy wtedy wyjście RGB i żaden durny dekoder PAL, który źle interpretuje sygnał z Atari nam nie podskoczy :) Należy przyznać iż sygnał generowany przez ATARI jest daleki od norm standardu PAL :) Dawne analogowe dekodery jakoś sobie z nim radziły a dzisiejsze cyfrowe konstrukcje które próbują "ulepszać" otrzymany sygnał video, kończą tak jak to widzimy na załączonych przykładach (zarówno u Sake jak i Lotharka).

Od zawsze używałem kart ATI, i przypomniało mi sie iż miałem na początku "ATI All In Wonder 128" (tam był dekoder video oparty na BT829). I muszę przyznać iż tam obraz to była istna sieka, brak koloru lub kolorowe prążki i inne dziwne efekty. Potem BrookTree nabył Conexant chyba. Widzę że problem z chipsetami BT pozostał i przeniósł się conexanty :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-05 16:03:38)

14

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Panowie dscaler lipa to samo albo i gorzej podłączyłem też 800xl przez FBAS obraz jest ale do bani lepiej polećcie mi jaki mam tuner kupić aby było gitt tylko wewnątrzny i nie antyczny hehe thx
No właśnie po co te waśnie polećcie coś jak masz tuner który ma grzebień i działa z atarka to napisz co to przecież nie samą atarką człowiek żyje a grzebień naprawdę daje sporo

Ostatnio edytowany przez sake78 (2008-08-05 15:55:28)

15

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Ostatnie pytanie sake: ustawiłeś w dscalerze standard na PAL_B i rozdzielczość 720x576? (po ustawieniu reset card z menu DShow).

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-05 16:06:18)

16

Odp: Kolejny problem z tunerem.

sprawdzałem wsio i dziwne że na palu nie ma koloru a na secamie jest
No to co mam se kupić aby było git?

Ostatnio edytowany przez sake78 (2008-08-05 16:16:31)

17

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Seban - jaka Atarke masz podlaczona do LG ??

masz taki dziwny efekt opóźnienia albo nabierania ostrosci po zmianie trybu graficznego ?

ps. i jakie kłótnie - cool-turalna wymiana zdań i opinii :-)

Ostatnio edytowany przez lotharek (2008-08-05 16:22:19)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

18

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Jak będę kupował to wezmę atarkę ze sobą żeby dwa razy ze wsi nie wyjeżdżać

19

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Lotharek: do LG mam podłączoną moją starą wysłużoną 130XE (Pamięci 8x1bit). Do do efektu który opisujesz to owszem jest obecny. Nawet niekoniecznie przy zmianie trybu graficznego, wystarczy przesunąć kursor w GR.0 aby zaobserwować ten efekt, takie zachowanie to już wina "inteligencji" procesora wizji zaszytego w tym monitorze. Widać to nawet oglądając TV. Obiekty ruchome są dość rozmazane, gdy coś staje się nieruchome układ obrabiający wizję stara się dany fragment wyostrzyć i zniwelować efekt interlace. Ale na taką full automatykę to już nic nie poradzimy chyba :)

Ale to nie jest najbardziej wkurzające, najbardziej wkurzające jest opóźnienie kilku ramek w wyświetlanym przez monitor obrazie. To może doprowadzić do szału w niektórych przypadkach.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-05 17:47:35)

20

Odp: Kolejny problem z tunerem.

seban napisał/a:

do LG mam podłączoną moją starą wysłużoną 130XE (Pamięci 8x1bit). Do do efektu który opisujesz to owszem jest obecny. Nawet niekoniecznie przy zmianie trybu graficznego, wystarczy przesunąć kursor w GR.0 aby zaobserwować ten efekt

Lekki offtop... Nie znam dokładnie tego monitora i pewnie moja sugestia nie będzie wiele warta w przypadku przesunięcia kursora, ale w kwestii zmian trybu graficznego być może przyczyną jest włączona opcja Digital Fine Contrast.

seban napisał/a:

Ale to nie jest najbardziej wkurzające, najbardziej wkurzające jest opóźnienie kilku ramek w wyświetlanym przez monitor obrazie. To może doprowadzić do szału w niektórych przypadkach.

Tutaj zapewne winnym jest DFI.

Ostatnio edytowany przez Marek Konopka (2008-08-05 21:19:00)

21

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Dużą rolę odgrywają również sterowniki - pamiętam, że swojego czasu używałem ostro tunera firmy PixelView na systemie Win98SE obraz żyleta (jak ten prezentowany przez Sebana), na XP z innymi (niby nowszymi) sterownikami już tak różowo nie było - miałem cholerne zakłócenia - mimo, że konfiguracja kabelkowa w ogóle nie uległa zmianie...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

22

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Hej!

Co do DFC (Digital Fine Contrast) i DFI (Digital Fine Image czy Digital Adaptive Fine Image) to nie mam pojęcia jak one działają w przypadku monitorów LG. W polskim czy angielskim wiki na temat DFC piszą jakieś ogólniki, w zasadzie to marketingowy bełkot ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Fine_Contrast ), a o DFI nic praktycznie nie ma. Ale faktem jest iż owe "polepszacze" obrazu mogą człowieka doprowadzić do szału w przypadku sygnału jaki generuje 8-bit ATARI :) Natomiast w przypadku sygnału generowanego przez PC-ta czy nawet wewnętrzny tuner TV nie mogę narzekać owe technologie sprawdzają się doskonale. Nie jestem żadnym profesjonalistą jeżeli chodzi o grafikę i dla mnie monitor z matrycą TFT jest na szczęście wystarczający :)

Ale wracając do tematu i nie wnikając w zasady działania tych technologi widać dokładnie iż układ scalony odpowiedzialny za przetwarzanie wizji robi z sygnałem PAL parę zabiegów które mają spowodować aby taki sygnał wyglądał jako tako na matrycy LCD o dużej rozdzielczości i działającej tylko w trybie progressive, ale w przypadku sygnału z ATARI występują niestety owe efekty uboczne. Procesor wizyjny przetwarzając kolejne klatki obrazu bierze pod uwagę wcześniejsze klatki i stąd zapewne opóźnienie w pokazywanym obrazie.

Oglądając schemat monitora można zauważyć że procesor wizji ma do swojej dyspozycji spory kawałek pamięci SDRAM :) Nie pamiętam już ile konkretnie, ale widać że monitor ostro pracuje nad wizją skoro potrzebuje frame buffera na kilka klatek ;)


Co do uwagi od Piguły:

Masz rację... ja może opisze to na przykładzie ATI All In Wonder 128. W przypadku systemów Win9x, karta ta przy zgrywaniu obrazu tworzyła plik MPG który był typu "interlaced", czyli de facto 50fps. Odtworzenie tego pliku pod tym samym Win9X dawało świetne wrażenie, obraz był dynamiczny i nie było żadnych nieprzyjemnych efektów (może poza delikatnym migotaniem związanym z interlacem). Do tego jeżeli mialo się ustawiony screen refresh na 100Hz... Panowie obraz malina! Karta idealnie synchronizowała się z Vblank, wyświetlała pięknie interlacowany materiał.

Jakież było moje zdziwienie i załamanie gdy po migracji na Win2000 i zainstalowaniu nowych driverów wszystko się zmieniło... materiał z zgrywany kartą miał już 25FPS i był już progressive... no kicha na maksa, obraz stracił na dynamice i kolorach. Drivery już nie mogły sobie pozwolić na wstrzymanie systemu do Vblank, zaczęły robić jakiś durny fatalny w skutkach deinterlaceing. Materiał zgrany wcześniej na Win9x również tracił na jakości i dynamice. Strasznie się wtedy wkurzyłem...

Te zakłócenia o których wspomina Piguła to mogły być efekty nieudolnego softwarowego usuwania interlace, bo takiego formatu obrazu (tylko progressive) wymagał już nowy Windows. Podobno MS wprowadził taki standard obsługi tunerów i streamów video. Nie znam się na tym i mogę powtarzać niechcący jakieś stado bredni... jednak po tym wypadku przeszło mi zamiłowanie do kart serii All In Wonder.

Później ponownie spróbowałem (jak jeszcze miałem monitor CRT) kart ATI opartych o nowe scalaki Rage Theatre 550/650 PRO, ale okazało się iż te karty mimo iż mają obraz całkiem dobrej jakości to w przypadku WinXP mają strasznie duże opóźnienie. Niestety tu znowu MS wymógł na producentach chipsetów do obsługi video aby materiał dostarczany przez kartę był już w formacie MPEG. Tak więc biedne chipy RT 550/650 mają na pokładzie sprzętowy enkoder do formatu MPEG, trochę pamięci SDRAM. Przechwytują klatki, pakują je do bufora a potem już system operacyjny (WinXP) sobie czyta stream przygotowany przez kartę. Efekty uboczne są dwa:

1) opóźnienie od kilku do kilkunastu klatek w pokazywanym obrazie (w przypadku TV nie ma to znaczenia). W przypadku komputera dźwięk i obraz pojawia się z ponad 0,5sek opóźnieniem.
2) mimo ustawienie jakości kompresji na high widać czasami artefakty spowodowane kompresją MPEG :(

W dodatku karta oparta na tym chipsecie nie chciała mi pracować poprawnie z DSCALER-em, jedynie stary poczciwy VirtualDub potrafił z niej pokazywać obraz bez denerwującego opóźnienia. Rozwiązanie takie jednak nie było dla mnie zadowalające i szybko z używania tej karty zrezygnowałem.

Należy jeszcze wspomnieć iż karty te doskonale radzą sobie jako tuner TV czy karta do zgrywania materiału video do postaci cyfrowej. Jednak nie mogę ich polecić jako urządzenie z którym ATARI współpracuje bez zarzutu :( No cóż ale takie rozwiązania narzucił producentom sprzętu Windows Media Center i dla zwykłych użytkowników nie ma to chyba znaczenia. To my dziwacy jesteśmy skazani na efekty uboczne tej technologi :(

W przypadku starego PC-ta pozostałem przy starym Radeonie serii 9250 w wersjo VIVO (ma na pokładzie scalak jeden z pierwszych wersji układów Rage Theatre jeszcze bez kompresji MPEG). W przypadku nowszego zmuszony jestem do używania wejścia S-Video In w monitorze LG. Na szczęście u mnie nie występują efekty które zaprezentował nam kolega Lotharek (mówię o dziwnym zachowaniu się monitora z ATARI) 

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-08-06 00:00:41)

23

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Inny dziwny efekt miał Rocky w tunerze Media Tech MT 4154. Opisał to na Atarionline
Na wyjscie s-video miał wpływ modulator.... cytuje wg jego mętnych wypowiedzi.
http://atarionline.pl/cn/data/upimages/TunerTV_06.jpg
http://atarionline.pl/cn/data/upimages/TunerTV_08.jpg

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-08-07 00:36:59)

24

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Mam podobny problem z konwerterem - czerwony się "rozlewa" - buszując na sieci znalazłem taką stronę: http://www.fonck.nl/atari/ - jest tam opis przeróbki "atari super video" - zastanawiam się, czy czasem nie pomoże i w tym przypadku.

___
Press play on tape...

25

Odp: Kolejny problem z tunerem.

Mam to samo co u Rocky'ego (ekran przypomina zbliżenie gęsto tkanego lnu) w przypadku Grand Video Console oraz w drugim tunerze marki "no name", który jednak chyba sądząc po wyglądzie interfejsu jest jakimś klonem tego Media Techa opisywanym na Atarionline.

ogólnie to k...a jesień idzie!