Odp: Ramcart 8 mega

Wiesz, sqward, myślę że chłopaki chcą aby sprawa pozostała 'w rodzinie'. Dwa procesory różnych architektur to nie najlepszy pomysł. bo ciężko to wykorzystać patrz Falcon, czy choćby bardziej nowoczesne PS3.

Z drugiej strony 68008 może byc łatwiej dostępne, a nawet wydaje mnie się że 68000 mogłoby chodzić z ośmiobitową szyną danych, a to już można dostać na kilogramy.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

27

Odp: Ramcart 8 mega

MC68008 w porównaniu do 65C816 chyba jednak siada, jeśli chodzi o moc obliczeniową. No dobra, może z wyjątkiem mnożenia/dzielenia :)

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: Ramcart 8 mega

drac030 napisał/a:

A skąd weźmiecie wersję 65c816, która chodzi stabilnie na 20 MHz?

Jedyną wskazówką jest oficjalna specyfikacja ( http://www.65xx.com/wdc/documentation/w65c816s.pdf ) , która na stronie 27, rycinie 4-2 prezentuje napięcie VDD w funkcji częstotliwości taktowania.  W pobliżu 20 MHz występuje pewien charakterystyczny pkt., aczkolwiek to mogą być pobożne życzenia. W Table 4-1 określają jednak max. VDD na +7.0V.

Znalazłem jeszcze taką konkretną aplikację:
http://www.westerndesigncenter.com/wdc/ … ations.cfm . Cisną nawet 27 MHz.

Z proporcji wyszło mi, że w tym rozwiązaniu goście cisną max ze specyfikacji, bowiem:

12 MHz/~3 VDD = x MHz / 7 VDD

Dane po lewej stronie równania odczytałem z wykresu. Charakterystyka jest liniowa, więc zastosowanie proporcji jest uprawnione.

x wychodzi ~28 MHz, co potwierdza przypuszczenia.

Ostatnio edytowany przez Marek Konopka (2008-08-19 22:22:45)

29

Odp: Ramcart 8 mega

http://www.cmdweb.de/scpu.htm -> komodorowcom się jakoś udało.

Ostatnio edytowany przez sqward (2008-08-19 22:06:16)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

30

Odp: Ramcart 8 mega

A pod tabelą 4-2 jest napisane, że "exceeding these ratings may result in permanent damage" oraz "functional operation under the conditions is not implied" - co rozumiem tak, że trzymanie się na wartościach granicznych gwarantuje jedynie niezniszczenie układu, natomiast nie gwarantuje jego poprawnego działania.

Laoo widział u siebie, jak "działa" przetaktowane 65C816 (czwórka na 7 MHz). Otóż działa pozornie. Krótko mówiąc, zobaczę, to uwierzę.

@sqward: właśnie się dzisiaj zastanawiałem, na ile im to stabilnie działa. Bo przecież prawdy się nie dowiesz, trzeba byłoby obejrzeć.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-08-19 22:41:52)

KMK
? HEX$(6670358)

31

Odp: Ramcart 8 mega

nie słyszałem aby z SuperCPU były problemy odnośnie stabilności

taki 65816 w formie carta nie będzie miał potrzeby synchronizacji z innymi układami, co aktualnie limituje szybkość aktualnych dopałek Warp i F7 Pasia, największą jednak zaletą dopałki w formie carta ma być jej dostępność

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

32

Odp: Ramcart 8 mega

Może przesadzam z nieufnością, ale jakbym problemów z takim MagiC-em czy przetaktowanymi Falconami nie widział na własne oczy, to też bym pewnie o nich nie usłyszał.

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: Ramcart 8 mega

może nie wypada o takich sprawach wogóle mówić ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

34

Odp: Ramcart 8 mega

Jeżeli w specyfikacji procesora jest 14 MHz to nigdy nie dałbym więcej. No chyba że 14,18 - bo to akurat "atarowska częstotliwość". Kropka.
Nie interesuje mnie przy tym, że C64 super CPU działa na 20 MHz.

pomidor

35

Odp: Ramcart 8 mega

electron, jak się ma sprawa Warpa, o którym rozmawialiśmy rok temu w Głuchołazach i w tym również? :P

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: Ramcart 8 mega

a chcesz li Ty miec 80 kolumn w vbxe ? ;-)

Poza tym w tym roku słyszałem tylko mantrę "warp warp warp warp warp ... " ;-)

Ostatnio edytowany przez electron (2008-08-20 10:26:35)

pomidor

37

Odp: Ramcart 8 mega

Chcę-li ;) ale widzę, że się rozpraszasz na jakieś kartridże, więc zaniepokoiło mnie, czy przypadkiem reszta rzeczy - w tym vbxe - nie nabiera mocy urzędowej. :P

Co do VBXE, nie wiem, czy widziałeś to: http://www.atariage.com/forums/index.ph … pic=130284 - w Niemczech rewizjoniści podnoszą głowę.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-08-20 10:44:39)

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Ramcart 8 mega

Nie rozpraszam się, tylko próbuję trzymać rękę na pulsie.

Cóż niemiecki pomysł ...  -  to coś przypomina Voodoo 1 i 2 ... nie da się zrobić porządnej dopałki grafiki w postaci kartridża. bo linie ANx są w środku :-)
Poza tym to 80 kolumn będzie szybciej niż myślisz ... bądź czujny.

pomidor

39

Odp: Ramcart 8 mega

Z tego co rozumiem, gość chce po prostu w ogóle zrezygnować z ANTIC-a i wsadzić na tego karta jakiś własny układ graficzny z własną pamięcią. Do tego linie ANx mu są chyba niepotrzebne.

Mnie tylko mierzi, że to ma być na kartridżu, a nie na PBI. Pewnie będzie się gryzło z SDX.

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: Ramcart 8 mega

On (chyba) chce mieć podkład ANTIC-a ale ANALOGOWY z wyjścia monitorowego. więc będzie mieszał analogowo.
czyli:

- blury
- zdechłe kolory (a mapa kolorów jak ?)
- przesunięcia fazy

Lub chce przełączać stare / nowe wyjście ...

Niech kombinuje, powodzenia ... definitywnie to upgrade nastawiony na nowe tryby a nie kompatybilność.

Poza tym niestety nie ma PBI w XE ...

pomidor

41

Odp: Ramcart 8 mega

No ale jest ECI. CART+ECI = PBI. Nie wiem, jak można to nazwać wspólnie, chodzi mi zresztą nie o gniazdo, ale sam mechanizm.

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: Ramcart 8 mega

A mi o gniazdo a nie o sam mechanizm ;-) Nieważne - to i tak jest OT.

pomidor

43

Odp: Ramcart 8 mega

electron napisał/a:

Jeżeli w specyfikacji procesora jest 14 MHz to nigdy nie dałbym więcej.

Nie zauważyłem, aby w specyfikacji wymieniano ograniczenie do 14 MHz.

44

Odp: Ramcart 8 mega

Rzeczywiście - przejrzałem specyfikację ... Rzadko to spotykane - widać producent sam nie jest pewien ....
Wynikałoby z tego, że zasilając go z 5V można te 20 MHz dać ... Tylko dlaczego wobec tego oznacza układ "14 MHz".

pomidor

45

Odp: Ramcart 8 mega

Moge sie zapytac Williama D. Menscha Jr., w ten sposob bedzie official statement.

KMK
? HEX$(6670358)

46

Odp: Ramcart 8 mega

Wraz z siostrą :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

47

Odp: Ramcart 8 mega

Myslisz, ze Linda D. (ktora sprawia wrazenie sekretarki) to ta jego siostra?

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Ramcart 8 mega

Official statement:

"Table 4.2 shows 14MHz with 70nS cycle time. Where does it imply that you can
run it faster?

Basically all IC's are tested at the spec conditions and usually have
margins of operation. So a chip that is tested for 14MHz operation could
work faster depending on the speed of other chips in the system. So of our
customers have produced accelerator boards for Commodore and Apple computers
that run at like 20MHz. We don't guarantee anything over 14MHz; however, we
do test and guarantee for 14MHz.

Best Regards,

-Bill

William D. Mensch, Jr."

Czyli jak uzywacie naszego procesora z czestotliwoscia powyzej 14 MHz, to wasza sprawa, moze wam dziala, ale jak nie, to umywamy rece.

KMK
? HEX$(6670358)

49

Odp: Ramcart 8 mega

Nastepny official statement. Zapodalem mu link Konopa, tj. http://www.westerndesigncenter.com/wdc/ … ations.cfm

"The link is to one of our licensees ASIC for the automotive and another for
the consumer markets. Our "standard" product has a different process and
different test conditions. We could look at reselling some of those if you
would like.

We are designing an ASIC FLASH controller that will have a W65C02SRTL core
running at 50MHz although it actually can run at 100+ MHZ.

After you purchase one of our chips you can try all kind of voltage
conditions and interface characteristics; however, if you blow it up we
won't replace it for free you will have to buy another one to have more fun.

Back in 1975 I had a 10+MHz NMOS 6502 that was double implanted depletion
load transistors. I have the tester in my Mesa, AZ office museum. I designed
it with ECL 16x 256 bit memories (page 0 and page 1) which were the fastest
memories build in those days. The test program was loaded from a Teletype
machine paper tape drive that was interfaced through the NMOS 6530 Teletype
Input Monitor (TIM) using RS232 serial channel. We tested the first 2.5
years of all 65xx production on that tester. The speed was an unofficial
unproven world record at the time for microprocessors."

Egzegeza: gwarancja obejmuje predkosci do 14 MHz. Mozesz sobie to puszczac nawet na 140 MHz, i jak ci dziala, be happy. Jak spalisz, umywamy rece. Natomiast historyjka o NMOS-ach mowi "one tak naprawde dzialaja na duzo wiekszych czestotliwosciach".

Tylko jak w tym kontekscie wyjasnic klopoty Laoo z procesorem 4 (a nie 1) MHz przetaktowanym do 7 (a nie 10) MHz? :) Bill Mensch po prostu miga sie od odpowiedzi, i wcale mu sie nie dziwie, zreszta.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-08-20 18:03:24)

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: Ramcart 8 mega

czyli producent dopałki martwi się aby to działało stabilnie powyżej 14MHz, coś jak dzisiejsze dopalone karty grafiki powyżej oficjalnej specyfikacji producenta, oprócz samego karta w środku trzeba zmieścić pewnie jeszcze radiator :)

a czy te problemy ze stabilnościa Laoo i wogóle nie wynikają z tego że taki CPU musi działać obok innych układów jak Antic itp.

Ostatnio edytowany przez tebe (2008-08-20 18:03:11)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C