1

Temat: Toms Turbo Drive dla XF551

Znalazłem w Atariki informację, że istniało kiedyś coś takiego jak Toms Turbo Drive dla stacji dysków XF551.
Czy jest to prawda? Czy ktoś z Was coś takiego widział i może coś więcej powiedzieć na ten temat?

2

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Dhor mial/ma zdaje sie cos takie w swojej xf-ce (albo cos podobnego).

Przy okazji podepne sie pod watek: ma ktos cos z 'flash turbo'? Ma to gestosc potrojna. Wynalazl (albo do polski sprowadzil) atares z Chorzowa.
Chodzi mi glownie o dyskietke systemowa.

3

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

A byłaby możliwość uzyskania zawartości Epromu od tak przerobionej stacji? Chciałbym sobie takie Turbo zainstalować i zobaczyć jak było zrobione.

4

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

bober: flasz turbo to to do CA-2001 z 240 KB na jednej stronie dyskietki? To nie jestpotrojna gestosc, jeno zwykla podwojna, na sciezce 6 sektorow po 1024 bajty. Tez jestem ciekaw, czy ma to ktokolwiek, pamietam reklamy w Bajtku (bodaj) za dawnych czasow. Uzytecznosc dyskusyjna, ale jakby sie zamiast tych szesciu sektorow po 1 KB dalo sformatowac np. 11 po 512 albo 22 po 256, to by byl wypas (220 KB na dyskietce i kompatybilne z DOS-em).

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Gdyby to takie proste bylo, to by sie zrobilo ;) Polecam poeksperymentowanie z programami narzedziowymi do Toms Multi, sa tam programy do samodzielnego tworzenia i nagrywania pelnych sciezek. Przy konstruowaniu struktury sciezki od razu widac ze nie da sie tego zrobic tak jak piszesz.
Dyskietka w formacie flash ma wieksza pojemnosc tylko dlatego ze sa dluzsze sektory. Po prostu miedzy sektorami musza byc zapisane informacje synchronizacyjne i informacyjne dla kontrolera, by mogl odnalezc i zaczac czytac sektor, nie mozna ich dlugosc skracac ponizej pewnej wartosci (roznie to bywa w zaleznosci od numeru sciezki), bo sie poprostu kontroler nie wyrobi z synchronizacja i nie odczyta sektora mimo, ze go znajdzie.
Tak wiec skarcajac sektory do normalnych dlugosci zwiekszamy ilosc przerw, ktore zajmuja nam coraz wiecej miejsca.
W zasadzie da sie w podwojnej gestosci dodac jeden sektor na sciezke.... dwa dodatkowe powoduja juz niestabilnosc odczytu (przetestowane parenascie lat temu ;) ).

Czyli polecam zabawe z narzedziami Toms Multi raz jeszcze, duzo sie mozna dowiedziec.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Alez to, ze na sciezce mieszcza sie 22 sektory po 256 bajtow, ja wiem wlasnie z zabawy toolsami do TOMS-a Multi :) Natomiast co do 11 po 512, tyle sie miesci na ST, a poniewaz zasadniczo wszystkie pozostale parametry sa zblizone, wiec tez sie powinno zmiescic.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Pamietam ze przy 20 sektorach po 256b bywaly problemy z czytaniem przez inne Tomsy niz ten na ktorym sie taka dyskietke nagralo (szczegolnie ostatnie sciezki). Stad chyba ciekawy format dyskietek Commodorowych...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Nawet jesli limit jest 20 sektorow, to to i tak jest 200 KB na dyskietce, a nie 180. Problem glowny w automatycznym rozpoznaniu tej gestosci przez stacje i odroznieniu jej od zwyklego DD. Pewnie jeden obrot dyskietki wiecej.

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

ja wlasnie w swojej ca2001 mam tego nieszczesnego flasha :).
mam tez top drive'a (nie mylic z multi) - to tez nie za czeste zjawisko.

formatowanie w mojej stacji tez jest niestandardowe (mozliwe, ze to wynika z top drive'a lub flasha). mam tylko 1 przebieg.
standardowo ca2001 w 1-szym przebiegu formatuje w 2-gim sprawdza. u mnie od razu sprawdza, w zwiazku z czym jest jeden przebieg (ale 2 razy wolniejszy).

10

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Tak ma Top Drive. Co do flasza, da sie cos na tym zrobic? Jest to jakos z glowa zaprojektowane? Mozesz napisac haslo do atariki? :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-08-20 18:45:11)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

napisalbym chetnie, ale nic o tym nie wiem (poza tym, ze mam).
na nastepne party moglbym to zabrac ze soba - wtedy ktos madrzejszy ode mnie by to obejrzal (zrzucil rom?) i moze cos by z tego wyniklo.

stacje kupilem lata temu jako uzywana. nawet nie wiedzialem (sprzedawca chyba tez nie, bo nic nie mowil), co tam jest zainstalowane.
i przypadkowo skasowalem dysk systemowy od tego :(.
skojarzylem to potem, jak juz zauwazylem tego flasha, i przypomnialem sobie, ze na wyswietlaczu na jednej dyskietce (ktora formatowalem) bylo 'T'. czyzby to byla ostatnia dyskietka do tego systemu pod sloncem?

12

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Hmm... coś mi chodzi po głowie. FlashDOS-a nawet kiedyś gdzieś miałem, ale nie wiem czy jest jeszcze do znalezienia...

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

fajnie by bylo, gdybys odkopal gdzies tego dosa.

14

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Dobra, coś mam, sprawdź maila.

I Ty zostaniesz big endianem...

15

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

ok, mam. dzieki.

poogladam to na maluchu za jakies 2-3 tygodnie. dam znac co mi z tego wyszlo.

szybkie wnioski:
1. na a800 (2.0.3) cokolwiek zwiazane z dyskiem w gestosci f powoduje blad 144 (np. formatowanie),
2. po zobaczeniu tego dosa stwierdzam, ze jak ktos mi jeszcze powie, ze franny ma powalona obsluge (switche) to zastrzele.

Ostatnio edytowany przez Bober (2008-08-20 21:01:16)

16

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

A czy ja też mógłbym dostać tego DOS-a?

17

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

Mógłbym... :)

I Ty zostaniesz big endianem...

18

Odp: Toms Turbo Drive dla XF551

co do ROMu tomsa do XF551 miał to chyba Pasiu, wraz z wyświetlaczem ścieżek do stacji :) - gdzieś ten rom miałem - ale będzie problem ze znalezieniem, bo nie wiem ma którym (twar)dysku go mam, oraz nie pamiętam nazwy pliku ... :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info