Temat: Rozszerzenie Pamięci

Jestem w trakcie rozszerznia pamięci w atari 130xe do 320 MB wg   http://aim.pelech.net/256kb.htm.
Zamówiłem w firmie EpRoM z Wrocka  8 szt. 41256 , a otrzymałem 4256 . Na moje telefoniczne zapytanie stwierdzili że to te same pamięci .
Proszę o opinię czy mają rację ,bo ja nic na ten temat nie wiem a obawiam się oszustwa.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

2

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Jeżeli mają 16 pinów, to powinny być OK. Jak są opisane? Czy tylko 4256, czy jeszcze litery przed tym?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Tak mają 16 pinów.Cały napis to TMS4256-10NL u góry, a pod nim , IHE 9101.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2008-09-02 20:16:17)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

4

Odp: Rozszerzenie Pamięci

RObilem to rozszerzenie osobiscie. Dzialalo calkiem zgrabnie i nie bylo zadnych konfliktow. Bylo chyba kompatybilne z rozszerzeniem pamieci Toms 320

5

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Jak 16 pinów to raczej jest to 41256, tylko z innym oznaczeniem (9 linii adresowych, 3 linie sterujące (CAS,RAS,WR), 2 linie zasilania oraz 2 linie danych: osobne Data In i  Data Out, które w atarce i tak są ze sobą zawsze zwarte)  - gdyby to było np. 44256 (lub podobna mutacja) to miałyby 18 pinów (tyle samo linii adresowych (9), sterujących (3) i zasilania (2), natomiast 4 linie danych).

6

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Ryszard Mauersberg napisał/a:

Tak mają 16 pinów.Cały napis to TMS4256-10NL u góry, a pod nim , IHE 9101.

To są pamięci 256kbit, czas dostępu 100ns, wyprodukowane w pierwszym tygodniu 1991r. Są doskonałe do tego rozszerzenia.

Dane tutaj: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- … -10FM.html

Ostatnio edytowany przez jer (2008-09-03 10:42:29)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Serdecznie dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje zapytanie za pomoc, jestem teraz spokojny i biorę się do roboty.:)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

8

Odp: Rozszerzenie Pamięci

wystarczyło dorzucić te pare złotych i miałbyś VBXE + pamięć dodatkowa gratis, nie wspominając o trybie 80 kolumnowym

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Przyjdzie jeszcze czas na VBXE, narazie nie chodzi o to aby kupić lecz o to by samemu zrobić. :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: Rozszerzenie Pamięci

I zrobione, SELF TEST przechodzi ale NUMEN nie chodzi.
Laduje się do końca i jak ma sie uruchomić to wyskakują dwa pionowe pasy???
  Kilka innych gier się uruchomiło bez przeszkód. Czy może NUMEN ma jeszcze jakieś wymagania???

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2008-09-04 20:52:23)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

11

Odp: Rozszerzenie Pamięci

A sprawdzałeś MEMTEST i XMSTEST. Wysyłam Ci na email *.atr

12

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Proponuję odpalić knota zwanego "Impossible But Real" - na początku jest tester banków, który testuje drobiazgowo banki - jak coś jest "nie tak" to pokaże komunikat, jest to test dość szczegółowy, sprawdź kombinacje banków, które powinny być widoczne w tym rozszerzeniu.

13

Odp: Rozszerzenie Pamięci

A ramdysk ci zaklada poprawnie w dosie. Mowie o zaladownaiu ramdysku, sformatownaiu, wrzuceniu cos na niego itp ?

14

Odp: Rozszerzenie Pamięci

A wersję NIUMENa masz dobrą? Ja mam taką co chodzi i co nie chodzi. Kto wie kto tam grzebał i spier......

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Zrobiłem mu MEMTEST i XMSTEST . W pierwszym widzi 320 KB, w drugim widzi 16 banków 320 KB ,banki sprawne 08, banki uszkodzone 08. Pod spodem
EFEBE7E3AFABA7A3 idalej podświetlone 6F6B67632F2B2723. Czyli mam problem ,tylko że jeszcze nie wiem jaki?
Próbowałem wgrać Bomb Jacka (wymaga 320MB)lecz się nie uruchomił.
Wgrałem BIBO DOS 7.0 , założył RAM Dysk D8: na któro skopiowałem CMC.com. Nic nie rozumię i proszę o pomoc???

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2008-09-05 08:29:40)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

16

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Po rozbiciu podanych ciągów na odpowiednie pary masz:

Powinno być          Jest

EF                         6F
EB                        6B
.                            .
.                            .
A7                        27
A3                        23

Wszystkie pierwsze cyfry par różnią się o 8. Wygląda to na błąd szóstego bitu danych (D6).
Sprawdź czy:

- piny 2 i 14 każdej kostki 4256 są zwarte se sobą
- czy są podłączone do magistrali danych
- czy pozostałe odpowiednie piny wszystkich kostek są ze sobą zwarte: wszystkie piny nr 1, 3, 4 ..... 13, 15, 16
- spróbuj wymienić kostkę podłączoną do D6


Powodzenia

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Rozszerzenie wykonałem wg tego opisu http://aim.pelech.net/256kb.htm    Nic tam niema o pinach 2 i 14 ,czyżby był niekompletny?

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2008-09-05 12:17:42)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

18

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Nie ma nic o tych pinach, bo połączenie ich jest na płycie komputera. Jeżeli wylutowywałeś stare kostki - mogłeś uszkodzić to połączenie (ścieżkę) pod jedną kostką lub zrobić zimny lut itp. Jest wiele możliwości zrobienia błędu, choćby podgięcie pinu przy wkładaniu w podstawkę. Dlatego napisałem o tych pinach, a także o sprawdzeniu pozostałych połaczeń, bo sam nieraz robiłem takie błędy.
Ponadto usuń kropkę z końca podanych linków, bo nie działają.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Teraz rozumię , serdeczne dzięki i przysiadam do sprawdzania. :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: Rozszerzenie Pamięci

Szukałem i znalazłem, piny 5 i 6 LS-a miały być połączone z 15 i 16 PIA a ja połączyłem 16 i 17. Wszystko gra, testy przechodzi i NUMEN się odpala. Serdeczne dzięki za pomoc  jer, pajero, Zenon ,macgywer, pozdrawiam
                          RM  :)

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2008-09-08 15:26:54)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.