Temat: PAL to NTSC

Od czego by tu zaczac.... ??
No moze od tego, ze nie mam zielonego pojecia czy to sie da i czy wogole nie bredze.

Jako ze w obecnej chwili zamieszkuje USA (i nie wiadomo czy nie bedzie mnie to czekac do konca zycia) no i jest maly (duzy) bol, bo wiekszosc programow nie dziala lub dziala niewlasciwie na Atari w ktore pracuje w NTSC. 

Tak sie zastanawiam, czy istnieje jakas metoda aby namowic te programy do poprawnego dzialania ?
Nie wiem moze dalo by sie napisac jakiegos patch'a lub cos podobnego ??

2

Odp: PAL to NTSC

najprosciej chyba bedzie nabyc malucha w wersji pal.
patcha (w sensie prostej przerobki typu zmiana kilku bajtow) to moze sie da zrobic tylko w przypadku kilku produkcji.
patrzac np. na moje produkcje, to taki patch jest niemozliwy do zrobienia (tzn. rownalby sie w zasadzie napisaniu wielu rzeczy od nowa). podejrzewam, ze w innych przypadkach takze tak jest. niestety (lub stety) pal ma mniej ramek i sa one dluzsze - to jest istota problemu.

Ostatnio edytowany przez Bober (2008-09-22 10:22:02)

3

Odp: PAL to NTSC

Hej!

Wydaje mi się iż ktoś próbował to już robić:

http://www.myatari.com/nirdary.html

Modyfikacja polegała na zamianie ANTICA na PAL-owski i podmianie ROM-u na patchowany. Nie wiem jak to działa bez wymiany rezonatorów kwarcowych. Ale podobno działa.

Mam jeszcze jedną wątpliwość... GTIA pozostaje niezmieniona i tworzy się taka hybryda PAL ANTIC + NTSC GTIA. Naprawdę nie wiem jak to może działać :) I jaki de facto jest obraz generowany :)

W dodatku podmiana OSROM nic nie daje dla programów które sprawdzają czy GTIA jest PAL czy NTSC. Tutaj GTIA zwraca iż jest NTSC, ANTIC jest PAL-owski.

Fox wspominał iż jedynym sposobem na wykrycie takiej maszyny jest sprawdzenie do jakiej max. wartości dochodzi licznik w $D40B.

Soft który nie sprawdza na jakiej maszynie chodzi podobno działa, taki co sam wykrywa jakie masz GTIA pisze że masz NTSC. Tak więc jedyny ratunek to "zapatchowanie" takiego programu :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-09-22 13:49:00)

4

Odp: PAL to NTSC

Nabycie atarynki w PAL'u to nie jest problem bo bede w Polsce i w Europe przez jakis dluzszy okres.
Inna spawa iz posiadam w Polsce jedna stara niedzialajaca atarynke i po tym co napisal Seban zastanawiam sie czy nie dalo by sie dolozyc na zasadzie dodania odpowiednich kosci i przelaczania wszystkiego pomiedzy PAL a NTSC.