Temat: sio2pc uklad 1489

Wpadlo mi w rece sio2pc wykonane profesjonalnie na plytce pcb, ale wyglada na to iz nie dziala. Jaka jest mozliwosc spawdzenia scalaka 1489 pod kontem jego poprawnosci dzialania (czy np nie zostal spalony itp) ?
Nie mam zadnych powazniejszych urzadzen pomiarowych oprocz miernika.

2

Odp: sio2pc uklad 1489

Układ ma 4 bramki, a wykorzystane są 3. Spróbuj podstawiać po kolei wolną bramkę za używane w układzie.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: sio2pc uklad 1489

A nie ma jakiejs metody nie inwazyjnej (np. podanie napiecia na jakies nozki i sprawdzenie stanu wyjscia np dioda swiecaca lub cos podobnego) ?
Mam mozliwosc oddania tego ukladu wiec nie chcialbym grzebac.

4

Odp: sio2pc uklad 1489

Oczywiście można tak zrobić. Trzeba układ zasilić (podłączyć do atarynki i ją włączyć). Trzeba zwierać do masy wejścia i patreć , czy odpowiadające im wyjścia zmieniają stanod strony peceta jest jedno wejście i dwa wyjścia.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: sio2pc uklad 1489

Piny 1,4,13,10 to wejścia, tu podawaj plus, GND a wyjścia to piny 3,6,11,8. Czyli 1-3, 4-6, 13-11, 10,8. Pin 13 najpewniej masz do masy połączony, ta bramka nie bierze udziału w niczym. Do wyjść podłącz diodę przez opór np 470 ohm i do plusa

6

Odp: sio2pc uklad 1489

Dzieki za pomoc.

Pobawie sie jutro jak przyjde z pracy

7

Odp: sio2pc uklad 1489

A nie lepiej za 1.5zl kupić nowy układ i wymienić w płytce?
Jak ktoś dobrze składał to scalaka wrzucił w podstawkę...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: sio2pc uklad 1489

w usa pewnei ciezko z takimi scalakami...

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: sio2pc uklad 1489

Moze nie ciezko, tyle ze tu nie ma takich sklepow z czesciami elektornicznymi, do ktorych mozna wejsc i od reki kupic scalaczka. Wszystko wiaze sie z zamowieniem czesci przez internet a to bedzie minimum $10 z przesylka, a ja dalem za calosc $12.
Uklad nie jest w podstawce ale to nie problem, zawsze moge podstawke wlutowac.

10

Odp: sio2pc uklad 1489

Jeszcze z dziesięć lat wstecz (nie wiem jak teraz) drobnicę szło w niektórych RadioShack-ach kupić ;)

wszystkie trzy strony świata

11

Odp: sio2pc uklad 1489

Tak kiedy mozna bylo, ateraz juz nic nie ma, czasami mozna znalezdz jakis pzelacznik itp. ale jak sie chce kupic wiecej zeczy to nawet sie nie oplaca bo w radioshack'u zaplace $2 a w sklepie wysylkowym $0.50

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-11-27 07:17:35)

12

Odp: sio2pc uklad 1489

Zrób fotki i wyslij mi na email - może coś pomogę, a jak nie - to przy okazji dostaniesz układ w paczce, tylko się przypomnij.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-11-27 15:21:07)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: sio2pc uklad 1489

Dzieki Marcin.
Bede teraz w Polsce na swieta to sobie kupic, bo u nas w miescie jest elektroniczny.

--- Update ---

Tak jak myslalem, w sklepach wysylkowych jest takich ukladow od groma, za $0.75 ale przesylka $6 ;-)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-11-27 17:50:26)

14

Odp: sio2pc uklad 1489

Ale tak jak ci napisalem pusc mi fotke plytki i gniazda COM
bo rozumiem, ze w samym APE zmieniałeś ustawienia na RI/DSR bo nie każdy przy sio2pc montuje przełącznik tylko czasami na sztywno wybiera jedną z linii (jeżeli 1 przewód idzie do 6 pinu DB9 to kabel typu DSR, a jeżeli do 9 to RI).

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: sio2pc uklad 1489

Umieszcze fotke tak dla potomnych.
W tym sio2pc jest jumper do wyboru RI/DSR. Sprawdzilem tez wszystkie polaczenia z gnizdami SIO i COM i jest spoko. Czyli pewnie uklad.

--- Update ---

Tak to wyglada.

http://monsoft.republika.pl/sio2pc_rev2.jpg

Wykluczam blad w podlaczeniu bo bylo to sprawdzane kilka razy. Uzywam tez do tego starego PC'ta z dzialajacym zlaczem COM

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-11-28 23:16:22)

16

Odp: sio2pc uklad 1489

Może odgrzeje temat, ale z moim problemem dla 1489.
Zrobiłem se reinstalke Windy i nie mam transmisji po SIO2PC.

Atarki sprawdzone z FDD (3szt) i czytają ładnie.

Wyjście COM w PC sprawdzone z programatorem JMD dla PICów - idzie w succeses full veryfi.

W BIOSie płyty mam tylko ustawienia Serial Port 3F8/IRQ4. Brak czegoś w stylu Disable/Enable.

Czy pod APE for Windows czy R5 -  na kabelku SIO2PC cisza.
Konfiguracja APE także podaje "APE did not detect your cable on any COM port."

W kabelku Sio2PC wymieniłem wszystko. Pomyślałem, może gniazda się wyrobiły.
No to zrobiłem całkiem nowy kabel (schemat z Atariki).

http://atariki.krap.pl/images/4/42/Sio2pc-a.gif

I to samo.

Co jest grane?

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-04-19 09:52:19)

17

Odp: sio2pc uklad 1489

Odpalasz APE z prawami Admina? Jeśli nie, to good bye...

18

Odp: sio2pc uklad 1489

Dodatkowo dobrze jest wrzucić coś takiego o nazwie UserPort. Windows XP jakoś blokuje bezpośredni dostęp do m.in. COM'a (czy coś takiego, mogłem coś pokręcić), co Windach 9x nie występuje. Wyżej wymieniony sterownik UserPort jakby to odblokowuje.
Przykładowy download.
Powinno pomóc.

grzybson/SSG^NG

19

Odp: sio2pc uklad 1489

Marek Konopka napisał/a:

Odpalasz APE z prawami Admina? Jeśli nie, to good bye...

Tak, admninuje.

Zrobiłem inny test - podłączyłem inny HDD z czystą instalką Windy - bez rezultatu.

Ale - PRZEŁĄCZYŁEM gniazda COM z 1 na 2 na płycie głównej - JEST TRANSMISJA na R5 jak i w APE dla COM2.



grzybson napisał/a:

Dodatkowo dobrze jest wrzucić coś takiego o nazwie UserPort. Windows XP jakoś blokuje bezpośredni dostęp do m.in. COM'a......

Przed reinstalką Sio2PC chodził na COM1. Ciekawe, czy coś się zwaliło na płycie?
Tylko, dlaczego programator chodzi na COM1 a APE/R5 już nie?

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-04-19 11:37:57)

20

Odp: sio2pc uklad 1489

Albo miałeś już UserPorta lub coś podobnego zainstalowanego wcześniej, np. do kabelka do telefonu, programatora, tunera czy jakiś innych urządzeń. Spróbować nie zaszkodzi.

Ktoś na Elektrodzie napisał/a:

Windows XP (i inne oparte na technologii NT) nie pozwala aby program korzystał bezpośrednio ze sprzętowego portu. Jeżeli tak właśnie jest napisany program (dotyczy to zazwyczaj starszych wersji) to potrzebny jest "pomocnik" typu UserPort.

Ostatnio edytowany przez grzybson (2009-04-19 11:46:30)

grzybson/SSG^NG

21

Odp: sio2pc uklad 1489

Właśnie sprawdziłem, bez rezultatu na COM1.
Ape było najwcześniej. Fakt, potem dograłem soft do komórki - acz łączyła się z PC przez USB.

Ale na COM2 bez UserPortu chodzi.
I raczej nic COM1 nie przeszkadza - bo sprawdzałem na czystej instalce - to nie soft doinstalowany.

Podejrzewam uszkodzenie płyty głównej.

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-04-19 12:04:05)

22

Odp: sio2pc uklad 1489

przestaw te irq/port w biosie
jesli zacznie na pierwszym a przestanie na drugim to masz port uwalony
jesli dalej nic to nie zmieni, to ehem... system z toba pogrywa

czasami warto miec karte pci z portami com i lpt
taka karta kosztuje okolo 60zl w normalnym sklepie i jest to zgodne z uartami opartymi na 16c550, wiec chodzi pod dosem i czymkolwiek innym

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: sio2pc uklad 1489

Przestawiłem port/irg i na COM2 idzie.  COM1 trup.

Zostajemy przy COM2. Działa. Starczy mi.


PS> co do systemu - miałem inny HDD z czystą instalką Windy - i to samo. COM2 ok, COM1 trup.
Choć programator JMD chodzi na COM1....

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-04-19 12:27:17)

24

Odp: sio2pc uklad 1489

to sprawdz czy masz na plycie 75*175 i jesli tak, to sa 2 i ktorys mogl spuchnac...
2 comy... chyba czas na nowego kompa pajero :)

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: sio2pc uklad 1489

kup nowe Atari Pajero :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C