1

Temat: Systemik

Witam, skompletowalem w koncu moje STe, mam hdd scsi no i generalnie wszystko dziala, jednakowoz nie mam za bardzo czasu ( do tego i pojecia) zeby postawic jakis mily systemik na tym sprzecie. Czy ktos z was bylby sklonny za odpowiednia oplata przygotowac cd z systemem, softem /gry, demosy, programiki/ i przeslac poczta badz wrzucic na jakiegos ftepa?

2

Odp: Systemik

Help, chyba nie ma jakiejs wiekszej trudnosci dla wprawnego atarowca zrobic taki systemik. Bo u nas na Amidze:D to sa nawet gotowe zestawy np AmiSys.

3

Odp: Systemik

fazior: Pewnie nie ma problemu. Pewnie, że na amidze są systemy gotowce ;))... Podobała mi się dystrybucja np. classicWB. Zrobić analogiczną rzecz dla maszyn TOSowych to byłaby nie głupia sprawa
Problemy są dwa: czas i na pewno część przydatnych, "musisz mieć" programów jest komercyjna (typu NVDI, alternatywne desktopy (dla ST to fajną opcją jest np. Neodesk, niestety komercyjny), boot managery etc..)... Oczywiście możnaby się pokusic o zrobienie dystrybucji TOSowej opartej tylko o darmowe programy..
Pozatym nie wiem co rozumiesz pod pojęciem miły systemik i ile masz miejsca na hdd ;)))..

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

4

Odp: Systemik

Hmm komercja to chyba nie problem, amigowe gotowce nie omijaja raczej praw autorskich. Miejsce na hdd to tez nie problem, najwyzej kupie wiekszy:). Mily systemik w moim rozumieniu to taki ktory pozwoli mi obadac co w tej atarynie (STe) siedzi;). Zreszta chyba kazdy z was na atarynie ma jakis system, ja prosze tylko o spalenie go na cd/dvd i przeslanie go do mła odpłatnie oczywiscie:). Jak pisalem nie mam narazie umiejetnosci/czasu zeby cos fajnego sobie samemu zrobic, wiec narazie atari lezy i sie kurzy.

5

Odp: Systemik

That's the point. Zdolni ludzie piszą dema, których wartość użytkowa bliska jest zeru, a porządnych narzędzi jak nie było, tak nie ma.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

6

Odp: Systemik

Ale ktos chyba ma jakis uzywalny system na STe z softem i moze wypalic:)?

7

Odp: Systemik

ST jest używalny zaraz po włączeniu zasilania.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Systemik

Polemizowalbym.

9

Odp: Systemik

To proszę :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: Systemik

Nawet 1.3 na ami oferuje o  niebo wiecej niz 4 komendy z gornej belki na krzyz i parocalowy wsciekle zielony blat z ogromniasta ramka. Mam hdd w tej atarynie - chyba nie musze mowic jakie mozliwosci w zamierzchlych czasach dawal hdd. System /mowie tu o calym ekhm "unicie" sprzetowym/ z hdd to byla po prostu inna bajka, inne mozliwosci. Np. 1.3 wczytany z dyskietki to nie bylo to samo co 1.3 na dysku - wiecej miejsca = wieksze mozliwosci. Edit: Naprawde nie ma tu zadnej dobrej duszy ktora by miala STe na stanie i poslala mi systemik?

Ostatnio edytowany przez fazior (2008-12-08 10:19:27)

11

Odp: Systemik

Amiga zaraz po włączeniu żebra o dyskietkę i nie pokazuje żadnej belki.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Systemik

aha to powiedz mi co zrobisz na tym "przebogatym" STe owym tosie bez zadnych dyskietek w zanadrzu? Edit: I jeszcze jedno, moja ami 500 zaraz po wlaczeniu zasilania ladnie booci sie z dysku scsi, posiada rozbudowany /jak na tamte czasy/ system i calkiem pokazny zbior softu, za pomoca ktorego moge zobaczyc "co w niej drzemie" i generalnie przyjemnie pobawic sie kompem, zalozymy sie ktory ze sprzetow jest bardziej uzywalny:D? A teraz wracajac do meritum chcialbym na atari miec przynajmniej to co na mojej a500 czyli system z softem i tego tyczy sie ten temat.

Ostatnio edytowany przez fazior (2008-12-08 12:35:33)

Odp: Systemik

Tęczę obejrzysz :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: Systemik

Zastrzele sie zaraz, naprawde albo zemszcze sie na atarynie za WAS i naucze ja latac, a co naprawilem to i zamordowac moge:D

15

Odp: Systemik

fazior: nie denerwuj się, do STe powinieneś mieć dyskietki systemowe, co najmniej dwie, na nich sa różne duperele do zabaw wstepnych. Jeśli ci się ST bootuje z twardego dysku, to zakładam, ze coś tam jednak masz, bo sterownik do twardego dysku (AHDI) występuje własnie na jednej z nich.

Resztę sobie ściągasz z sieci. Myślę, że kolegów konfunduje troche nieprecyzyjne sformułowanie problemu. "Zobaczyć co w tym drzemie" mozna rozumieć różnie, jako np. program do podglądu pamięci :P

Poza tym popełniasz niestety typowy dla posiadaczy Amig i C-64 błąd, żądając od innego komputera, zeby było na nim to samo, co na twoim. Jak się chwilę zastanowisz, to ci wyjdzie, że to jest absurd (jak chcesz mieć na ST to samo, co na A500, to po co ci ST?).

PS. Ciekawe, czy wątek rozkręci się we flejma, czy nie? :P

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Systemik

Nie mam zadnych dyskietek, dysk mam dziewiczy tyle ze podpiety pod kontroler i buczacy. Nigdzie nie napisalem ze chce miec to samo co na ami, ja po prostu droga na skroty chcialbym miec to bez czegpo szanujacy sie ataryniarz nie moze sie obyc na swoim sprzecie, a co to jest to ja niestety nie wiem bo dopiero zaczynam i nie wiem nawet czy warto sie tym bawic.

17

Odp: Systemik

No to postaraj sie o dyskietki systemowe i zawalcz o boot z twardego dysku. Ja tych dyskietek nie mam, ale ktoś ci je z pewnościa skopiuje.

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Systemik

Boot to nie wszystko:). Mozecie Pany powiedziec dlaczego tak trudno spalic partycje systemowa z STe, spalic i wyslac? Nie moge tego zrozumiec. W pale mi sie nie miesci dlaczego jest to niemozliwe, a czytajac to co piszecie dochodze do wniosku ze latwiej bylo by mi efekt cieplarniany za pomoca domowego warsztatu odwrocic niz otrzymac od kogos plytke ze spalonym systemem na STe.

Ostatnio edytowany przez fazior (2008-12-08 15:30:29)

19

Odp: Systemik

A dlaczego tak trudno samemu sobie przygotować? Ja walczyłem z A1200 od podstaw i sam przygotowałem sobie system skrojony na miarę, łącznie ze wszystkimi patchami, itp. metodą eksperymentów połączenia ich w niewieszającą się całość :) Na ST jest tego o wiele mniej do poinstalowania ;)

20

Odp: Systemik

Ale po co całą partycję. Zainstaluj dysk, tzn. popartycjonuj go i załatw bootowanie, tak żebys miał w ogóle do niego dostęp (przyda ci się w ramach zyskiwania doświadczenia), a potem ktoś ci może podesłać jakieś softy w plikach. Po co dumpować i przesyłac całą partycję?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Systemik

fazior napisał/a:

Nigdzie nie napisalem ze chce miec to samo co na ami.

no chyba sobie jaja robisz :) Twoje 2 posty wyzej napisales:

fazior napisał/a:

A teraz wracajac do meritum chcialbym na atari miec przynajmniej to co na mojej a500 czyli system z softem i tego tyczy sie ten temat.

fazior napisał/a:

Mozecie Pany powiedziec dlaczego tak trudno spalic partycje systemowa z STe, spalic i wyslac? Nie moge tego zrozumiec. W pale mi sie nie miesci dlaczego jest to niemozliwe.

To ja napisze od mojej strony dlaczego jest to niemozliwe, po pierwsze system + troche soft'u to ladnych kilka mega plikow. Za pomoca dyskietki 720 kb to musialbym ze czterysta razy przenosic
to na PCta bo nagrywarki podpietej do mojego STE nie mam. Po drugie, w zadnym moim PC nie posiadam stacji dyskietek co troche :) utrudnia powyzsza procedure !
A teraz troche teorii o systemie ( przynajmniej jak ja to widze ), moze Ci sie przyda. Generalnie  to na ST nie ma za bardzo wiekszej alternatywy niz TOS, na swoim STE mam systemy:
- TOS 1.06: bardzo wolny i z niewieloma opcjami lecz poki co to obecnie glownie dzialam wlasnie na nim, w zupelnosci wystarcza
- MINT + Xaaes: calkiem fajny ale na ST dziala troche wolno a do tego w rozdzielczosci 320x200 wyglada koszmarnie
- Geneva + Neodesk albo Teradesk albo Thing, w sumie bardzo szybko dziala ale jakos sie nie moge przekonac :)
dodatkowo podobno jest jeszcze bardzo fajny i dosc szybki system MagiC, lecz sie nie wypowiadam bo go nie mam. Chodza jednak sluchy ze troche niestabilny :)
Sam obecnie planuje wymienic kosc z systemem na TOS 2.06 i mysle ze bede zadowolony z tego systemu, natomiast czytajac Twoje posty wnioskuje, byc moze zle :) ze
chcialbys system przy ktorego opcjach moglbys sie troche  ( bez urazy ) pomasturbowac :) Mysle ze do tego celu najlepiej sie nada wlasnie MagiC.

22

Odp: Systemik

jury: jest jeszcze opcja z Gemini,  do Neodesk 4 i Teradesku nie jest potrzebna Geneva(to są zwykłe nakładki na TOS).. Gemini jest za free, Neodesk jest już komercyjny za ciężką kasę, ale jak poszukasz to znajdziesz w sieci. Ogólnie to możnaby się pokusić o zrobienie dystrybucji wszystko jednym. Ale no właśnie kto ma na to czas ;)). .
Magic według mnie działa ok na ST, ale jest komercyjny i jeszcze do tego nikt go nie rozwija i jest jeszcze po krzyżacku.

fazior: nie frustruj się. Amiga ma system instalowany na HD (bo bez dyskietki ani rusz), STki miały w ROMIE plus dodatkowe akcesoria na dyskietkach systemowych(zwykle 1/2). Czyli to mniej więcej to samo co twoje ami500 po instalce, trzeba tylko przekopiować. Jak nie masz dyskietek systemowych to można znaleść je tutaj:
http://www.atari.org/services/systemdisks.php

To co jeszcze potrzebujesz to manager bootowania np. XBOOT (do zmiany konfiguracji przy bootowaniu systemu), folder auto, folder cpx, folder guides (na dokumantację w formacie HYP), ewentualnie nakładkę na TOS plus nvdi wersja 4-5 powinna być ok (,które powinno być w zestawie z każdym atari w standardzie). 
Do tego ST guide (lub jakiś jego odpowiednik). No i niezbedny będzie zestaw patchy, ale nie wiem jakiego masz TOSa, jak 1.6 to nie zabootujesz systemu np. w średniej rozdzielczości (STEFIX.PRG, POOLFIX.PRG, CACHE.PRG, ARROW-FIX, FOLDER.PRG - to obowiązkowy zestaw patchy systemowych ). Poszukaj na sieci, na azbeście, ftp paskuda..
Przyda się jeszcze HSMODEM07 apgrejd funkcji systemowych związanych z portami komunikacyjnymi. jak chcesz mieć animowane kursory to jest Mousekamania II. Dobry emulator trybu MONO na zwykłym RGB to SEBRA.
Jak masz TOS 2.6 to tutaj jest pełna wycieczka: http://jens-inge.dyndns.org/html/guide206/index.htm. Możesz też używać SELTOSa do ładowania innych wersji TOSu z pliku *.IMG.

Nie licz raczej na gotowca, bo takiego nie ma. Chcesz coś na płycie to jest Win XP ;)) .Powyżej to jest minimum i lepiej żebyś miał 4mb ram.. Potem możesz sobie spróbować doinstalowac jakieś nakładki na TOS jak gemini lub neodesk, lub zainstalować sobie na próbę magica 6 jak go oczywiście gdzieś dorwiesz..

Informacje na temat ficzerów STE używanych w grach programach możesz znaleść tutaj:
http://atari-ste.anvil-soft.com/html/featarchiv.php
Dodatkowe użytki są na http://www.dhs.nu w sekcji atari utilities(grafika, muzyka, kodzenie) oraz tutaj http://gem.win.co.nz/hall/pages/files1.html ...

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

23

Odp: Systemik

fazior napisał/a:

Boot to nie wszystko:). Mozecie Pany powiedziec dlaczego tak trudno spalic partycje systemowa z STe, spalic i wyslac?

Nic trudniejszego!

http://ppera.07x.net/zx/drimus.php - przyjemne narzędzie na PC rozpoznaje dyski/karty SD co ci się podoba!

Podpinasz dysk do PC, lub wkładasz kartę od Satandiska.
Nie przejmujesz się  zupełnie, że dane nie są widoczne pod windą!
Wybierasz dysk który Cię interesuje w okienku z lewej strony, z prawej zaznaczasz RAW i klikasz Read from SEL'D - sofcik bezbłędnie potrafi zrobić obraz całego dysku + dodatkowo jeżeli chcesz możesz wyeksportować wszystko na dysk PC lub dodać pliki do konkretnego katalogu na dysku/karcie z dysku PC.
Miłej zabawy!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

24

Odp: Systemik

no to jeszcze zostały dwa punkty: spalić i wysłać ;))) - w tej kolejności ;)))....
fazior: a problem jest taki, że dyski w atari są w większości scsi (jak w moim przypadku), a nie ide, to pc tego się nie podłączy bez kosmicznego adaptera. Kopiowanie wszystkiego po kablu Rs232 to jest masakra (i zajmuje dodatkowy czas). Jak znajdziesz chętnego z satandiskiem i wolnym czasem to dostaniesz obraz dysku, jak nie to ściągasz wszystko co potrzebne z sieci i przenosisz na dyskietkach ewentualnie po kablu, a jak już masz satandiska to już w ogóle nie ma problemu. 
Sam byś do tej pory 5/10 razy system sobie postawił, to naprawdę nie jest dużo roboty, a to że nie masz czasu/ochoty/nie chce Ci się to już inna sprawa..  A co zrobisz jak ci się coś zwali? Zadzwonisz na servicedesk? ;))

Qrde ta dzisiejsza młodzież, tylko na łatwizne idzie...

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

25

Odp: Systemik

Dzieki za answery, szkoda tylko ze tak z Was jakakolwiek wiedze trza wyciskac:).
@Jury system i soft to chyba na kazdym kompie jakis jest, zreszta szkoda gadac - chce system i soft wiec chce zrobic z ste amige - naprawde najs:).
@Saulot jaka mlodziez jaka mlodziez:)? Po prostu w czasach swietnosci ste mialem lepszego kompa:P.