Temat: 130 problem

Witam serdecznie
dziś postanowiłem powalczyć znów ze swoim sprzętem, 65-tka śmiga dobrze, chociaż stroi się na dziwnym kanale, ale to szczegół. Problem mam ze 130-stką. Po włączeniu pojawia się tylko czarny obraz, dioda nie świeci się, w czym może być problem, co można z tym zrobić?
Pozdrawiam.

2

Odp: 130 problem

dioda to może być spalona więc niczego to nie mówi
zasilanie do scalaków dobre dochodzi? Masz multimetr (miernik)?
pamięci się nie grzeją?
zrób zdjęcie płyty głównej i poka poka...

3

Odp: 130 problem

Dioda, fakt, nic nie znaczy
mam miernik, nic nie sprawdzalem jednak
plyta wydaje sie byc OK, zadne elementy nie wygladaja podejrzanie
oto plyta:
http://img227.imageshack.us/img227/7945/img1548kh8.th.jpg

4

Odp: 130 problem

Sprawdzałeś zamiast przez modulator podłączyć przez wyjście monitorowe? (i tak polecam)

Ok pamięci to te układy 4164 po lewej stronie. Grzeją się? (najczęściej to właśnie pamięć pada).
Rozumiem, że zasilacz jest sprawny bo uruchamiałeś go z inną płytą.
Sprawdzałeś jakie masz napięcia na płycie?

http://www.xs4all.nl/~ganswijk/chipdir/giicm/4164.txt
tu masz pinout pamięci, multimetr bierz i powiedz co pokazuje między gnd a vcc.

To tak na początek...

5

Odp: 130 problem

Komputer sprawdzany przez kabel zwykły i monitorowy - efekt ten sam
Zasilacz dobry, chodzi na nim inne Atari.

Pamięć się grzeje, napięcia pomiędzy wskazanymi nóżkami to okolo 5v.

6

Odp: 130 problem

Jeżeli pamięć rzeczywiście grzeje się mocno chwilę po uruchomieniu komputera, oznacza to uszkodzenie pamięci (i czasami układu FREDDIE).
Jeżeli masz wprawę w lutowaniu (i odlutowywaniu), wylutuj układy pamięci i wlutuj podstawki (do kupienia w najbliższym sklepie elektronicznym). Uważaj aby nie oderwać ścieżek i punktów lutowniczych.. po latach mogą być wrażliwe.

Włóż najpierw pierwszy rządek układów po lewej stronie i sprawdź czy któryś układ się nie grzeje. Jeżeli tak, wymień go na inny. O ile mnie skleroza nie bierze - jeżeli to kwestia uwalonych pamięci, po włożeniu 8 sprawnych powinieneś uruchomić atarkę i mieć 64KB RAM (w przeciwnym wypadku trzeba zrobić downgrade do 65xe - wyjąć EXTMMU i zewrzeć odpowiednie nóżki - o tym później). Gdyby Ci się udało uruchomić, musisz szukać
układów na wymianę aby mieć 128KB RAM lub zostawić 64 i zrobić upgrade do np 1MB SIMM.

Ostatnio edytowany przez xan (2008-12-29 15:01:16)

7

Odp: 130 problem

nie pozostaje mi nic innego jak tylko pobawic sie z tym wylutowywaniem, w najgorszym wypadku 130 XE pozostanie niemym elementem mojej kolekcji.

Wylutowac wylutuje, w to miejsce wlutuje podstawki ale czy kosci pamieci uda mi sie gdzies kupic?

! dwie kosci tak sie grzeja, ze poparzyc palca mozna:)

8

Odp: 130 problem

Jezeli się nie uda kupić, może ktoś Ci ich użyczy (Epij, podeślesz?) Jeżeli nie - zadowalasz się 64KB RAM lub robisz upgrade do 1MB na simm.

http://sklep.monster.pl/ProduktSzczegol … arId=15389

Ostatnio edytowany przez xan (2008-12-29 15:10:32)

9

Odp: 130 problem

O, to częściowo sprawa rozwiązana, kupie te elementy i je wymienię, zobaczymy co z tego będzie
serdecznie dziękuje za pomoc, browarek się należny
pozdr.


tak się przyjrzałem to u mnie siedzą 4264 a te z ze sklepu to 4164, będzie działało?

Ostatnio edytowany przez commodorowiec (2008-12-29 15:17:08)

10

Odp: 130 problem

O browarku będziesz mówił jak się uda uruchomić...

11

Odp: 130 problem

Sorry za podwojny post ale to jest odpowiedz do edita

commodorowiec napisał/a:

tak się przyjrzałem to u mnie siedzą 4264 a te z ze sklepu to 4164, będzie działało?

Nie powinno być problemu z tymi modułami. Jeżeli nie planujesz rozbudowywać pamięci w tym kompie
to gdy wylutujesz kostkę wstawiaj nową w podstawkę - cena podstawki znikoma a w razie czego
ułatwi robotę.