1

Temat: GTIA gdzie kupić?

Witam serdecznie

W związku z posiadaniem modelu 800xe mam wadliwie działający GTIA, Robiąc test MacGyvera na ekranie mam chyba tylko ze 4ry zdrowe paski w odcieniach szarości a reszta to białe paski oddzielone czarnymi, normalnie tragedia.
Przerobiłem programik żeby zrobić takie typowe poziome ala rurki ATARI popularne w demkach i jest to samo .
Gdzie moge kupić taki układ oraz podstawke do niego bo jak coś to można wtedy bez problemu podmieniac.

dzięki

2

Odp: GTIA gdzie kupić?

podstawke w kazdym sklepie elektronicznym...GTIA to tylko (na warunkie POLSKIE) z uwalonej atarki...albo plac za przesylke z USA

proponuje kupic na allegro trupa bez exp. slota - masz pewnosc jak nie byl rozkrecany ze gtia bedzie dobre

Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-03-26 08:39:55)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: GTIA gdzie kupić?

Mam na strychu ATARI65XE uszkodzone, które wcale się nawet nie włącza, z niego wylutuje układ kupiłem nawet wczoraj odsysarkę do cyny i zastanawiam się jak uczynić aby nużki układu wylutowanego były czyste od cyny aby dobrze w gniazdo wchodziły.

4

Odp: GTIA gdzie kupić?

To akurat nie jest filozofia - warunek to podstawka tzw. "precyzyjna" z okrągłymi otworkami a nie blaszkami.

Martw się tylko tym, coby tych nóżek nie urwać przy wylutowywaniu - reszta to pikuś - po prostu prostujesz powyginane nózki tak żeby były w równych rzędach i lutownicą ściągasz z nich nadmiar cyny oraz inne śmieci poprzyklejane.

pomidor

5

Odp: GTIA gdzie kupić?

a może być taka?
http://www.centrumelektroniki.pl/Podsta … p8651.html
nie wiem o co chodzi z okrągłymi dziurkami.

6

Odp: GTIA gdzie kupić?

podstawka precyzyjna do ukladu ktorego praktycznie nie będzie później wyciągał?

7

Odp: GTIA gdzie kupić?

Aha i lutownica musi mieć chyb aileś tam wat t zeby nie za dużo. Ile? bo ja mam chyba 40W

8

Odp: GTIA gdzie kupić?

W swoim czasie duża rzesza atarek została rozbebeszona z myślą o pokey-u - może jeszcze gdzieś się resztki z tych atarek uchowały? Takie atarki byłyby dobrym źródłem "narządów do transplantacji", takich jak sprawne GTIA.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2009-03-26 10:35:09)

9

Odp: GTIA gdzie kupić?

Mam pytanie odnośnie lutowania, czy lutuję tylko nóżki od spodu płyty czy trzeba jakieś punkty od wieżchniej strony polutować?, mi sie wydaje że tylko od spodu.
I czy wystarczy jedynie ten układ zmienić czy coś jeszcze?

10

Odp: GTIA gdzie kupić?

Jak będziesz przylutowywał (lepiej przylutuj podstawkę i wsadź w nią układ, zamiast lutowania układu - w razie czego prościej i taniej wymienić podstawkę), to od spodu, płyta posiada przepusty łączące obie strony. Powinna wystarczyć wymiana samego GTIA.

11

Odp: GTIA gdzie kupić?

Taka myśl mi przyszła do głowy: czy w małym Atari była kiedyś taka sytuacja że dany chip np. GTIA został tak zmieniony, że jego włożenie do innego typu płyty głównej spowodowałoby brak działania ? W końcu to właśnie GTIA dość mocno ewoluowało.

macgyver napisał/a:

W swoim czasie duża rzesza atarek została rozbebeszona z myślą o pokey-u

tak, teraz czas na GTIowe stereo :D :D

Ostatnio edytowany przez Tdc (2009-03-27 00:24:38)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

12

Odp: GTIA gdzie kupić?

electron napisał/a:

To akurat nie jest filozofia - warunek to podstawka tzw. "precyzyjna" z okrągłymi otworkami a nie blaszkami.

Martw się tylko tym, coby tych nóżek nie urwać przy wylutowywaniu - reszta to pikuś - po prostu prostujesz powyginane nózki tak żeby były w równych rzędach i lutownicą ściągasz z nich nadmiar cyny oraz inne śmieci poprzyklejane.

Dodam, że zwykłe podstawki to DIL a precyzyjne to DIP. Jaką dasz obojętne.

By dobrze odsysać cynę kup za 15zł odsysacz elektryczny, od dołu miejsca odsysane smarujesz 20% roztworem kalafonii w np. denaturacie.

Dobrze rozgrzany odsysacz nakładasz na nóżkę na około 2-4 sekundy - praktyka czyni mistrza. Powinieneś zobaczyć płynną cynę - wtedy odszczeliwuj.
Sprawdzaj temp. GTIA - nie wszystkie nóżki od razu.

Jeśli Ci się nie uda odessać za pierwszym razem - musisz nałożyć cynę z powrotem lutownicą.
Jeśli "fabrycznie" jest mało cyny - też musisz nałożyć cyny.
Po prostu odsysacz małej ilości cyny nie chwyci.

Co pewien czas po za atarką wyrzuć zgromadzoną cynę z odsysacza - wciśnij tłok.

Kotrola odessania - od góry jeśli nóżka jest jeszcze w cynie - żle oddessane.
Musisz widzieć otwór a w niej nóżkę.

Na koniec delikatnie podważasz z jednego końca GTIA śrubokrętem.
Bo zawsze gdzieś cyna będzie 3mać.

Może potrenuj na C64 ?

13

Odp: GTIA gdzie kupić?

pajero napisał/a:

Może potrenuj na C64 ?

Lepiej nie :-)
Tam to dopiero jest mexyk.... wylutowac z atrki scalak to pikus... nozki sa 10 razy wytrzymalsze od tych z c64... ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: GTIA gdzie kupić?

Dlaczego precyzyjna podstawka ? Ponieważ jak ktoś sobie zadał trud demontażu scalaka z atari to nie powiniem wkłądać tam syfu, który rozwali się po 5 przełożeniach scalaka - poza ty móżki pogrubione cyną i nierówne po demontażu tym bardziej rozpyychają te badziewne blaszki w podstawce. Ale jak kto woli.

pomidor

15

Odp: GTIA gdzie kupić?

precyzyjna ma pewna niebagatelna zalete - lutujac ja z obu stron plyty (wykonalne czymkolwiek) mozna odtwarzyc uszkodzona metalizacje - tj miec polaczenie po obu stronach plyty
przy blaszaku nie da sie tego zrobic
1.60 za podstawke to nie jest majatek

przechodze na tumiwisizm

16

Odp: GTIA gdzie kupić?

no i z drugiej strony uwalone GTIA sie na cos jeszcze przyda? Jesli nie to wyciac starego obcinaczkami  i nozki pojedynczo powyciagac, otwory wyczyscic odsysaczem czy ekranem z kabla koncentrycznego z kalafonią, podstawka i wstawic nowy. Metoda rzeznicka ale przynajmniej mniej wprawni w lutownicy nie uszkodzą sciezek.
Uff jak komus bardzo to gtia potrzebne to mam 3-4 sprawdzone ,sprawne na zbyciu moge poratowac.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

17

Odp: GTIA gdzie kupić?

wolalbym uwalone, niz nie miec zadnego..
na drzewach nie rosna - nawet uwalone

przechodze na tumiwisizm