1

Temat: VBXE CP/M terminal

<<Pobierz>>

Terminal wykorzystuje 80-kolumnowy tryb tekstowy VBXE w celu osiągnięcia oldschoolowego efektu zielonego kineskopu :)
Dodatkowo posiada kilka ulepszeń w stosunku do oryginalnego E.COM, szczegóły w docu.
Dostępne są też odpowiednio skonfigurowane programy Trubo Pascal i Wordstar (po skopiowaniu dyskietki należy naprawić CPMToolem).

Wymagania są następujące:
- stacja LDW/CA/Indus z (S)RAMChargerem
- VideoBoard XE
- sterownik VBXE_S.SYS (KMK) wersja min. 0.93 - a więc potrzebna jest też:
- SpartaDOS X.

Pewnie tylko parę osób załapuje się na powyższy setup, inni mogą sobie popatrzeć:

http://trub.atari8.info/cpm/cpmvbxe4a.jpg
http://trub.atari8.info/cpm/cpmvbxe5a.jpg

Ostatnio edytowany przez trub (2009-04-13 18:25:06)

2

Odp: VBXE CP/M terminal

Cool, no to wyglada ze LDW lub CA pilnie trzeba kupic.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Odp: VBXE CP/M terminal

Albo "WERONIKĘ" z Z80 :)

4

Odp: VBXE CP/M terminal

fajowe :) A ja wciąż mieszam w rdzeniu ... Dobrze zamieszałem wczorej - vbxe_s.sys coś nie działa :)

pomidor

5

Odp: VBXE CP/M terminal

ślicznie Electron, to na pewno doda więcej energi Trubowi ;P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: VBXE CP/M terminal

ehhh, zabieram się za montaż karty, bo widzę że coś się dzieje :) Electron - będziesz na Grzybsoniadzie?? Pytam, bo jak zepsuje Atarkę to nie wiem, czy samodzielnie ją "zmartwypowstanę" ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: VBXE CP/M terminal

Próbowałem już kilka razy ustrzelić CA/LDW na allegro - właśnie ze względu na możliwość instalacji ramchargera i cpm - ale bez skutku ; ceny szły za wysoko. A może by tak samą _potrzebną_ elektronikę ktoś opracował? Z-80 można kupić za grosze

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: VBXE CP/M terminal

Sama potrzebna elektronika to własnie stacja LDW albo CA. Do uruchomienia Turbo Pascala sam Z-80 nie wystarczy, trzeba mieć jeszcze skąd załadować (stacja) oraz przydałby się dedykowany CP/M BIOS, bo inaczej z uruchomienia reszty CP/M-u nici.

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: VBXE CP/M terminal

No ale mówię o zrobieniu takiej karty. Przypuśćmy że mam SIO2SD albo SIO2PC, bez stacji. Są gdzieś jakieś schematy?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: VBXE CP/M terminal

wieczor napisał/a:

No ale mówię o zrobieniu takiej karty. Przypuśćmy że mam SIO2SD albo SIO2PC, bez stacji. Są gdzieś jakieś schematy?

To w takim razie musisz jeszcze rozbudować ww konstrukcje o Z80. Przy czym zamiast rozbudować właściwie można by powiedzieć zbudować.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

11

Odp: VBXE CP/M terminal

No to o tym własnie mowie

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: VBXE CP/M terminal

Mówisz o Z80, a powinieneś pomyśleć, skąd weźmiesz dedykowany tej "karcie" BIOS CP/M :P I o tym ja mówię.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: VBXE CP/M terminal

Po prostu zrobie coś takiego :

http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

Tylko mi całej reszty brakuje :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: VBXE CP/M terminal

No, skoro tak, to rób - tylko się potem nie dziw, że ci nie działa ... :P

PS. oprócz napisania BIOS-u dla CP/M przygotuj się też napisanie specjalnego firmware'u w asmie Z80, który będzie udawał, że działa na stacji LDW, mimo że nie będzie miał np. napędu ani kontrolera WD pod ręką.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-04-10 12:57:52)

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: VBXE CP/M terminal

Ale można...podkreślam MOŻNA...nie udawać FDD tylko odpalić oryginalny CP/M na takiej karcie.
Dużo jest tu: http://www.cpm.z80.de/

16

Odp: VBXE CP/M terminal

No można. Pod warunkiem, że masz dedykowany, osobiście napisany CP/M BIOS, wtedy reszta CP/M też pójdzie. Przecież na LDW nie chodzi żaden CP/M z Amstrada, tylko "Indus CP/M", z dedykowanym BIOS-em, który ktoś musiał napisać.

Jasne, że się da napisać, z Księżyca nie spadają. Ale nie jest to kwestia wzięcia SIO2PC oraz 64k static RAM-u i związania ich sznurkiem.

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: VBXE CP/M terminal

drac030 napisał/a:

i związania ich sznurkiem.

tylko kabelkiem :D

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

18

Odp: VBXE CP/M terminal

jak juz tak filozuja, to niech wezna pod uwage to, ze cpm jest systemem dyskowym, i jakos do kodu aplikacji musi umiec sie ten dedykowany cp/m bios dobierac. niby mozna te dane jakos upchnac do kolejnego sramu jako nosnika, ale konstrukcja sie komplikuje a rzeczonego biosa i tak nikomu sie nie bedzie chcialo napisac (mimo ze specyfikacja pelna jest - ba, nawet zrodla asemblerowe do wielu wersji cp/m-ow, czy nawet gemow ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

19

Odp: VBXE CP/M terminal

Dostępna jest nowa wersja 0.3 tterminala, która działa z najnowszą wersją 0.93 sterownika "S2:" (VBXE_S.SYS)

Ostatnio edytowany przez trub (2009-04-13 18:29:06)