1

Temat: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

Może ktoś rozwiązał już taki problem:

Muszę wpisać większą ilość tekstu dla Atari (ASCII) ze standardowymi atarowskimi polskimi znakami (czyli np. ń = crtl + n).
Program piszę w edytorze (ConTEXT) pod windą.

Jak w miarę wygodnie wstawiać atarowskie polskie znaki pod windowsem?

Za odpowiedź: "pisz se pod Atari" dziekuje od razu swiatecznym "Bóg zapłać" ;P

2

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

Nosty - w emulatorze masz opcję Covert, z ASCII na ATASCII i na opak. Po drodze pyta się, czy oprócz znaków końca wiersza przekonwertować Polskie znaki w standardzie Panthera na Win-1250 (lub w drugą stronę).

grzybson/SSG^NG

3

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

nosty napisał/a:

Za odpowiedź: "pisz se pod Atari" dziekuje od razu swiatecznym "Bóg zapłać" ;P

A co jest żłego w pisaniu na Atari? To np. http://atariki.krap.pl/index.php/The_Fi … _Processor jest bardzo wygodny edytor. A ostatnio istnieje tez The Last Word http://www.atari8.co.uk/lastword/lastword.htm dość podobny, tylko lepszy...

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

nawet klawiature od PC można podłączyć przez AKI i jest Atarowsko-Pecetowsko

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

No tak... Ale pod Atari nie ma xasm ;) A tak pisze sobie na piecu program, w context mam podpiete makro, że jak wciskam F9 to mi kompiluje i w sekund 5 mam na dysku plik XEX. Wciskam Enter i otwiera mi się do testow pod emulcem. Na real Atari to jednak sporo trudniejsze...

W miedzyczasie wykombinowalem, ze sprobuje napisac makra do wstawiania znaków w standardzie Atari i podepnę to sobie pod skróty kawiaturowe.

Ale opcje konwersji przez emulator też sprawdzę.
thx

6

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

nosty napisał/a:

Na real Atari to jednak sporo trudniejsze...

E tam. Kwestia odpowiednich toolsów. Pewnie, że jakbym miał gołe 800XL + XC12, to bym tak robił, ale na atarce spoko się da wygodnie kodować, trzeba tylko chcieć (a nie, jak niektórzy, przykleić się do nieużywalnego QA i z tego powodu prędzej przesiąść się na peceta niż na lepszy asembler).

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

jeśli IOBoard Candla pozwoli na transfery większe niż 19200 można pokusić się o bardziej rozbudowany sposób łączenia Atari z PC, np. Atari będzie robić za terminal a obliczenia przejmie PC

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

Nosty - a czy ten plugin który dostałeś do TC (atrwcx) nie załatwia sprawy. Piszesz se w Notatniku czy innym edytorze pod Windą, przegrywasz pod TC do ATR i masz zrobioną całą translacje ąęć itd. Pamiętaj tylko o 40 znakach na linie....

9

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

tebe napisał/a:

jeśli IOBoard Candla pozwoli na transfery większe niż 19200 można pokusić się o bardziej rozbudowany sposób łączenia Atari z PC, np. Atari będzie robić za terminal a obliczenia przejmie PC

No ale po co, skoro terminal można zapuścić na emulatorze :P

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

tebe, pod atari810 chodzi sobie na sio x3
jedyna niedogodnosc to to, ze trzeba zewrzec d1 - wiec nie jest przelotowe w tym momencie
mam nadzieje ze electron, lub ktokolwiek inny podejmie rekawice

ponadto ju chaw mejl

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

Problem rozwiązany.

Pomysl Grzybsona sprawdzil sie najlepiej. Dzieki.
Wystarczyło wydzielic teksty do osobnego pliku. Taki plik konwertuje ASCII na ATASCII z konwersją polskich znaków, a nastepnie ponownie ATASCII do ASCII, wybierając konwersję _tylko_ znaków konca linii.

W ten sposob mam plik, ktory po wlaczeniu do asemblera (przez ins) skompiluje mi sie z poprawnymi atarowski polskimi znakami.
A pod windą mogę go dalej edytować, i dopisywać kolejne teksty, bo znaki konca linii mam windowsowe, a zamiast poskich znakow widzę kwadraciki (jednym wyjątkiem jest wielkie "Ń", które powoduje pod windą złamanie linii - ale tej litery praktycznie nie używam).

thx!

12

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

Zamiast "Ń" możesz pisać "tereferekukurykucipcipcip". ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Jak wpisywać atarowskie polskie znaki pod windą?

epi napisał/a:

Zamiast "Ń" możesz pisać "tereferekukurykucipcipcip". ;)

Chyba, ze akurat ten zwrot notorycznie przewija się w moim tekscie ;>