Temat: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

mam kilka kompow 800xl, oraz pare 65xe i pokrewnych. Zauważyłem, że XL-ki mają najładniejszy, jednolity obraz (na wyjsciu monitorowym, przez modulator nie sprawdzam) natomiast wszystkie egzemplarze xe sa mniej lub bardziej niedoskonale.
A mianowicie, po wlaczeniu niebieskie tlo basica nie jest jednorodne, (jak w XL) tylko widoczne są pionowe prążki. Niektore maja je ledwo widoczne, a inne wrecz chamskie, wyrazne paski. Wygladaja, jak jakies regularne, analogowe zakłócenia tworzonego obrazu, na oko powtarzajace sie co około 4-5 pixeli hi-resu.  Najbardziej sa widoczne zdaje sie na niebieskim i zielonym tle.
W czym tkwi tajemnica ladnego obrazu w egzemplarzach xl? Czy mozna jakos zmodyfikowac XE zeby poprawic tworzony obraz?

2

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Poczytaj http://atarionline.pl/v01/index.phtml?s … =wynalazki

3

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

czytaj, czytaj..ale nie ruszaj..bo bedziesz mail jeszce gorzej

proponuje popatrzec na schematy 800 xl i xe . IHMO seria XL tez ma ladniejszy obraz ( po paru malych poprawkach nie do pobicia - no moze przez XEGS po s-vidoe modzie)...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

4

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

U mnie kiedyś po wielu przeróbkach w modelu XE pojawiły się pionowe lekkowidoczne paski, które wydawały mi się zakłóceniami spowodowanymi przez ANTIC-a (dostęp do pamięci). Tak czy inaczej były rozciągnięte z prawej strony tak, jak jest to w przypadku cyklowania kolorów :)

5

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Żadne poprawki bazujące na dostrzeżonych różnicach w schemacie między seriami XL i XE nie zlikwidują prążków na ekranie. Prążki biorą się z powodu wadliwego projektu płyty a konkretnie - braku wystarczającej separacji między masą części cyfrowej a masą analogową. Trzeba by chyba wyrzucić na osobną płytkę cały tor video od CD4050 poczynając (dobrze wymienić go na szybszy 74HC4050), a na gnieździe monitora kończąc. Zasilanie i masę doprowadzić przez dławiki i może wtedy obraz byłby gładki.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

6

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

po zamontowaniu VBXE prążki znikają :) obraz jest gładki jak pupa niemowlaka

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Gdzieś ty widział taką pupę zboczeńcu!? ;P

8

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Vasco - a to Ty jeszcze w Opalenicy?

Napisz se, Od: Bazyliki w prawo :)

9

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

U mnie na 130XE fakt sa takie jakby paseczki ale mi to nie przeszkadza, na 65XE są niemal niewidoczne tak samo jak na 800xe którego też posiadam. Pomaga nieco regulacja kontrastu monitora oraz nasycenia barw, w moim przypadku (PHILIPS CM 8833-II). Kiedyś za małolata grało się na atarkach na badziewnych telewizorach i jakoś nam to nie przeszkadzało.
Pozdrawiam

10

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Spróbuj wstawić kondensator kilkadziesiąt pF między bazę tranzystora Q2 i masę.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

i obraz sie zrobi sie czarno-bialy..kolor zniknie..przy 33pf

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

12

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Jeśli ktoś chce drogą prostego eksperymentu przekonać się o pochodzeniu prążków, niech przetnie krótką, grubą ścieżkę na spodniej stronie płyty, łączącej 9 nóżkę układu CD4050 (masa) przez przelotkę ze ścieżką masową ANTIC-a i CPU, a następnie krótkim kabelkiem połączy tę nóżkę z polem masy po lewej stronie scalaka (np. górne wyprowadzenie kondensatora C51, albo górne lewe wyprowadzenie potencjometru R38) - i zaobserwuje różnicę w wyglądzie prążków.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

13

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

No ale co zrobić by temu zaradzić? Mam rozszerzone 800XL paskudnie dotknięte tą przypadłością a mod supervideo tylko pogorszył sprawę ;) Za to bez niego obraz był rozmyty. Czyli albo wyraźny z prążkami, albo niewyraźny jak w XL? Jest recepta?

14

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Prążki to część klimatu. Jak Ci się nie podobają, to użyj emulatora. ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

15

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Epi: g... prawda ;) Człowiek sobie sam lutuje i rozszerza Atarki a tu mi wyjeżdża z emulcem :P

Chodzi o to, że XL ma bardzo niewyraźny obraz (w porównaniu z XE jest rozmyty) a po modzie Supervideo XL jest owszem ostry, ale... Pionowe pasy są tak widoczne, że się rzygać chce... :(

Moje 130XE na pamięciach czterobitowych w porównaniu z tym XL ma obraz i wyraźny i prążki jedynie pomijalnie widoczne.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-05-16 14:57:58)

16

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

to zrob se moda supervideo xe - bedziesz mial tez fantastyczne prazki

w takt sygnalu refresh antica...

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Dlatego nie robię i zresztą nie trzeba - XE ma mniej nasycone kolory niż XL, ale za to WYRAŹNY obraz w standardzie ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-05-16 16:24:34)

18

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

twoim zdaniem ;) moje sie rozni...
acz - majac teraz porownanie - XL ma obraz sp**** rowniutko

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

lotharek napisał/a:

i obraz sie zrobi sie czarno-bialy..kolor zniknie..przy 33pf

Na s-video działa super, na cv kolor  zanika rzeczywiście.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-05-18 09:54:46)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

20

Odp: 65XE, 130XE - gorsza jakosc obrazu

Jer:  na s-video tez..
Simius: i co niby mam zaobserwowac ?? ja roznicy nie widze.

Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-05-18 10:00:01)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey