Temat: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Ilość kabli i zasilaczy pod moim biurkiem zbliża się do masy krytycznej :) Może by zrobić do atarki coś takiego jak tutaj mają bracia w procesorze? Opcja 'zrób se' odpada, jam nie elektronik, ale może któryś z szanownych elektroników podejmie temat i przynajmniej zaprojektuje i zrobi prototyp?

Wstępne wymagania UŻYTKOWE (do publicznej dyskusji):

1. Jeden kabel do "ściany" 230V i jedna nieduża obudowa

2. Dedykowane wyjścia do zasilenia wielu urządzeń:
2a. Atari XL/XE/XEGS - 1-2szt (musi prądowo dać radę dla atarek z rozszerzeniami)
2b. CA2001, LDW2000 - 1-2szt
2c. XF551
2d. Atari 400/800/1050/850/Rana itp 9V AC - 2-3szt
2e. Atari 1010
2f. Atari 7800
2g. VCS2600
2h. Jaguar
2i. Lynx (o ile żaden z powyższych nie pasuje - nie pamiętam teraz..)
(a-i to byłby wariant max, wariant optymalny to przynajmniej dla mnie a-d(e))

3. Rozsądny koszt.. powiedzmy <100zł

Opcjonalnie:
4. Możliwość odłączania od obudowy nie wykorzystywanych kabli, a więc gniazda w obudowie.
5. Konstrukcja zmniejszająca ryzyko błędnego podłączenia i uszkodzenia zasilanych urządzeń.
6. Inne?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2009-05-08 08:28:08)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

robie sobie podobne urzadzonko...mam juz  5V (5A) ,12V(2A),-12V (0,5A) , 9, 3.3 na basie zasilki uATX. koszt - na razie 17 zl

zasila mi :

- alemige
- LothAri
- Atari 65,800xl
- ZX
- TV LCD

na razie kable sa zamontowane na stale ale docelowo urzdzonko bedzie mialo kilka zlacz uniwersalnych, do ktorych bedzie mozna podlaczyc zamiennie kable z roznych kompow.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

moje PC/DC zrobione ze starego zasilacza AT 200W zasilało bez problemu 4 atarki XE/XL.
Z tym superuniwersalnym zasilaczem będzie trochę więcej roboty niż tylko podłączyć kabelki z wtyczkami bo potrzebujemy też AC w takim wypadku nie wiem czy nie zmontować we wspólnym pudle zasilacza uATX i jakiegoś trafo dla AC.

4

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

XAN...co z ww listy potrzeuje AC ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

no ja tylko komentuje ww wymagania 2d. Atari 400/800/1050/850/Rana itp 9V AC - 2-3szt chociaz juz chyba byla tu gadka o tym, ze chodza rowniez na DC

6

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

xan <-- Pewnie mówisz o tym wątku? Były wątpliwości co do słuszności korzystania z DC.

lotharek <-- No, o zasileniu z tego cuda innych platform też myślałem, ale jak wypisałem listę długą listę dla samego Atari, to z innych zrezygnowłem. Czy myślisz nad opublicznieniem Twojego projektu ze "złączani uniwersalnymi"? Zakładając wykorzystanie uATX i rezygnację z 9V AC, przy dobrej instrukcji wiele osób mógłby zrobić to sobie samemu.

Dopingowałbym jednak do nie rezygnowania w projekcie z opcji 9V AC zwłaszcza ze względu na stacje 1050 i (jak właśnie sprawdziłem) XF551! i magnet 1010, ale też na całą rodzinkę 400/800+peryferia i na 1200XL - zwłaszcza że te ostatnie często sprowadzane z USA więc i tak potrzebują zastępczego zasilacza albo przejściówek 220/110.

Tak więc lista obowiązkowa zmienia się tak:

2a. Atari XL/XE/XEGS - 1-2szt (musi prądowo dać radę dla atarek z rozszerzeniami)
2b. CA2001, LDW2000 - 1-2szt
2c. Atari XF551//1050/1010/120XL/400/800/850/Rana itp 9V AC - 3-4szt


atariFaq rozdział "Subject: 6.7) What are the power requirements for my Atari components?"

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2009-05-08 12:50:31)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Lotarek: stacje LDW i CA potrzebują AC 9V/ 1.5A i 16V/ 0.8A

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

8

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Lodziu, jak zrobisz taki projekt to masz +1 klienta.

Moje wymagania podobne, jak Adama:

1. Atari z rozszerzeniami 1x
2. CA2001, LDW 2000 2x
3. XF551 1x
4. Jaguar 1x
5. Extra wyjście molex 4 pin ze 2x na wszelki wypadek ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Jak to nie problem to ja bym pojechał też z wtyczką do spectrum i amigi (st to nie dotyczy chyba? nie wiem bo mam mege) taki pack dla kolekcjonerów ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Dla C64 też by się przydało...

11

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Żeby nie wyszła z tego listwa 1m długa i 10kg ciężka ;)
Ja mam jeszcze CPC6128, C128 i Timexa2048

Mam propozycję, żeby zgłaszając swoje wymagania podawać od razu dokładne parametry, np. przepisane z prawdziwego zasilacza albo dokumentacji. Może będą się pokrywały z wcześniej zgłoszonymi dla innych maszyn, co by uprościło projekt.

Co do ST to chyba tylko pierwsze modele ST, ST+ bez wbudowanego flopka miały zewnętrzny zasilacz. STFM, STe już mają wbudowany. Można za to pomyśleć o zewnętrznych stacjach SFxxx bo ich zasilacz to niezła cegła. W domu przepiszę parametry.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2009-05-08 13:41:07)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Ale biorąc pod uwagę postulat z odłączanymi kablami to nie żaden problem. Wystarczy zrobić (różniące się kształtem!!!) konektory dla wszystkich typowych napięć używanych w tych sprzętach, a kable z wtyczkami do nich z drugiej strony muszą mieć wtyczki pasujące tylko do danego napięcia.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

O to mi chodziło prosząc o podawanie wymaganych napięć i mocy. Pewnie w sensie elektrycznym da się ograniczyć liczbę różnych typów wyjść do kilku. Liczbę gniazd wyjściowych pewnie ograniczy moc zasilacza i zdrowy rozsądek. Gniazda dla tych samych napięć można wtedy pogrupować z tymi samymi kształtami gniazd wyjściowych. Pewnie o to Ci chodziło.
Niemniej sami sobie tych różnych kształtów nie wystrugamy, zapewne liczba standardowych typów wtyczek lub gotowych kabli które mogą się nadać jest ograniczona.
Żeby nie zaciemniać głównej idei, proponuję chwilowo ograniczyć dyskusje teoretyczne o szczegółach do czasu aż ktoś kumaty podsumuje wykonalność projektu z podaniem ograniczeń.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2009-05-08 14:19:10)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

No to lu, trzeba zacząć od tabelki. Ja wygrzebałem następujące dane o "obcych" wy podajcie z Atarek i okolic:

Sinclair:
ZX 81:    9V DC, 600 mA
ZX Spectrum 48K/+: 9V DC, 1.4A
ZX Spectrum 128: 9V DC, 1.85A
ZX Spectrum 128+2: 9V DC, 2.1A
ZX Spectrum 128+2A/B,+3: +5V @ 2A, +12V @ 700mA, -12V @ 50mA (nie wiem co oznaczała małpka w opisie, impulsowość?...)

Commodore:
C64/C128: 9V AC 9VA, 5V DC 7.5A
1541-II/1571-II/1581: 5V DC 1A , 12V DC 0.5A

A500: +5V DC 2.5A, +12V DC 1A,  -12V DC 0.1A
A600: +5V DC 4.5A, +12V DC 1A,  -12V DC 0.1A
A1200: +5V DC 3.0A, +12V DC 0.5A,  -12V DC 0.1A


Radzę zwrócić uwagę na to że często mieszane były napięcia DC, AC i poziomy, na jednej wtyczce. Z uwagi na to sensowne wydaje się wyprowadzenie takich końcówek:

0: +5V DC
1: -5V DC
2: 5V AC
3: +9V DC
4: -9V DC
5: 9V AC
6: +12V DC
7: -12V DC
8: 12V AC
9: masa

To dość typowe napięcia i myślę, że obejmą wszystko co się na rynku old machines zdarza, również to co przeoczymy. Trzeba pomyśleć nad wydajnością bo o ile rzadko ktoś podłącza jednocześnie całą kolekcję, o tyle często jest to komp+FDD(x1, x2...)+jeszcze coś poza tym rozszerzenia...

Mogłoby to być np. jedno złącze wielopinowe (10?) a raczej 3-4 , natomiast o to aby odpowiednie napięcia trafiały tam gdzie trzeba można zadbać na poziomie kabelków (np. ZX+3 lub Amiga: podłączone piny 0,7,8,9 ; C-64: piny 0,5,9 itd.)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2009-05-08 15:22:08)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

1010 może chodzić na 12VDC bez problemu, takoż wszystkie bez powielania napięcia zasilania. 1050, Rana, LDW/CA muszą mieć zmienne. Te ostatnie aż dwa napięcia: 9V i 16V AC, chyba że przerobić im zasilanie na bezpośrednie 5V/12V DC.

Komody też nie muszą mieć 9VAC, może być 12V. Niewiele jest interfejsów korzystających z 9VAC. Ja znam jedno: programator epromów.
Spektrumy mogą chodzić na 12VDC.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-05-08 15:28:06)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

A właśnie jeszcze +16, -16, 16 AC... To by było 13 pinów. Ja myślę że dobrze nadawałby się konektor taki jak w ATX

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

I wreszcie wiem czym się zajmują "atarowcy" :)


"ZX 81:    9V DC, 600 mA
ZX Spectrum 48K/+: 9V DC, 1.4A
ZX Spectrum 128: 9V DC, 1.85A
ZX Spectrum 128+2: 9V DC, 2.1A
ZX Spectrum 128+2A/B,+3: +5V @ 2A, +12V @ 700mA, -12V @ 50mA (nie wiem co oznaczała małpka w opisie, impulsowość?...)

Commodore:
C64/C128: 9V AC 9VA, 5V DC 7.5A
1541-II/1571-II/1581: 5V DC 1A , 12V DC 0.5A

A500: +5V DC 2.5A, +12V DC 1A,  -12V DC 0.1A
A600: +5V DC 4.5A, +12V DC 1A,  -12V DC 0.1A
A1200: +5V DC 3.0A, +12V DC 0.5A "

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2009-05-08 19:07:15)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

18

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Cytując klasykę... "bo jak ja się tak napatrzę... to tak nienawidzę... że strach!" :D

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

wieczor napisał/a:

0: +5V DC
1: -5V DC
2: 5V AC
3: +9V DC
4: -9V DC
5: 9V AC
6: +12V DC
7: -12V DC
8: 12V AC
9: masa

Mogłoby to być np. jedno złącze wielopinowe (10?) a raczej 3-4 , natomiast o to aby odpowiednie napięcia trafiały tam gdzie trzeba można zadbać na poziomie kabelków (np. ZX+3 lub Amiga: podłączone piny 0,7,8,9 ; C-64: piny 0,5,9 itd.)

wlasnie tak robie u siebie. 1 zlacze canon 23 a pozniej odpowiednie kabelki z wtyczkami..

nie widze sensu -5V ani -9V


poza tym majac 3,3 V i 12V masz juz 9V

Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-05-08 20:19:12)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

20

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

jeżeli coś takiego powstanie to ja się pisze :)


coś w tym rodzaju http://www.bluelounge.com/thesanctuary.php ,oczywiście bez potrzeby tak wielkich gabarytów i miejsca na położenie peryferiów.

21

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Ryszard Mauersberg napisał/a:

I wreszcie wiem czym się zajmują "atarowcy" :)

Nostalgicy raczej :) A info to po sieci wygrzebałem. Z tych sprzętów to mam tylko zwykłego gumiaka (48K) i A500+ - ceny za te wyższe spektrumy są kosmiczne, a nigdy nie miałem - gumiaka tak- to mnie nie ciągnie. Amiga zawsze mi się podobała i tania była :) Tylko komdzia żadnego nie mam - jakoś tak, nie czuje sentymentu. Jakbym miał kupić to już jakiś wypasiony jak 128D, ale póki co mam gdzie pakować kasę w atarowskiej stajni ;)

Ach, bym zapomniał ZX81 się gdzieś tu wala i chyba jest sprawny ;) Meritum II gdzieś przepadło.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

22

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

lotharek napisał/a:

1 zlacze canon 23 a pozniej odpowiednie kabelki z wtyczkami..
nie widze sensu -5V ani -9V
poza tym majac 3,3 V i 12V masz juz 9V

Dałem -5 i -9 żeby był komplet :) A może coś jeszcze tego używa? Kij wie...  Ano tak - nie wiem ale przy ZX81 było: central polarity: -ve a przy Spectrum: central polarity: +ve. Jeśli to prawda to masz już -9V :) Brakuje jeszcze 16 do FDD...

Co do 3,3 i 12 to nie masz 9 a 8,7 :P no ale ok, jeśli powiesz po co Ci 3,3 ? Canon będzie lepszy od ATX? Te piny jakieś takie... delikatne :)  A co do możliwości pomylenia wtyczek - na kablach jak ktoś ma dużo sprzętu i tak bym dał jakieś zawieszki/naklejki i to przy wtyczkach od strony urządzenia, nie zasilacza. O ile przy zasilaczu można prosto to rozwiązać, to do różnych sprzętów fizycznie te wtyczki czasem pasują - elektrycznie może być porażka :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2009-05-09 10:17:25)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

23

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

o tak.. zawiescie sobie mase na 3.3v a pozniej podlaczcie cos na tych 8.7v do czegos zasilanego 12v - bardzo madre..

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

Właśnie tego za bardzo nie rozumiem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

25

Odp: Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników

w skrocie - majac wspomnianie 8,7 V zasilisz urzadzonko na 9V. ale tylko pod warunkiem ze te urzadzonko nie będzie potrzebować tez 12V.

ps. ihmo nie ma takich.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey