1

Temat: Monitor Commodore 1081 i Atari

Czy do tego monitora: http://www.amiga-hardware.com/showhardw … HARDID=847 da się podpiąć Atari (800XL) z pozytywnym skutkiem w postaci ślicznego ostrego obrazu?? :)

2

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

z tego co piszą to ma tylko wejście RGB (zarówno analogowe jak i cyfrowe "TTL") ... a więc do tego monitora da się podpiąć tylko Atari które ma na pokładzie VBXE :)

Musisz znaleźć monitor który ma wejście S-Video (osobne wejścia chrominancji i luminancji)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-05-26 21:38:02)

3

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Dzięki za odpowiedź. Będę szukał dalej.

4

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

seban napisał/a:

z tego co piszą to ma tylko wejście RGB (zarówno analogowe jak i cyfrowe "TTL") ... a więc do tego monitora da się podpiąć tylko Atari które ma na pokładzie VBXE :)

Tylko? ;)
A w niektórych secamowych atarkach nie szło wyprowadzić RGB (bez potrzeby montowania VBXE)?

wszystkie trzy strony świata

5

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Takie rozwiązanie zaproponował Jacek Żuk, info w tym wątku: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=4938

Tylko jest parę problemów...

1) znajdź Atari pracujące w systemie SECAM (sam chętnie kupię w rozsądnej cenie)
2) zrób układ w/g niedostępnego obecnie schematu (broken link)
3) liczba wyświetlanych jasności zredukowana z 16 do 8 (3 bity luminancji)

6

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Xlent, polecam Monitor PHILIPS CM 8833-II, jest super ma wszzstkie mozliwe regulacjie obrazu ja kupilem na aledrogo.

7

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Ale 8833-II nie ma S-VHS niestety(!) :( To już lepiej 1084s (bodajże wersja P), które jest zbudowana na podzespołach Philipsa. Jest też wersja D zdaje się, ale nie wiem czym się różni. Czy ktoś to może naświetlić?

8

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Ja mam wersję 1085s-D3... nie ma nawet wejścia composite video. Tylko RGB. O mam dokładnie taki: http://www.amiga-hardware.com/showhardw … HARDID=851
Mój model 1085s pięknie działa z Atari ST, Amigą, Sega Dreamcast i ...przyda się do VBXE :)

Z wersją 1084 też trzeba uważać bo są różne wersje. Również takie co mają tylko RGB, niektóre dodatkowo composite, a niektóre podobno mają oddzielne wejścia chroma, luma.

Trochę piszą tutaj: http://www.amiga-hardware.com/showhardw … HARDID=849

jak widać monitory dla commodore robił kto chciał i jak chciał ;) Model ten sam a funkcjonalność inna :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-05-27 13:13:34)

9

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Bo 1085 mają tylko RGB. Ale 1084s powinno mieć RGB oraz composite (jak 8833-II) i osobno także luma/chroma (czyli S-video), hmm... Tu też były różnice? TO pewnie wersja P (na bebechach Philipsa, czyli z bardzo dobrym kineskopem) za to jednak nie ma S-Video? ;)

EDIT:

doczytałem ten link... Faktycznie wariacji na temat 1084s było mnóstwo.. Ech, Commodore ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-05-27 13:17:17)

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

http://www.faq.msxnet.org/connector.html

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

11

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

8833-II ma S-Video, trzeba tylko chcieć.

Po prostu jest to ten sam monitor co 1084S, Należy wlutować gniazdko i przełącznik, może jeszcze coś (nie pamiętam) . Miejsce na płycie monitora jest, tylko otwory w obudowie trzeba zrobić bo są zaślepione.

pomidor

12

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Coś czas na forum jest nie tędy - chyba o godzinę... electron wysłał posta z przyszłości ;)

EDIT:
I ja też, więc to ogólny problem (teraz jest 21:18).

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-05-27 20:17:46)

13

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

seban napisał/a:

1) znajdź Atari pracujące w systemie SECAM (sam chętnie kupię w rozsądnej cenie)

Pogrzeb na francuskim ebayu. Swego czasu było tam sporo takich wersji. I, o ile mój zryty łeb juz mnie zawodzi i dziadek alzheimer, który podbiera mi wypłatę nie zżera mi resztek pamięci ;), widziałem też model z układem klawiatury AZERTY (ale tego nie zagwarantuję, choć mam wrażenie, że cały czas widzę to przed oczami).

Gdyby we wszechświecie nie istniały obce cywilizacje to znaczy, że na ziemi istniałaby tylko biała rasa - M.M. Kucharski

14

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Mam Atari Secam, ale nie sprzedam. A AZERTY były, ale TTki i Falcony oraz chyba ze dwie serie ST-ków. O maluszku nie słyszałem z tym układem klawiatury.

Sikor umarł...

15

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

desmo napisał/a:

Xlent, polecam Monitor PHILIPS CM 8833-II, jest super ma wszzstkie mozliwe regulacjie obrazu ja kupilem na aledrogo.

Będę miał ten model na względzie.

A czy ktoś może mi napisać jaki kolorowy monitor można było z zamierzchłych czasach podłączyć kabelkiem z wyjścia monitorowego DIN-DIN?

16

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

electron napisał/a:

8833-II ma S-Video, trzeba tylko chcieć.

Po prostu jest to ten sam monitor co 1084S, Należy wlutować gniazdko i przełącznik, może jeszcze coś (nie pamiętam) . Miejsce na płycie monitora jest, tylko otwory w obudowie trzeba zrobić bo są zaślepione.

Naprawdę wkładali cały dekoder PAL i nie wyprowadzali gniazda SVIDEO? Przyznam że to jakiś idiotyzm.

Ostatnio edytowany przez seban (2009-05-28 14:30:27)

17

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

no skoro juz jest cvbs, to jest rowniez tor luminacji i chrominacji, pulapka dla luminacji i takie tam

gdyby ktos walczyl z 1084 i co druga linia w innym kolorze - kolo linii opozniajacej (taki duze pionowe pudelko na plycie) jest sobie dlawik z regulowanym rdzeniem - trzeba bedzie go troche mocno wykrecic - uwaga na elementy w okolicy - nie jest fajnie podlaczyc sie pod goraca mase, albo pod odchylanie poziome...

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

ale ja myślałem że 83833-II ma tylko RGB input :D a się okazuje że ma Composite Video ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2009-05-28 17:07:49)

19

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

a ja ze to ktos doniczke i to tez nie najladniejsza przerobil na monitor :) ludzie kupcie sobie lcd :)

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Problem z LCD jest taki że wszystkie na które trafiłem (monitory z wejściami EURO, S-Video, CVBS) próbują być za mądre. Ich procki do przetwarzania obrazu nie dość że próbują na siłę eliminować interlace to jeszcze wnoszą opóźnienie kilkanaście klatek co może doprowadzić do szału :) Najpierw słyszę klik klawiatury a reakcję na ekranie widzę parę chwil później. Nie wiem jak się zachowują TV LCD bo żadnego nie posiadam :)

Z tego co prezentowałeś kiedyś na zdjęciach twój TV bardzo dobrze sobie radzi z sygnałem video z Atari. Ja niestety z wylądowałem jakiś czas temu z 22" LG. Nie dość że ma wyżej wymienione efekty to jeszcze mam problemy z sygnałem z ATARI. Poprawnie działa mi z nim tylko jedno ATARI 130XE. Przy pozostałych egzemplarzach inteligencja monitora wysiada na sygnale chrominancji z ATARI.

Jak kiedyś poczuję potrzebę posiadania TV to będę wtedy się martwił :)

Tak sobie marzyłem kiedyś że idealnie by było jakby do VBXE dało się dodać scan doulera i zrobić wyjście VGA :)

Ostatnio edytowany przez seban (2009-05-29 09:09:30)

21

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Zdaje się że pomysł ze scandoublerem(czy czymś w ten klimat) został zarzucony na samym początku projektu.

wszystkie trzy strony świata

22

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Seban: zeby lg sobie radzil musisz zaaplikowac modyfikacje super-video - inaczej syf na chrominacji sie pojawia

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

XLent, Kiedyś kumpel miał w czasach tak pięknych że aż strach kiedy jeszcze nie szyto dresów :), monitor monochromatyczny zielony jakiejś polskiej produkcji, pamiętam że obraz żyleta. A propo jeszcze tego Philipsa
83833-II, którego posiadam, fajne tam są bajery np. poza obrazem kolor mozesz pokrętłem zwiększać nasycenie kolorów lub zmniejszyć do zera i masz czarno-biały lub też za pomocą jednego przycisku zapodać obraz mono zielony, słowem masz 3 "klimaty" w jednym, aha i jeszcze rewelacyjny sound sie wydobywa z wbudowanych głośników.

24

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Wcale nie rewelacyjny - nie ma basów ;)

25

Odp: Monitor Commodore 1081 i Atari

Rewelacyjny,  miałem na myśli pozbawiony szumów trzasków taki czyściutki, a co do basów to nie myslałem nawet czy są dobre muszę coś posłuchać, zresztą z boku ma wyjście jack stereo więc jest możliwośc podłączyć jakieś głośniki nowoczesne. Ale wtedy jak tak nadoczepiamy tematu to Atari traci swoją taka powiedzmy kompaktowość, robi sie masa kabli jak w przypadku pecetów.