Temat: Atari Serial Interface z TA 10/92

W numerze 10/1992 "Tajemnic Atari" jest opisany sposób połączenia JIL z pecetem poprzez ASI (Atari Serial Interface). Zastosowano tam układ scalony TC232CPE. Pytanie: próbował ktoś z Was tą "zabawkę"? Z jaką szybkością możliwy jest transfer danych via ASI? (załączony soft oferuje maksymalną prędkość 1200 bodów, co nie jest raczej wynikiem powalającym ;))
P.S. Dla zainteresowanych linki: http://tiny.pl/3brs , http://tiny.pl/3brv

Loading... Please wait!

2

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

ten uklad to zamiennik popularnego max232 (dostepny _wszedzie_). ze strony atariki wykorzystywane sa 2 linie portu joya (podpiete pod PIA) pracujace w trybie "bitbangling" (czyli recznie, bez uzycia "uart" obslugiwana programowo transmisja).
nie jestem pewien, ale prawdopodobnie powinno sie dac na tym uzyskac predkosc znacznie wieksze niz 9600 bodow (tak wlasnie komunikowaly sie magnety w turbo 2000 z kabelkiem puszczonym do portu joya ale ich predkosc chyba byla tez nie za ciekawa...)

troche bezsensowne jednak wydaje mi sie uzywanie do tego celu programowego pullingu portu, skoro mozna wykorzystac sprzetowy uart w pokeyu podpiety pod zlacze SIO w koncu wyspecjalizowane w transmisji szeregowej...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

przeciez pliki z peceta doskonale sie przenosi kabelkiem sio2pc i programami z pakietu sio2pc nicka kennedy.
Ponadto, wystarczy rverter handler i terminal ice-t zeby przenosic pliki ZMODEMem z predkoscia 19200.

4

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

Mindfields: tylko po co software-owo emulować RS232 przez port Joysticka (z zabójczą prędkością 1200bd) jak masz gotowego RS na pokładzie Atari co się SIO zowie :) Gotowy interface dopasowujący poziomy napięć do odpowiadających tym w złączu RS232 peceta zwie się SIO2PC :) Tajemniczy układ '232 to nic innego jak układ dopasowujący poziomy napięć (0V,5V <-> +12 / -12V). Za jego pomocą można również zbudować SIO2PC (przykład oczywiście w Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC)

Ostatnio edytowany przez seban (2009-06-30 16:17:35)

5

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

jellonek napisał/a:

troche bezsensowne jednak wydaje mi sie uzywanie do tego celu programowego pullingu portu, skoro mozna wykorzystac sprzetowy uart w pokeyu podpiety pod zlacze SIO w koncu wyspecjalizowane w transmisji szeregowej...

To prawda, ale może być z tym fajna zabawa. Czasami warto trochę poeksperymentować :)

mikey napisał/a:

przeciez pliki z peceta doskonale sie przenosi kabelkiem sio2pc i programami z pakietu sio2pc nicka kennedy.

seban napisał/a:

tylko po co software-owo emulować RS232 przez port Joysticka (z zabójczą prędkością 1200bd) jak masz gotowego RS na pokładzie Atari co się SIO zowie

Zgadza się. Sio2pc to już dzisiaj pewien standard, ale pomimo wszystko można spróbować czegoś innego chociażby po to, aby przekonać się o zaletach sio2pc ;)

P.S. Z tego, co dowiedziałem się od Zenona, korzystając z jego procedur można na tym urządzonku (mowa o ASI) wyciągnąć bez problemu transfer 19200 (korzystając z jego procedur).

Loading... Please wait!

6

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

W dobie SIO2PC to na prawdę nie jest rozwiązanie godne uwagi - tak jak wspomniał Seban: w ASI procesor dokonuje samodzielnego rozdziału bajtu na bity, podczas gdy POKEY robi to samo sprzętowo i robi to sprawniej i szybciej i pod każdym względem wykorzystanie SIO2PC będzie lepszym rozwiązaniem, zarówno ze względu na szybkość, mnogość dostępnego oprogramowania obsługującego to złącze, koszt będzie niemalże identyczny, więc nic nie przemawia na korzyść ASI. Sztuka dla sztuki.

7

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

macgyver napisał/a:

SIO2PC będzie lepszym rozwiązaniem, zarówno ze względu na szybkość, mnogość dostępnego oprogramowania obsługującego to złącze, koszt będzie niemalże identyczny, więc nic nie przemawia na korzyść ASI. Sztuka dla sztuki.

Ok, przekonałeś mnie :) ASI należy traktować jako ciekawostkę.

Ostatnio edytowany przez mindfields (2009-06-30 19:13:06)

Loading... Please wait!

8

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

no ja to od poczatku traktowalem jako "ciekawostke", tj. do poznania jak dziala transmisja rs (choc przydaly by sie do tego i przerwania generowane przy pojawieniu sie bitu stopu ;P ). ztcp na laborkach z 8051 zaczynalem od takiej wlasnie trasmisji, z recznym bitbanglingiem - jest to o tyle ciekawe doswiadczenie - ze po latach czlowiek nie boi sie samemu pisac drivera do takiego np. łanłajera, czy innego mmc/sd na gpio - wlasnie dzieki tym doswiatczeniom z mlodosci. co wiecej - korci "dla samej sztuki" sprawdzic jak by na samych 74xx + goly 6502 obsluga kart mmc/sd dzialala :>

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Atari Serial Interface z TA 10/92

Zdaje się, że wystarczy PORTA i dzielnik napięcia.

Ostatnio edytowany przez epi (2009-07-01 19:05:14)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.