Temat: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Witam, wpadła mi w ręce Xfka, ale nie jestem pewien, czy działa poprawnie.
Mianowicie, pod Qmegiem, czy też pod zwykłym OS-em ta stacja potrafi się zbootować z dyskietek sformatowanych tylko w Single Density. W ED czy DD nie daje rady - próbuje, ale nie jest w stanie rozpoznać gęstości. Co dziwne, pod SuperDosem, jest w stanie przestawić się (nie zawsze, ale prawie zawsze) na właściwą gęstość i wtedy poprawnie czyta i zapisuje dyski w innych gęstościach. Po rozpoznaniu w dosie gęstości i np resecie mogę w Qmegu normalnie odczytać katalog i cos z niej odpalić, czy też zbootować taką dyskietkę. Po wyłączeniu stacji, bądź wsadzeniu dysku w innej gęstości znowu nie widzi innych formatów niż SD. Napęd to Chinon z czerwoną diodą.
Dyskietki zapisane w tej stacji dają się normalnie odczytać, np przez LDW czy 1050.

O co może tu chodzić? PS. głowicę i mechanizm czyściłem, ale nie wydaje się, by miało to wpływ na jej pracę, jak załapie gęstość to czyta i pisze prawidłowo.

2

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

niech zgadne, dioda led na panelu jest okragla?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Oczywiście okrągły i czerwony LED.

4

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

no to masz najbardziej zabugowana stacje do atari. kongratz :)

5

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Ale za to idealnie wzorniczo dopasowana do serii XE - zawsze mi sie pod tym wzgledem podobala. :]

6

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

...z chęcią kupię z niej obudowę ;-)

___
Press play on tape...

7

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

... albo wymienic rom, naped na 3.5' i masz problem z glowy. Mam gdzies adapter dysku 3.5 do kieszeni 5.25 gdyby(s) ktos protrzebowal.

S.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

8

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Proponuję wymianę ROMu na Hyper-XF http://atariki.krap.pl/index.php/Hyper-XF

9

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Ok, spróbuję założyć eproma z Hyper XF. Obaczy sie, co wtedy.
Jesli jednak ta stacja byla w normalnej sprzedaży, jako dzialajacy sprzet do Atari to jestem w szoku. Od biedy nadaje sie do testow jako jakas wstępna wersja beta. W dawniejszych czasach, po uzbieraniu tych 200 marek czy 150 dolców i kupieniu takiego złomu pozostawało chyba zalać się tylko łzami.

10

Odp: Dziwna XF, a może to tak ma być?

Miałem i mam taką stację, jak pewnie wielu z nas. W codziennym użytkowaniu, gdzie używa się w zasadzie dyskietek na maxa, tj. 360KB pod Spartą oraz oryginalnych gier na dyskietkach 90/130 KB nie było większych problemów. Stacja w zasadzie prawidłowo bootuje różne dyskietki. Problemy raczej występowały już w trakcie pracy przy zmianie gęstości dyskietek. Pod Spartę powstał programik do wymuszenia pracy stacji, a jak nie mamy akurat SDX pod ręką, to polecam BCXF551.

Z drugiej strony, stacja ta pracując pod DOS XE (dedykowany DOS) ponoć nie stwarza najmniejszych problemówm, więc być może nie do końca jest to jej wina.

Ostatnio edytowany przez larek (2009-07-07 17:04:10)