1

Temat: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Zastanawiam się nad wymianą dysku ... uwaga :) - 52MB na coś większego. Pytanie brzmi: jakiej max pojemności dysk można podłączyć pod wspomniany kontroler?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

1 Gb

tzn, inaczej, podlaczyc to mozesz i wiekszy wiec nie musisz szukac specjalnie dysku o pojemnosci 1GB, tyle ze kontroler nie zobaczy wiecej.

Ostatnio edytowany przez jury (2009-09-21 12:00:37)

3

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

... hmmm - czyli można powiedzieć, iż problemu nie ma. Mam właśnie bonusowo dysk 2GB i zastanawiałem się nad przekładką - lecz; lepiej jest wcześniej zapytać :)- TNX!!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

jury napisał/a:

1 Gb

Czy to wynika, że specyfiki akurat tego kontrolera ? U mnie w MegaST siedzi dysk 2GB i cały jest dostępny, więc system widzi więcej.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-09-21 17:50:56)

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

raczej ze specyfikacji kontrolera, bo Mega dysponuje innym :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

artik-wroc napisał/a:
jury napisał/a:

1 Gb

Czy to wynika, że specyfiki akurat tego kontrolera ?

Tak, ogolnie czytalem o 2 kontrolerach ACSI-SCSI ktore "potrafia" zobaczyc wiecej niz 1 GB, jeden to ICD Link 2 a drugi nie pamietam, ale zaczynam sie juz powoli lamac czy to oby nie ten co ma Pin :)

7

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

dziś test, za chwilkę Wania razbirajet traktor :) - mam jakiś Quantum Fireball ST z 1996 roku, do czasu kiedy go nie podłączę niestety nie jestem w stanie określić jego pojemności. Na etykiecie nie ma kompletnie niczego, co wskazywało by na jakiekolwiek ważne parametry :)

EDIT



Mam problem, potrzebuję oryginalnego softu do interfece'u AdSCSI Plus ST. Nie mogę uruchomić żadnego programu narzędziowego, bo otrzymuję komunikat, iż potrzebna jest starsza wersja (i program "wypluwa" numer rewizji 6.5.2) podczas, gdy posiadam wersję 6.5.5 programu ICDBoot. Co jest nie teges??

Chyba, że istotnym jest fakt odpalenia całości spod seltosa z załadowanym tosem 2.06uk - jeśli ktoś posiada doświadczenie z tego typu sytuacją :) - to serdecznie zapraszam :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-09-24 23:35:10)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Pin napisał/a:

Nie mogę uruchomić żadnego programu narzędziowego, bo otrzymuję komunikat, iż potrzebna jest starsza wersja (i program "wypluwa" numer rewizji 6.5.2) podczas, gdy posiadam wersję 6.5.5 programu ICDBoot. Co jest nie teges??

Hmm, zupelnie nie rozumiem o co chodzi ??? to o czym piszesz to chyba jakas bzdura :) jak to nie mozna uruchomic zadnego programu narzedziowego :)
Probowales Hddrivera ? No chyba ze kontrolery firmy ICD wymagaja w jakis dziwny sposoby tylko wlasnych sterownikow dysku ? ( nie wiem bo nigdy takowego nie mialem )

Pin napisał/a:

Chyba, że istotnym jest fakt odpalenia całości spod seltosa z załadowanym tosem 2.06uk

ej, bez jaj, seltos to lipa :) z tego co pamietam to Ty masz STE wiec podmiana tos'a to tylko wymiana 2 kosci i przelutowanie 2 nozek rezystorow, wiec zaden koszt i zadem problem wymiany. Marsz do roboty :)

9

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Mam z ICDBoot identyczny problem, więc go nie używam :) Spróbuj tak jak radzi jury innego sterownika: HDDriver, AHDI.
Wersja TOSa raczej nie powinna mieć wpływu.

Było miło :) Do widzenia.

10

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

dzięki - już szukam hddrivera :)


.... EDIT:

Czy ktoś z Was może mi to podesłać? - na sieci widzę jakieś wersje DEMO. Jakaś masakra normalnie :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-09-25 17:40:35)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Rzuć okiem tutaj

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

12

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

ilr - thx, jednak nie do końca zakańcza to mój problem.

HDDRIVER widzi jak się okazało dwa dyski na ACSI - i fizycznie są to dwa napędy o innych numerach SCSI. Problem natomiast jest taki, że o ile oprogramowanie częściowo rozpoznaje dwa dyski, to praktycznie jakiekolwiek operacje partycjonowania / formatu są aktywne wyłącznie w stosunku do dysku startowego. Chyba, że należy odłączyć dysk startowy i na nowym jeszcze nie zainicjowanym odpalić soft dla dysku. Hmmm ... dlaczego wcześniej na to nie wpadłem :) -


EDIT:

Formatuje. Odłączyłem mój dotychczasowy stary HDD i podłączyłem wyłącznie nowy. Niestety o zgrozo bez SELTOSA :) i Tosa 2.06UK, oraz odpaleniu kompa na oryginalnym 1.06 okazało się, iż HDDRIVER zechciał przedstawić się od tej gorszej strony... ehhh, kur* ... wszystko jest po niemiecku :). Problem tylko w tym, że zadeklarowałem 2 partycje na dysk powyżej 1GB i program coś pyszczył, że to chyba nie kompatybilne z TOS'em. Tyle, że nie jestem pewny, bo niemieckiego już niestety nie pamiętam.
Pytanie więc takie - jakie ograniczenia co do wielkości partycji ma TOS, ew. które wersje mają ograniczenia większe, a które mniejsze.

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-09-25 19:47:08)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

wg papierow ktore kiedys czytalem partycja mogla miec do 160mb - byc moze to wlasnie dla takiego tosa - papiery byly stare, a Draco mowil ze wg jego informacji takowego ograniczenia nie ma

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

kur*wa. :) - przepraszam za wulgaryzmy, ale ten niemiecki w oprogramowaniu dla HDD doprowadzi mnie do szału. Próbuje po omacku założyć partycje, oraz sformatować dysk i wierzcie mi, robię to po raz drugi (o ile, bo sam nie wiem) i na razie nie udało się doprowadzić do instalacji pod TOS'em "nowego" urządzenia w sensie nowej literki dysku. Jajebe... :)

EDIT:

Za sprawą przedmówcy postanowiłem wreszcie uaktualnić TOS, zgrzebawszy STe od wewnątrz. Czy rom, który jest ładowany przez seltos nadaje się do bezpośredniego wypalenia na eprom? Na ilu epromach oryginalnie na płycie STe TOS prosperuje? Czy wymiana 1.62 na 2.06 wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w układ - w sensie, czy trzeba coś dodatkowo dolutować? ... chyba, że istnieje gdzieś szczegółowy opis modyfikacji - wówczas poproszę o linkę :)

EDIT:

ok, partycje gotowe - nie mogę jednak zaradzić jednemu. Pierwsza partycja z pierwszego fizycznie dysku jest zainicjowana jako "boot SYSTEM". Jak to zmienić? Pierwszy dysk ma 52MB, drugi około 1GB jakoś. Ostatecznie zostaje oczywiście ten drugi :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-09-26 00:18:18)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Pin napisał/a:

Za sprawą przedmówcy postanowiłem wreszcie uaktualnić TOS, zgrzebawszy STe od wewnątrz. Czy rom, który jest ładowany przez seltos nadaje się do bezpośredniego wypalenia na eprom? Na ilu epromach oryginalnie na płycie STe TOS prosperuje? Czy wymiana 1.62 na 2.06 wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w układ - w sensie, czy trzeba coś dodatkowo dolutować? ... chyba, że istnieje gdzieś szczegółowy opis modyfikacji - wówczas poproszę o linkę :)

Z tego co mi sie wydaje to tak, jak najbardziej mozesz uzyc tego obrazu z ktorego korzystasz w seltos'ie, ale musisz podzielic go na 2 czesci ( mlodsze i starsze bajty ) i wlasnie na tylu kosciach prosperuje TOS STe.
I tak, niestety wymiana na 2.06 oznacza zabawe z lutownica :) i to zalezy co chcesz miec w koncowym efekcie, jesli tak jak ja wymieniasz tos na 2.06 i czesc, to musisz przelutowac po jednej nozce 2 rezystorow do innego
punktu. Jesli jednach chcesz montowac kobyle ktora bedzie miala kilka tos'ow i mozliwosc przelaczania miedzy nimi, to wydaje mi sie ze bedzie troche zabawy :) A swietny opis wymiany tos'a na 2.06 w STe jest Atari Magazyn nr 2 z 1993,
linka nie podam bo nie znam :)

Ostatnio edytowany przez jury (2009-09-26 08:01:05)

16

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Atari Magazyn jest na atarionline.pl i faktycznie jest tam opis. Nie jest to specjalnie skomplikowane.
Jest kilka programików do podzielenia obrazu TOSa:
http://atari4ever.free.fr/hardware/zip/rom_util.zip

Jak chcesz, aby drugi dysk był startowy, to zmień mu numer ID na mniejszy od pierwszego, wtedy jego pierwsza partycja, będzie widziana jako C: lub programowo - HDDriver pozwala na wybranie partycji boot, zamiast C: możesz wpisać co chcesz.

Odnośnie rozmiarów partycji. Jak pod HDDriverem dzielisz i ustawisz większe niż widzi twój system, to dostajesz komunikat typu: ta partycja będzie widziana tylko pod TOS >1.6, albo pod np. MiNTem. Więc nawet po niemiecku można wydedukować :)

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-09-26 08:24:08)

Było miło :) Do widzenia.

17

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Czyli można to też zrobić na kanapkę tak, jak w przypadku osów w A8 bit.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Pin napisał/a:

Czyli można to też zrobić na kanapkę tak, jak w przypadku osów w A8 bit.

Możesz mieć nawet 4 systemy:
http://atari4ever.free.fr/#tos
A 4-TOS-switcher! You can have MagiC5 + TOS1.6x + TOS2.06 + SuperTOS at once!

Było miło :) Do widzenia.

19

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

... a ponawiając pytanie - jak zainicjować boot-partycję?? - bo tym HDDutilem, to nie bardzo się udało. Ogólnie program jest dziwny, bo wykrywając dyski / partycję co uruchomienie pokazuje różną ilość partycji i czasem wykrywa jeden, a czasem dwa dyski. Od czego to zależy - nie wiem :) -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Rozwijasz menu "File" (druga od lewej) i wybierasz pierwszą opcję od góry.

Było miło :) Do widzenia.

21

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

ok - niby zadziałało, bo komp się zbootował z dysku. Problem tylko w tym, że o ile wcześniej miałem 3 partycje na nowym HDD, tak po załadowaniu HDDrivera z dysku i odpaleniu tosa okazało się, iż pod tymże (tym, co normalnie w STe siedzi) mam do dyspozycji wyłącznie napędy A, B, oraz TRASZ :)- Nie wiem tylko dlaczego raz nie ma nic ponad to, a raz mam dodatkowo jeszcze C: - a w chwili, gdy podłącze dwa dyski na raz to mam wszystkie partycje z obu dysków. 4 z pierwszego, oraz 3 z drugiego. Dziwny jest ten soft i zachowanie wraz z STe bo widzę, że prawie co restart bez uzasadnionej przyczyny wszystko wygląda inaczej. Pytanie tylko dlaczego....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

A jakie masz wielkości partycji ?

Było miło :) Do widzenia.

23

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

powiedzcie mi jedno, bo chyba mi cos umknelo

st/ste maja support dla dyskow "natywnie", wiec kruca dla czego w ogole sie jakies hddcostam instaluje? niektore sa niawet platne?! po co ten caly kram? nie da sie podlaczyc i miec?

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

120MB, 500MB, 404MB

artik-wroc; wspomniane partycje są możliwe do odczytania / zapisania wyłącznie w chwili, kiedy mam podłączone dwa dyski jednocześnie i start systemu nastąpi ze "starego". Próba zainicjowania nowego dysku w sposób o którym piszesz teoretycznie działa (bo HDDutil wykazuje opcję "Boot C:"), lecz atrybut "SYSTEM" nadal pozostaje wyłącznie przy starym HDD.

Jeśli teraz odłączę stary dysk i próbuję zastartować z nowego - owszem, hddriver załaduje się z partycji C:, oraz odpali się oczywiście TOS. Problem polega jak już wspominałem na tym, że właśnie w takiej sytuacji na desktopie widzę stację : A:, B:, oraz TRASZ. Po którymś tam resecie czasami pojawia się oprócz wspomnianych jako bonus DYSK C: ... i konia z rzędem temu, kto wie o co tu chodzi :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

rozumiem że partycja 120MB jest boot'ująca ?
jeśli tak to wg mądrych danych:

http://www.scribd.com/doc/19238727/Atar … -Quick-Faq

to dla Twojego tos'u powinieneś użyć 32MB. I to by nawet wyjaśniało że jak masz podłączone 2 dyski to na tym starym z którego boot'ujesz masz dużo :) mniejszą partycję, więc wszystko gra a jak podłączasz tylko nowy to masz co masz :)
To tylko takie moje filozofie :) ale sprobuj zmniejszyć partycję boot na nowym dysku


edit
a tak wogole to postepujesz z tym hddriver'em prawidłowo ? :) w sumie to żadna filozofia,
ale taki mały poradnik nie zaszkodzi :) ( co prawda do Satana ale to nie robi żadnej różnicy )

http://joo.kie.sk/satandisk/manual.htm
http://joo.kie.sk/ultrasatan/hddriver

Ostatnio edytowany przez jury (2009-09-26 19:33:47)