26

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Yerzmyey:
A może by tak od biedy uruchomić Falcona bez HDDrivera, a Sonolumineszenz odpalić z dyskietki, w końcu demko zajmuje około 1.1MB, więc się na jednej dyskietce HD zmieści, tylko jak pominąć przy bootowaniu HDDrivera bez konieczności fizycznego odpinania dysku?

800xl _ 65xe _ 520st _ 1040ste _ mega4 _ falcon _ 2600 _  2600jr _ jaguar

27

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

ominięcie boot'owania z HDD można wykonać trzymając lewy Alt podczas uruchamiania Falcona ( jak i zapewne każdego dużego Atari )
coś mi się tak kojarzy

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Któraś kombinacja shift/ctrl/alt to załatwi, ale nie pamiętam która :(

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

29

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Lewy ALT plus litera napędu, z którego chcemy zabootować. Dla stacji dyskietek - A (lub B, gdy mamy 2 napedy i chcemy się z drugiego zabootować).

Sikor umarł...

30

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

o tego patentu Sikor'owego to nie znałem, natomiast potwierdzam to co napisałem wcześniej, trzymając lewy Alt podczas uruchamiania się Falcona nie za'boot'ujemy z dysku twardego,
właśnie to przetestowałem

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Piesiu napisał/a:

Yerzmyey:
A może by tak od biedy uruchomić Falcona bez HDDrivera, a Sonolumineszenz odpalić z dyskietki, w końcu demko zajmuje około 1.1MB, więc się na jednej dyskietce HD zmieści, tylko jak pominąć przy bootowaniu HDDrivera bez konieczności fizycznego odpinania dysku?

Chyba tak zrobię.
Sprawdzałem - są dwa duże lagi, na początku i na końcu (synchro było do HDD).
Ale ujdzie. Więc dopuszczam taką wersję, chociaż moja FDD jest głupia i może robić niespodzianki.




Jury: zgadza się, demo chodzi bez HDD/CF. Z dyskietki. Aczkolwiek z dwoma średniego znaczenia bugami.




Sikor:

>Lewy ALT plus litera napędu, z którego chcemy zabootować. Dla stacji dyskietek - A (lub B, gdy mamy 2
>napedy i chcemy się z drugiego zabootować).
-------------
Zastanawiam się, czy jest w ogóle w TOS-ie taka możliwość: myślałem sobie, żeby na wszystkich dyskach powrzucać na główną ścieżkę pliki do BOOTowania, żeby se leżały. I POTEM znaleźć sposób (jest w TOSie? Jest osobny program?) na wybór konfiguracji: włączenie z JEDNYM TYLKO dyskiem twardym (dowolnie wybranym, bo KAŻDY miałby w/w pliki do BOOTowania). Wtedy HDDRIVER powinien zjeść mniej RAMu.
Czy to jest możliwe? Widziałem u Krolla w domu, że ma coś takiego przy włączaniu, aaaaaaale on to ma potwora-maszynę.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

32

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:
Piesiu napisał/a:

Yerzmyey:
A może by tak od biedy uruchomić Falcona bez HDDrivera, a Sonolumineszenz odpalić z dyskietki, w końcu demko zajmuje około 1.1MB, więc się na jednej dyskietce HD zmieści, tylko jak pominąć przy bootowaniu HDDrivera bez konieczności fizycznego odpinania dysku?

Chyba tak zrobię.
Sprawdzałem - są dwa duże lagi, na początku i na końcu (synchro było do HDD).
Ale ujdzie. Więc dopuszczam taką wersję, chociaż moja FDD jest głupia i może robić niespodzianki.




Jury: zgadza się, demo chodzi bez HDD/CF. Z dyskietki. Aczkolwiek z dwoma średniego znaczenia bugami.




Sikor:

>Lewy ALT plus litera napędu, z którego chcemy zabootować. Dla stacji dyskietek - A (lub B, gdy mamy 2
>napedy i chcemy się z drugiego zabootować).
-------------
Zastanawiam się, czy jest w ogóle w TOS-ie taka możliwość: myślałem sobie, żeby na wszystkich dyskach powrzucać na główną ścieżkę pliki do BOOTowania, żeby se leżały. I POTEM znaleźć sposób (jest w TOSie? Jest osobny program?) na wybór konfiguracji: włączenie z JEDNYM TYLKO dyskiem twardym (dowolnie wybranym, bo KAŻDY miałby w/w pliki do BOOTowania). Wtedy HDDRIVER powinien zjeść mniej RAMu.
Czy to jest możliwe? Widziałem u Krolla w domu, że ma coś takiego przy włączaniu, aaaaaaale on to ma potwora-maszynę.

Czesc,

Jesli chodzi CI o ustawianie to do tego jest potrzebny Xboot, w ktorym konfigurujes sobie co CI jest potrzebne w czasie uruchamiania systemu, mozesz to zrobic na kazdym falconie i jednym dysku, fakt posiadania wiekszej liczby dyskow nie jest tu potrzebna, bootuje i tak to wszystko z jednej partycji dysku.
Musisz mi dokladnie opisac co chicialbys miec to CI pmoge to wszystko odpowiednio z bootowac, weekend mam  wolny.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Kroll napisał/a:

Jesli chodzi CI o ustawianie to do tego jest potrzebny Xboot, w ktorym konfigurujes sobie co CI jest potrzebne w czasie uruchamiania systemu, mozesz to zrobic na kazdym falconie i jednym dysku, fakt posiadania wiekszej liczby dyskow nie jest tu potrzebna, bootuje i tak to wszystko z jednej partycji dysku.
Musisz mi dokladnie opisac co chicialbys miec to CI pmoge to wszystko odpowiednio z bootowac, weekend mam  wolny.
Pozdrawiam
Kroll

Ale niestety dopiero w niedzielę, bo Pinokio ma zajętą sobotę. :-\

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

34

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Jakie są ograniczenia interfejsu IDE Paskuda np. w porównaniu z Ultrasatanem?
Podstawowe różnice są oczywiste (IDE vs ACSI), złącze IDE vs dwa wejścia na kartę SD, itp. ale chodzi mi od strony korzystania z oprogramowania umieszonego na jednym lub drugim rozwiązaniu?

P.S.
Ma ktoś może IDE Paskuda na sprzedaż? ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-29 15:05:57)

35

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Ultrasatana nie mam, ale wg info z sieci jest potwornie szybki, a jeśli dobrze pamiętam, to ten interfejs Paskuda był koszmarnie wooooolny. Reszty rzeczy nie pamiętam, ale przez mgłę pamiętam, że ten interfejs mocno mnie denerwował i szybko przestawiłem się na coś innego :)

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Interfejs Paskuda jest wolny, zwłaszcza w zapisie. Używa niestandardoweo sterownika, w związku z czym nie zadziała na nim MagiC i sporo narzędzi do obsługi dysku.

Paskudowy kontroler był ok rozwiązaniem w momencie gdy powstał, ale teraz jak jest UltraSatan to nie widzę powodów do jedo używania.

No i oczywiście kontroler Paskuda blokuje złącze Cartridge.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

37

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Dzięki za informacje Adam i Jury. W takim razie odpuszczam temat "paskudnego" interfejsu :)

38

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

Znalazłem swój wątek w sprawie  tego interfejsu na grupie dyskusyjnej i wg niego wychodzi, że miałem ten interfejs 4 góra 5 miesięcy po czym kupiłem dysk Vortex'a który używam do dziś i jestem zadowolony. Tak więc musiała to być naprawdę lipa skoro po max 5 miesiącach kupiłem inne rozwiązanie ;)
Ale chyba wiem gdzie się ten interfejs wala ( włącznie z dyskiem ) więc może w weekend sobie to uruchomię i odświeżę pamięć :)

Ostatnio edytowany przez jury (2013-11-29 15:53:03)

39

Odp: Dysk twary IDE do Atari STe?

O, jakbyś mógł, to potem napisz jak to faktycznie biednie kuleje ;)