1

Temat: 130XE przestało działać

Witam, już tak się cieszyłem moim nowym sprzętem, dziś grałem trochę, sprawdzałem zawartość dyskietek i za którymś razem już się nie właczyło, po właczeniu nic się nie dzieje jest czarny ekran. Wogóle to był problem z (wymóżdżającymi )pamięciami, ale odczekiwałem parę sekund i włączałem. Lampka czerwona się świeci. Zasilacza nie sprawdzałem.

Ps. Kto z Was naprawi mi Atari? zależy mi także  na wymianie kości pamięci. Najlepiej to okolice Warszawy jak coś :) dzięki
secon

2

Odp: 130XE przestało działać

a pamiątki się nie grzeją?

3

Odp: 130XE przestało działać

dzisiaj sprawdze, a co znaczy grzeją mają być mocno ciepłe?

4

Odp: 130XE przestało działać

nie cieplejsze nic cpu po tym samym czasie od wlaczenia

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: 130XE przestało działać

Chętnie sprawdzę z ciekawości, a cz ktoś z Was nie podjąłby się naprawy mojego sprzęta?

6

Odp: 130XE przestało działać

Zadaj pytanie jer-owi. On z Nowego Dworu jest, masz blisko.

Sikor umarł...

7

Odp: 130XE przestało działać

I we wawie jest (prawie) codziennie, na Młynarskiej.
Ale teraz ma w domu remont zaplanowany na ca 3 miesiące.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-02-17 12:36:22)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: 130XE przestało działać

Jer czyli nici? z naprawy:(
a jak zapłacę extra? :)
chodzi mi o naprawę tego sprzęta ale też i o wymianę pamięci na nowe podobno że są takie w produkcji jeszcze.

9

Odp: 130XE przestało działać

Lotharek to obecnie "firmowy" naprawiacz i rozszerzacz atarynek...

10

Odp: 130XE przestało działać

Ale czy obywatel Lotharek jest chętny i mieszka jakoś w bliskości naszej stolicy.

11

Odp: 130XE przestało działać

to czy jest "chętny" to nie wiem:)
A nawet jak nie mieszka to można mu wysłać sprzęta na "tuning"...

12

Odp: 130XE przestało działać

Secon: nie mam teraz możliwości, bo w chałupie trwa remont, drzwi powyrywane, podłogi zerwane, mieszkamy kątem. Niech się sytuacja ustabilizuje, czyli zwolni miejsce w piwnicy, to będę mógł coś zrobić.
Wymiana pamięci na "nowe" jest niepotrzebna, wystarczy włożyć dobre.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: 130XE przestało działać

Kurczaki no. Podłączyłem na tę chwilę 800XE i działa dobrze ale i tak muszę 130-tke zrobić, w 800tce zato mam wadliwy GTIA tez musze wymienić. Ta 800xe ma nawet lepszy obraz bo 130xe na czarnym tle chociaz widac i na innym jednolitym kolorze w lewej połowie ekranu kolor nie jest jednolity a lekko pofalowany jakby pionowymi ciemniejszymi paskami ledwo widoczne ale jak pojaśnie obraz to widać dobrze. Sam nie wiem co to.

Ostatnio edytowany przez secon (2010-02-17 22:26:28)

14

Odp: 130XE przestało działać

GTIA wymienić jest prosto, natomiast pionowe pasy mogą (ale nie muszą) trochę złagodnieć po zrobieniu super video mod.

15

Odp: 130XE przestało działać

a skąd wziąc GTIA? Lub pamięci? I co to jest Svideo mod?

16

Odp: 130XE przestało działać

Wiec tak, odpaliłem z otwartą obudową i podłączoną klawiaturą i za pierwszym razem był ten terkoczący sygnał pojawił się ekran niebieski z kursorem bez ready ale każdy sektor obrazu zanieczyszczony był jakims takim samym uszkodzonym znaczkiem kursora. Za drugim razem już czarno ale po 3 minutach pojawił się self test pamięci ale się nie wykonywał. Za 3 razem już self się nie pokazał ciemność cały czas.
Pamięci zimne
najbardziej ciepły układ to ten co ma takie oznaczenia
NCR
F811523A8412
C014806C-29
(c) ATARI 1983

jest na samej górze płyty
Układ po lewej na samym dole duży jest zupełnie zimny rezta lekko ciepła
załaczam kilka fotek
płyta
http://img38.imageshack.us/img38/3477/20100221024.jpg
pamieci
http://img268.imageshack.us/img268/7412/20100221026.jpg
jakiś układ co to jest?
http://img268.imageshack.us/img268/1434/20100221027.jpg

17

Odp: 130XE przestało działać

secon napisał/a:

najbardziej ciepły układ to ten co ma takie oznaczenia
NCR
F811523A8412
C014806C-29
(c) ATARI 1983

jest na samej górze płyty

http://atariki.krap.pl/index.php/Lista_ … talogowych - procesor

secon napisał/a:

jakiś układ co to jest?
http://img268.imageshack.us/img268/1434/20100221027.jpg

ROM. Jak widzę - jest w podstawce - spróbuj go delikatnie wyciągnąć (płaski śrubokręt wystarczy, najlepiej cieniutki), przeczyść nóżki i z powrotem do podstawki. Jak masz czym - w samej podstawce też poczyść styki, możesz spryskać płynem przewodzącym. To jedyny układ w podstawce, jak widzę. Dobrze dociśnij układ!
Jak to zrobisz - daj znać, czy są zmiany. Jeśli w 800XE masz też ROM w podstawce (wielce prawdopodobne) - możesz spróbować podmienić te dwa układy między sobą.
Aha, uważaj, aby nie pourywać nóżek przy wyciąganiu układu.
Powodzenia.

Sikor umarł...

18

Odp: 130XE przestało działać

Uklad wyjąłem i włozyłem ale dalej to samo. Nie podmieniałem z 800ską bo mi szkoda jej ciągle rozkręcać. Bo to moje jedyne działajace atari poza xegs

Ostatnio edytowany przez secon (2010-02-21 12:06:19)

19

Odp: 130XE przestało działać

To niewielę pomogę. Możesz jeszcze popatrzeć, czy kondensatory nie "popuchły" i je ewentualnie wymienić, ale najlepiej skontaktuj się z Pigułą lub Lotharkiem, ewentualnie zaczekaj do maja i jazda na Grzybsoniadę - któryś z nich na pewno będzie, więc zrobią Ci atarkę od ręki. A jak zechcesz - to pewnie i rozszerzenie jakieś od ręki założą...
Co jeszcze sam możesz spróboać zrobić? Deko popoprawiać luty (może być jakiś "zimny"), spróbować podmienić zasilacz, pamięć...

Sikor umarł...

20

Odp: 130XE przestało działać

Raczej poczekam na fachowca jakiegoś sam nie będę lutował bo nie wiem który układ itd pamięci bym sobie w sumie wymienił sam. nawet wlutowałbym sobie podstawki bo w razie uszkodzenia łatwiej wymienić. Ale nie posiadam takich pamięci jakl na fotce wyżej.

21

Odp: 130XE przestało działać

jer, i jak z Twoim remontem? masz juz mozliwość naprawienia mojego 130xe?

22

Odp: 130XE przestało działać

Mam możliwość :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

23

Odp: 130XE przestało działać

O super a jestes może z okolic Warszawy?

24

Odp: 130XE przestało działać

Z Modlina, ale pracuję w Warszawie na Woli (ul. Młynarska)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

25

Odp: 130XE przestało działać

Jer sory ze odkopuje ponownie ten wątek, ale mam zamiar podrzucić Tobie moje Atari celem naprawy. Postaram się na Wolę. W jakich godzinach tam pracujesz, rzuc na priva namiar z zumi.pl.
dzięki