Temat: Czarna ramka na monitorze vga

Zdobyłem wiekowy monitor vga (tu chyba nie istotne jaki), odnalazłem sygnał i działa pięknie. Jedynym problemem jest fakt, iż obraz nie jest wyświetlany na pełnym ekranie, tylko w jego środkowej części. Otacza go martwe, nie wyświetlane pole. Ponieważ obraz jest przez to znacznie pomniejszony monitor 14" w rzeczywistości spełnia walory ośmio calowego. Wzrok mi wysiada, nie widać szczegółów w grafice programów z których korzystam i w ogóle praca na nim jest utrudniona. Pytanie brzmi: co zrobić żeby obraz wyświetlany był na całym ekranie?

2

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

chalupka1980 napisał/a:

co zrobić żeby obraz wyświetlany był na całym ekranie?

Taki urok komputera.
Można rozciągnąć obraz w monitorze - pytanie na ile dostępne potencjometry dadzą radę to zrobić - na SM124 to robili,
a czy jest do Atari sprzętowy overscan to nawet nie wiem - programowy to raczej lipa.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Konkretnie to robili na SM144. Świetny monitor. Sprzętowego overscanu niestety brak.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

mi się coś kojarzy że sprzętowy overscan był możliwy przy ST'kach. W STE z powodu połączenia jakiś scalaków w jeden nie było dostępu do jakiegoś sygnału czy coś takiego i nie można było tego zrobić. Tyle pamiętam z połowy lat 90'tych :)
Ale znalazłem coś takiego:
"With a simple switch (cost about a buck) and additionally only at the
STM520: 2 Rectifier diodes, 2 Resistances, a NPN Transistor and a
capacitor, we will show You how to get a visible 59640 Bytes big Screen
Memory (in 50 Hertz Mode). (the following description will apply for 50
Hertz mode , 60 Hertz Mode and Monochrome-Overscan-Mode has some other
sreen memory size)"
To jest tekst z pliku overscan.txt ze strony:

http://atari4ever.free.fr/

5

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

do ST i TT można dokupić sprzętowy overscan  http://atariki.krap.pl/index.php/OverScanTT

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Były przeróbki, owszem, ale domyślnie nie. No i można to było zrobić przez sztuczki w demach/grach, ale to się nie nadaje do normalnej pracy.

Na STE był program który przy użycia shiftera pozwalał na zwielokrotnienie rozdzielczości w pionie (na pewno x2, nie pamiętam czy więcej) przy czym do był albo scroll (chodziło za myszką) albo interlace. Można było wówczas uzyskać np 640x400 w 4 kolorach (oczywiście na kolorowym monitorze).

Był jeszcze błąd w shifterze zwiększający rozdzielczość o bodaj 8 pixeli w poziomie - wykorzystywała to gra Obsession i chyba tylko ona. Błąd wyeliminowano w Falconie (co można poznać po tym że na Falconie w Obsession brakuje trochę grafiki z prawej stronie ekranu).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Adam, program o ktorym piszesz to DBL2STE.PRG dla STE i DBL2ST.PRG dla ST niejakiego Lars-Erik 0sterud

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Wy tu gadu gadu, a ja ślepnę -he he.
Myślałem raczej o zmianach w elektronice monitora nie komputera. Pytam tylko, czy ktoś coś takiego robił, czy darować sobie?

9

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

poszukaj pod obudową potencjometrów do regulacji obrazu, tak jak  krzyc pisał. stare monitory coś takiego miały

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

To z innej beczki: mam również stary monitor kolorowy, w którym możliwe byłoby powiększenie obrazu, tak, aby zajmował prawie całą powierzchnię ekranu. Przejściówkę do podłączenia obecnego (monochromatycznego) monitora robiłem sam. Niestety nie wiem jak poradzić sobie z podłączeniem monitora kolorowego, tak aby uzyskać kolor. Znalazłem taką stronkę http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … _svga.html , ale tu przewody odpowiadające za kolor są ze sobą zwarte. Według moich podejrzeń muszę sugerować się oznaczeniami przewodów i np. przewód vga odpowiadający za kolor czerwony połączyć w st z punktem koloru czerwonego (1 z 7), itp. Co zrobić z masą poszczególnych kolorów? Czy ma być zwarta na razem?
Proszę o podpowiedź jak podłączyć monitor kolorowy.

11

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

jakiego typu jest ten monitor? jaki masz komputer?
w przypadku ST, monitor VGA/SVGA łyknie tylko ST High, jeśli multiscan/mulitisync to powinien działać też tryb kolor.
jeśli to Falcon/TT to każdy tryb zadziała na VGA/SVGA

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Mam 1040 STe i monitor Hyundai DeluxScan 14s.

13

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Według danych dla tego monitora:

Częstotliwość odchylania poziomego
     od 30 do 50 kHz.

Więc o kolorze dla ST można zapomnieć.

Było miło :) Do widzenia.

14

Odp: Czarna ramka na monitorze vga

Trzeba sprawdzić kilka specyfikacji, a najlepiej w oryginalnym manualu. Spotkałem się z tym że jest sobie monitor, co ma i tuner wbudowany i scart, s-video, component ... Wszystko ładnie działa a na sieci jak byk : od 30kHz :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem