Temat: Zrąbany xegs

Grzebię przy ostatnio pozyskanym xe-gsie, ale niestety koncza mi się pomysły na jego naprawę. Sprzęt odpala,
pokazuje się ciemno brązowy ekran z dolnym i górnym czarnym marginesem. Bocznych marginesów nie ma. I tak stoi. Bez różnicy czy jest klawiatura, czy wciśnięty option, czy załadowany CART.

Na razie sprawdziłem nastepujące rzeczy:

ROM - sprawny - zawartosc romu sprawdzona w programatorze jak i w innym egzemplarzu - odpala.
MMU - sprawny - inny komp odpala z tą koscia,
RAM - kosci ok-  odpalają obie w innej maszynie,
PIA - ok, chodzi normalnie.

Na razie na tym stanąłem, bo nie chce mi się już wylutowywać kolejnych 40-nóżkowców.
Płyta wizualnie w bardzo dobrym stanie, nie widać żeby ścieżki były gdzieś pozwierane czy poprzerywane. Gniazdo carta też niepozwierane.

Na logikę wygląda, że GTIA I ANTIC są ok, bo jakis obraz się generuje z kolorem, górny i dolny margines swiadcza, że chyba ANTIC normalnie zaczyna tworzyc obraz... Ubity pokey raczej nie zatrzymuje maszyny w ten sposób.

Wylutować Proca do sprawdzenia? Bo Fred wedlug mnie odpada - raczej bylby wtedy czarny pusty ekran, albo zupełnie nic.

2

Odp: Zrąbany xegs

Aha - nic się nie grzeje, wszytkie "gnaty" w temperaturach wzorcowych.

3

Odp: Zrąbany xegs

Te dolne marginesy = to może zależeć od TV (może panorama się włącza).

Kolor ekranu może świadczyć o CPU. Jak włączę Atarkę bez 6502 to jest taki brązowy kolorek na całym ekranie wpadający w czerwień.

Jak masz inną kość z ROM to wypróbuj. Taki QMEG inaczej bootuje - jeśli będą różnice = proc działa.

4

Odp: Zrąbany xegs

Te marginesy powstawały faktycznie, nie jako panorama w Tv. Na innym telewizorze kineskopowym też były widoczne, tak więc widać we wczesnej fazie inicjalizacji sprzetu jest wyswietlany taki obraz. A uszkodzony byl jednak procesor, po podmianie wszystko działa ok.

5

Odp: Zrąbany xegs

No jak już masz ROM w podstawce to zamień na QMEGa albo SDX+ROM - pytaj np. Lotharka.

A marginesy na dole - ciekawe uszkodzenie CPU powiedziałbym....

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-12 10:27:32)

6

Odp: Zrąbany xegs

Tak, zrobię właśnie sobie od razu eproma z qmegiem  i normalnym os-em, który od czasu do czasu się przydaje.  Co do tych marginesów to faktycznie, z wielu zepsutych atarek tylko w tej jednej widziałem taki efekt. W innej płycie ten proc daje taki sam efekt, zrobię zdjęcie ekranu i wstawię bo widok jest ciekawy.