1

Temat: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Witam
mam 1040STe@4MB + SatanDisk i niestety ma on TOS w wersji z ümlautowanej (jak pewnie większość wyprodukowanych STeków...) :( toteż myślę nad zmianą TOSu i jak już miałbym się bawić w programowanie EPROMU to najlepiej zrobić sobie selektor 4 TOSów :) Miło by było mieć 1.62UK, 2.06UK i jakieś dwa inne i teraz nie wiem dokładnie jakie :) Może EmuTos? Słyszałem o jakimś SuperTos...

Warto się w to bawić?
Tymczasowo używam seltosa a dokładniej to mam dyskietkę z TOS 2.06UK i że dość szybko się ładuje a pamięci sporo to nie narzekam ale wiadomo że prawdziwy ROM jest lepszy ;)

BTW. jak zrobić aby dźwięk z 1040STF (bo takie też posiadam :) ) był taki ładny jak z STE tzn. aby nie buczał (szczególnie jak jest obraz jasny) i czy da się usunąć te pionowe pasy? (te takie same jak w 65XE czy C64)? Czy to jest wina starego RAMDACa?

BTW2. SatanDisk mi świruje na 1040STF jak nie wgram nowego TOSu (2.06UK). Czy może to być spowodowane jakimiś ograniczeniami w wielkości partycji? Tam mam chyba jakiś baaardzo stary TOS (też DE :() który coś tam źle obsługiwał, dobrze kojarzę? Generalnie to ta maszynka służy jako taki zapasowy komputerek kompatybilnościowy (stacja świetnie działa :) ) ale chciałbym aby dysk też działał! Nie mogę jednak sprawdzić jak będzie zachowywał się z partycją np. 32MB bo ja tych dysków nie inicjowałem tylko ściągnąłem gotowe obrazy dla kart SD 2GB, 1GB i 256MB. Jest sens więc robić taką małą partycję i jak to zrobić? Tzn. skąd wziąć program do robienie partycji na dysku ACSI?

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

2

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

XoR napisał/a:

Witam
mam 1040STe@4MB + SatanDisk i niestety ma on TOS w wersji z ümlautowanej (jak pewnie większość wyprodukowanych STeków...) :( toteż myślę nad zmianą TOSu i jak już miałbym się bawić w programowanie EPROMU to najlepiej zrobić sobie selektor 4 TOSów :) Miło by było mieć 1.62UK, 2.06UK i jakieś dwa inne i teraz nie wiem dokładnie jakie :) Może EmuTos? Słyszałem o jakimś SuperTos...

Warto mieć 1.62 i 2.06 - jest tez w wersji polskiej (pogadaj z artic-wroc bodajże). Co do SuperTos - nie znam. EmuTos jest kompilowane z oryginalnych źródełek i nie powinien sprawiać problemów.

XoR napisał/a:

BTW2. SatanDisk mi świruje na 1040STF jak nie wgram nowego TOSu (2.06UK). Czy może to być spowodowane jakimiś ograniczeniami w wielkości partycji? Tam mam chyba jakiś baaardzo stary TOS (też DE :() który coś tam źle obsługiwał, dobrze kojarzę? Generalnie to ta maszynka służy jako taki zapasowy komputerek kompatybilnościowy (stacja świetnie działa :) ) ale chciałbym aby dysk też działał! Nie mogę jednak sprawdzić jak będzie zachowywał się z partycją np. 32MB bo ja tych dysków nie inicjowałem tylko ściągnąłem gotowe obrazy dla kart SD 2GB, 1GB i 256MB. Jest sens więc robić taką małą partycję i jak to zrobić? Tzn. skąd wziąć program do robienie partycji na dysku ACSI?

Stary TOS ma problemy z bootowaniem z HD - tu leży przyczyna. Wystarczy zabootować z przygotowanej wcześniej dyskietki.
Co do wielkości partycji - TOS widzi max 16MB, o ile dobrze pamiętam. Większe partycje są widziane pod Magic-iem i MINTem. Sterowniki je obsługujące to HD Driver (od wersji 6.0 bodajże) i chyba ICD (nie pamiętam dokładnie). Swoją drogą ciekawe, czy w EmuTOS zwiększyli rozmiar partycji, bo to by wiele usprawniło... Na pewno poprawili działanie stacji w STE, bo o tym wspomniano na stronce.
Powodzonka. Aha, do FM tez możesz wstawić TOS 2.06

Sikor umarł...

3

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Sikor napisał/a:

[...]Co do wielkości partycji - TOS widzi max 16MB, o ile dobrze pamiętam. Większe partycje są widziane pod Magic-iem i MINTem. Sterowniki je obsługujące to HD Driver (od wersji 6.0 bodajże) i chyba ICD (nie pamiętam dokładnie). Swoją drogą ciekawe, czy w EmuTOS zwiększyli rozmiar partycji, bo to by wiele usprawniło[...]

To rzekome ograniczenie TOSu to często powtarzana chyba nieprawda, cytuję za tym manualem do UltraSatana (str. 6/29):

Contrary to widely spread belief, the boot partition (usually the first partition on disk) can be a big partition (BGM) and therefore can have a size up to 512MB. the actual limitation to 32MB (GEM) for the partition does not come from TOS/GEMDOS but from the hard disk driver. Only very old hard disk driver like SCSI Tools and AHDI exhibit this limitation.

Zanim przeczytałem ten dokument na STE z TOS 1.62 założyłem pod ICD 6.5.5 Pro partycje 32MB i kilka po 256MB. W weekend spróbuję jednak też z większą boot i spróbuje to później uruchomić z 520STFM i 260ST.

Mnie natomiast bardziej interesuje jak za pomocą darmowych driverów założyć i korzystać z partycji typu TOS&DOS żeby móc przenosić dane za pomocą karty SD między PieCem a ST. Nie miałem jeszcze czasu popróbować z PPDRV (Pera Putnik) (str. 20/29 wspomnianego .pdf-a), może ktoś przetestował?

A żeby było też zgodnie z topikiem, zlecę wykonanie selektora 4 TOSów też dla mnie w rozsądnej cenie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Sikor
spróbuję tego emutosa wystartować z seltosa ale pewnie nie pójdzie, przynajmniej w dokumentacji seltosa jest napisane z jakimi tosami tylko działa, choć kto wie...

partycje mam na karcie 256MB - 254MB a na większych nawet większe więc chyba to nie to, choć TOS 1.00 jak podejrzewam może coś mieć skopane...

@mowny
Nieprawda bo ze stronki http://ppera.07x.net/atari/DiskImgPP1.html ściągnąłem obrazy dla kart 2gb, 1gb i 256MB (używam głównie tej najmiejszej aktualnie narazie... :P) i wszystko działa jak ta lala (tj. oprócz 1040STf z oryginalnym TOSem) a co najlepsze to wrzucam w czytnik kart SD za 5zł i pod windowsem normalnie mogę zapisywać i odczytywać pliki z pierwszej partycji (reszty nie widzi jak to windows i karty pamięci...) :D Nawet jak dam za długą nazwę pliku to "zeskaluje" ją do formatu 8.3 w stylu windowsa czyli np. abcde~1.xyz :)

Narazie jeszcze nie wiem jakiego dokładnie używa to drivera ale się dowiem i spróbuję zrobić na karcie 1GB partycję 1GB (teraz są ze 3 mniejsze). Rozważam też sprawdzenie w najbliższym czasie czy gparted z linuxa może zmieniać rozmiary partycji (skoro to FAT16 to powinno się dać :P)

Selektor by się przydał bo zawsze to lepiej działa i szybciej, no i pamięci jest 4MB a nie 3.75MB :P Ostatnio brat do swojej Amigi 600 zamówił kilka kostek każda z dwoma kickstartami i też bym chciał mieć coś podobnego, tylko na 4 a nie 2 ;-P

ps. Mam grę Turrican 1 co zajmuje 900KB i nijak nie mogę jej odpalić :/ Próbowałem nagrać na dyskietkę ale nic z tego a i z programu ładującego dyskietki do pamięci (Imgrf2x) też akurat ta gra nie chce mi wystartować :/ Jest jakiś jeszcze trick? Obraz jest poprawny bo pod Hatari i Steem działa dobrze... jest też wersja 720KB ale się jej przejść nie da bo nie ma ostatniego poziomu a boss w przedostatnim też się nie wczytuje cały...

Ostatnio edytowany przez XoR (2010-05-27 00:14:40)

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

5

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

znaczy, prawda że to niby ograniczenie to nieprawda. si?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Adam: sprawdź, czy pod czystym TOSem uda Ci się coś zapisać powyżej 16MB na partycji (po prostu ją zapchaj powiedzmy 1GB danych). Bo to, że jest widoczna, nie znaczy, że obsługiwana. Jak piszę - pod czystym tosem, niektóre nakładki/protezy może to omijają (na pewno Mint i Magic, a ze sterowników HD Driver, ale HD Driver założy, a TOS - przynajmniej teoretycznie - nie obsłuży).

Sikor umarł...

7

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Sprawdzę, sprawdzę, ale w weekend bo 32MB to 40 pełnych dyskietek 800kB do skopiowania.
Ja jestem całkiem początkujący w ST i wszystkiego od podstaw się uczę, ale dziwi mnie że powtarzane są "teoretyczne" informacje choć łatwe do sprawdzenia, a dość wiarygodny, jak się wydaje, dokument (ten pdf do ultrasatana) jest kwestionowany bo "teoretycznie...".

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Więc tak, troszkę poszperałem i część mam sprawdzone. Można poczytać tu: http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Atari_TOS,vstrona_2
Z tego, co tam mozna wyczytać, ważne jest dla nas to:
1. Partycja TOS - 32MB
2. TOS obsługuje też partycje BGM - do 1GB
3. Dysk 40MB - działa bezproblemowo jako jedna partycja
4. Bootowanie z HD - od TOSa 2.0 wzwyż
Mnie zastanawia natomiast jedno. System jest właściwie kompatybilny z DOSem, tam limit jest bodajże (FAT16) 2GB, więc pewnie TOS taką partycję też powinien obsłużyć bezproblemowo (jak ktoś ma taki dysk - poprosimy o testy - chodzi o pojedyńczą partycję).

Sikor umarł...

9

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

dysk 2GB SecureDigital to nie problem ;-)
Problemem są sterowniki a dokładnie te dobre sterowniki które bez bigdos.prg obsługują partycje tak jak w tych obrazach które są w linku który wyżej podałem bo te sterowniki są płatne 10$ a tyle to ja nie dam za teoretycznie większą partycję C: szczególnie że 256MB to DUUUUŻO jak na ST :)

sprawdzę natomiast zapis plików tzn. skopiuje np. 100mb z D: na C: pod ST i potem sprawdzę pod TotalCommanderem sumy kontrolne MD5 oryginalnych plików na D: i skopiowanych na C: i jeśli się zgadzają to: <jupi>

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

10

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Sikor napisał/a:

Z tego, co tam mozna wyczytać, ważne jest dla nas to:
1. Partycja TOS - 32MB

To nie jest partycja TOS, to jest partycja "GEM".

2. TOS obsługuje też partycje BGM - do 1GB

Ile może mieć partycja BGM, to oidp zależy od wersji TOS-u (a konkretnie GEMDOS-u). 1 GB to chyba dopiero TOS 2.06.

4. Bootowanie z HD - od TOSa 2.0 wzwyż

Nie. TOS np. 1.04 też bootuje się z HD, tylko pod warunkiem, że to jest dysk podpięty przez port DMA. Natomiast TOS 2.0 potrafi się bootować z IDE (czego poprzednie TOS-y nie umieją). Ale to dotyczy tylko atarowskiego host adaptera IDE, takiego jak w Falconie. Jeśli ktoś podepnie IDE przez port DMA i interfejs "udający" ACSI, to TOS 1.x powinien z niego startować.

Mnie zastanawia natomiast jedno. System jest właściwie kompatybilny z DOSem, tam limit jest bodajże (FAT16) 2GB, więc pewnie TOS taką partycję też powinien obsłużyć bezproblemowo (jak ktoś ma taki dysk - poprosimy o testy - chodzi o pojedyńczą partycję).

Zdaje się, że dyski do 2 GB ma obsługiwać GEMDOS Falcon TOS-u (4.04), ale nie wiem, czy nie ma w tej obsłudze jakichś błędów.

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

Ja wlasnie mialem TOS'a 1.04 przed zmiana na 2.06 UK i nie mialem problemu z bootowaniem z SatanDiska.

12

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

A ja mam Tosa 1.02 i też bezproblemowo bootuje się z satana.

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

13

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

TOS 2.06/3.06 obsługuje partycje max.256MB. I faktycznie bootowanie z dysków IDE od wersji 2.xx.

Error. Oczywiście nie 256, a 512MB.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2010-06-01 04:12:11)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Sikor: lepiej kierować do oryginału: http://pl.wikipedia.org/wiki/Atari_TOS

@Draco: TOS 4.x oficjalnie obsługuje partycje 1GB. Rozmiar 2GB jest nieoficjalnie obsługiwany, ale nie wszystko działa (jak sprawdzałem, to po zapisaniu sporszego pliku miałem problem z jego odczytem).

@marcin1040stfm: satan udaje ACSI

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

sprawdzałem kopiowanie pliku 114mb z 256mb partycji na >400mb na 2.06 i poszło ładnie (aczkolwiek baaardzo długo się kopiowało...) i CRC się zgadza :)

BTW. ta stronka co dawałem link do obrazów coś nie działa :( mam nadzieję że to przejściowe, choć wygląda mi to na wygasłą domenę i prędko nie zobaczymy jej a szkoda bo były tam wersje gier odpalane z dysku, których nie zdążyłem ściągnąć ;( ;( ;(

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

16

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

ja pitilę, miałem ją otwartą od ponad tygodnia w przęglądarce i w końcu miałem się w końcu zabrać za ściągnięcie stuffu stamtąd. Ale pech. Mam nadzieję że to jednak coś chwilowego.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

No mnie się mgliście kojarzy, że wbrew temu, co napisano nieco wyżej, TOS 2.06 (i 3.06) obsługuje co najmniej 512 MB. W sumie nie ma chyba wyraźnego powodu, żeby 1 GB to był jakiś problem, bo to jest 65536 klastrów po 16k - dopiero 32k się przestaje mieścić na 16-bitowych zmiennych (ze znakiem).

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

obrazy dysków można ściągnąć bo są z megaupload a ta stronka którą linkowałem jest jeszcze w google cache: http://webcache.googleusercontent.com/s … &gl=pl (polecam ściągnąć teraz bo potem może nie być zmiłuj się...)

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Draco030: myślę że jest po prostu jakiś bufor stałej wielkości na FATa, albo na odczytany sektor. W TOSie co krok, to jakieś takie ograniczenia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

FAT jest tej samej wielkości, czy partycja ma 32 MB czy 1 GB: ma 65536*2 bajty = 128k. Natomiast co do bufora na sektor, to istotnie, możesz mieć rację.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-05-31 09:49:20)

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

FAT ma tę samą wielkość? Jakoś mi to nie pasuje: wielkość FAT zależy od ilości klastrów, a ta od wielkości partycji, więc wielkość FAT może się zmieniać - w dyskietkowym bootsektorze jest nawet pole na ilość sektorów które zajmuje FAT (mówimy o dyskietkach ST/PC), co do bootsektora na HDD (mówię o bootsektorach partycji FAT), to musiałbym sprawdzić, ale wydaje mi się że też.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

z tego co mi wiadomo to TOS sam w sobie o ile jakiś sterownik posiada to możliwe jest załadowanie sterownika z dysku i systemu plików i to robi driver który jest w zalinkowanych obrazach w których partycje to zwykłe FAT16 na tyle mieszczącze się w standardzie że windows je obsługuje bez problemu :)

co do mojego problemu z 1040STf bez dogrywania nowszego TOSu to na Little Green Dekstop jest jakiś programik znoszący limit katalogów który może być przyczyną problemu. Do sprawdzenia w każdym bądź razie, napewno sam sterownik z/do dysku się ładował tak samo jak i na nowszych TOSach i coś tam dysk był widoczny i coś z niego wczytywało, ale jak już wszedłem do katalogu gdzie było dużo podkatalogów to więcej nie wchodził dalej...

(Atari 1040STe 4MB)(Atari 1040STf)(SatanDisk){Atari 65XE}[Panasonic 37PV80][Wyse 9150SE][jakiś mało ważny PC na i3@4.6GHz;][Samsung F2380][Technics RP-F30]

23

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Adam: mam na myśli maxima dla poszczególnych wielkości klastra. 32 MB to 65536 klastrów po 512 bajtów. 1 GB to 65536 klastrów po 16k. W obu przypadkach FAT zajmuje tyle samo. Ergo: to nie bufor na FAT powoduje ograniczenie wielkości dysku. Zdziwiłbym się poza tym, gdyby w GEMDOS-ie w ogóle istniał taki bufor przeznaczony do trzymania całego FAT-u[1].

[1] Dla uniknięcia bicia piany: nie, NIE mam tu na myśli cache'u na FAT, jaki sobie zakładają sterowniki twardego dysku.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-05-31 11:39:25)

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

XoR: FAT atarowski od microsoftowego różni się jednym albo dwoma polami w katalogu, o ile pamiętam chodzi o daty, i każdy system czytający zwykły fat powinien bezproblemowo odczytać atarowski, tylko daty mogą być zrąbane.

TOS sam w sobie nie umożliwia ładowania systemów plików z dysku, ale można to zrobić 'na chama' przejmując odpowiednie wektory systemowe - robi to np BigDOS (nie polecam) i sporo innych programów.

@Drac030: a, no chyba że. Więc pewnie jest limit wielkości klastra. Nie rozumiem skąd te wszystkie limity w TOSie... wiem że z pamięcią było wówczas krucho (a pierwsze ST miało mieć 130kb RAM), no ale bez przesady - można w końcu alokować pamięć dynamicznie. To chyba jakiś braindead spadek po Digital Research.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

25

Odp: EmuTos w 1040STe ? Jakie inne TOSy do STe?

@Adam: no cóż, po prostu, przypuszczam, tu i ówdzie poszli na łatwiznę.

KMK
? HEX$(6670358)