1

Temat: FGTIA Scandoubler V1.0

http://img41.imageshack.us/img41/6359/scandoubler2.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/4286/scandoubler1.jpg

Wersja finalna gotowa. Do współpracy wymaga monitora (raczej LCD, bo CRT za bardzo migocze) potrafiącego pracować z częstotliwościami H=31kHZ i V=50Hz. Płytka, oprócz cyfrowego dekodowania SECAM, cyfrowego matrycowania RGB i podwajania częstotliwości linii, uzupełnia brakujący, niewystępujący w FGTIA bit luminancji, dzięki czemu dostępna jest pełna, atarowska paleta kolorów. Co więcej - nie wymaga komputera w wersji SECAM. Potrzebny jest tylko sam układ FGTIA. Płytka jest wyposażona w dodatkowe złącze DIP40, pozwalające podłączyć ją zamiast GTIA w każdym komputerze w wersji PAL. Generuje ostry i stabilny obraz, z gładkimi przejściami między kolorami, bez prążków, zakłóceń i innych śmieci. Żeby jednak nie było zbyt cukierkowo, ma charakterystyczny dla systemu SECAM, nieusuwalny, choć niezbyt dokuczliwy artefakt - do prawidłowego odtwarzania koloru potrzebuje, aby wyświetlany element obrazu miał wysokość przynajmniej dwóch linii w danym kolorze. Jeśli liczba linii jest nieparzysta - pierwsza lub ostatnia linia ma kolor nieprawidłowy.

Projekt na tym etapie nie ma charakteru komercyjnego. Dla ewentualnych chętnych znajdzie się kilka egzemplarzy, ale raczej do samodzielnego montażu. FGTIA trzeba jednak mieć własne, lub, w przypadku większego zainteresowania, można spróbować sprowadzić z Atari Best Electronics. Nie mają, co prawda, tych układów w ofercie, ale mają w magazynie. Nie chwalą się nimi, ponieważ, jak mi oznajmiono, nie mają ich jak sprawdzić, bo nie dysponują komputerem w wersji SECAM. Myślę jednak, że wysłanie im jednej, zmontowanej płytki powinno sprawę załatwić.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Brawo Simius, niezła "rzeźba". Ilość SO14/16 imponująca :)

Jakiś schemacik ?

Candle mnie męczy abym dodał scandoubler 31kHz/50Hz do rdzenia VBXE - zrobię to chyba, ale niestety tylko w przypadku rdzenie GTIA emu - w FX nie ma już miejsca.

pomidor

3

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Schemacikiem służę. Zwłaszcza mając nadzieję, że Cię natchnie do dorobienia czegoś podobnego do VBXE. Może sam bym się wtedy skusił. W razie potrzeby mam też wersję przygotowaną pod VBXE - do przetestowania. Zarzuconą po stwierdzeniu braku zainteresowania ze strony Candle. Daj mi swój adres e-mail, żebym mógł załączyć załącznik.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Ja bym osobiście wolał mieć rdzeń FX i dodatkowy scandoubler, niż rdzeń GTIA-VGA. A to choćby dlatego, że zdążyłem się już przyzwyczaić do 80-kolumnowego trybu tekstowego.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Właśnie. A jakim cudem scandoubling ma cokolwiek wspólnego z rdzeniem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

woow! :) Kawał świetnej roboty :) Tylko gdzie znaleźć FGTIA?

7

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

a czy ze zwykłego GTIA nie da się uzyskać sygnał VGA-compatible ?

___
Press play on tape...

8

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Draco:
Ja też. Dlatego kiedyś sondowałem temat zmiany układu na pojemniejszy.

Wieczór:
Skoro w grę wchodzi wolne miejsce w układzie, to jednak ma.

Seban
Jak napisałem - można ściągnąć z Hameryki. Z tego, co pamiętam, inne były już ściągane. Zdaje się, że Jer kupował, więc się da.

Maw:
Oczywiście można, ale cyfrowo są z tym zbyt duże problemy, a robota na sygnałach analogowych mija się z celem.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Simius, te "artefakty elementów jednoliniowych" mogą niestety być powodem tego, że Twoja praca będzie całkowicie nieprzydatna - dlatego uważam, że dla GTIA gra jest warta świeczki.

BTW: dobrze myślę, że dalej będą potrzebne multisync-i, o ile nie da się osiągnąć częstotliwości atarki x3 ?

//EDIT: fotki z działania prototypu by się przydały - np. na Crownlandzie i Drodze do Duplandu, i Szewcu Dratewce (Dratewka the Shoemaker).

Ostatnio edytowany przez maw (2010-05-30 22:00:37)

___
Press play on tape...

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

znalesc LCD H=31kHZ i V=50Hz to spory problem !!!

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

11

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

W temacie konwerter vga na stronach 8 i 9 są linki do kilku zdjęć i przykładowa lista monitorów obsługujących potrzebne częstotliwości. Prawdopodobnie także inne monitory wymienionych producentów mogą je obsługiwać, ale warto to sprawdzić.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

maw napisał/a:

dlatego uważam, że dla GTIA gra jest warta świeczki.

Może najpierw zapytaj, DLACZEGO scandoubler powstał dla rzadko spotykanego FGTIA, a nie dla ogólnie dostępnego PAL-owskiego GTIA :P

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

z tego samego powodu, z którego powstało FTIA - czytałeś pierwszy post :P a ocb z artefaktami jest tu FGTIA datasheet

___
Press play on tape...

14

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Czytałem. W ogóle czytałem cały wątek. Po prostu sugeruję ci, żebyś się zastanowił, dlaczego autor zrobił scandoubler dla FGTIA, a nie dla PAL-owskiego GTIA - zanim zaczniesz marudzić, że to nieprzydatne i lepiej jest zrobić dla GTIA PAL (post 9). Bo być może są jakieś przeszkody. Zresztą pewnie do wyczytania w dataszicie FGTIA. Czytałeś go? :P

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Oczywiście, Simius dokładnie napisał dlaczego nie opłaca się robić na GTIA (#8), a ja napisałem, dlaczego gra nie jest warta świeczki by robić układ na FGTIA (#9), sprawdziłem (#7), że jednak jest to  możliwe dla GTIA; fakt, że o wiele trudniejsze (#8) - więc nie wiem, o co drzesz koty - dla mnie EOT (dyskusji z Tobą).

//EDIT (czyt.niżej):  znajdź mi miejsce, gdzie na Simiusa naskoczyłem - albo może lepiej nie znajduj, bo zaraz znajdziesz też i miejsce, gdzie śrubki w atarkę wkręcone są krzywo, a Rockfordowi kapelusik przekrzywił.

Ostatnio edytowany przez maw (2010-05-31 14:12:05)

___
Press play on tape...

16

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

maw napisał/a:

dlatego uważam, że dla GTIA gra jest warta świeczki.

maw napisał/a:

sprawdziłem (#7), że jednak jest to możliwe dla GTIA

To rób, kto ci nie daje. Simius na pewno udostępni ci schemat, przystosujesz sobie. Ciekawe tylko, że sam nie wpadł na to, żeby istniejący układ dostosować do PAL GTIA, nie? :P Dopiero musiał przyjść maw, i na niego naskoczyć.

Ech ... <facepalm>

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-05-31 14:27:08)

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

maw napisał/a:

znajdź mi miejsce, gdzie na Simiusa naskoczyłem - albo może lepiej nie znajduj, bo zaraz znajdziesz też i miejsce, gdzie śrubki w atarkę wkręcone są krzywo, a Rockfordowi kapelusik przekrzywił.

Tu:

Simius, te "artefakty elementów jednoliniowych" mogą niestety być powodem tego, że Twoja praca będzie całkowicie nieprzydatna - dlatego uważam, że dla GTIA gra jest warta świeczki.

W tym miejscu pleciesz od rzeczy zarzucając Simiusowi, że jego projekt jest "całkowicie nieprzydatny" i powinno się go podpiąć do GTIA, nie zastanowiwszy się wpierw nad tym, że gdyby to było takie proste, jak ci się wydaje, to autor raczej zrobiłby to z własnego popędu.

I jeszcze na dodatek wymachujesz przy tym dataszitem od FGTIA, zupełnie, jakbyś go sam dokładnie przejrzał :P

PS.1. Co do artefaktu, widziałem go, jest brzydki. Ale 1) pewnie się można do niego przyzwyczaić, skoro można się przyzwyczaić do wstrętnych pasów, rozmyć i odbić, jakie się dostaje z wyjścia CV, oraz 2) sądzę, że jest to doprawdy niewielka cena za uzyskanie obrazu na VGA.

PS.2. Nie, ani przez chwilę nie wierzyłem w EOT. :P :D

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-05-31 14:30:28)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

maw napisał/a:

(...)a Rockfordowi kapelusik przekrzywił.

Abstrahując od Waszej polemiki, ja tylko w kwestii formalnej: nie zauważyłem by Rockford był kapelusznikiem :D
Podejrzani to: Pedro, Zorro, Agent USA... ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-31 15:00:16)

19

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

hm
chcialbym zauwazyc ze obecny scandoubler powstal jako rozwiniecie dekodera secam->rgb a ten dekoder byl oryginalnie przeznaczony dla ehem.. fgtia
czy do gtia mozna? mozna - zreszta przeciez Simus zrobil i taki
testy (moje, na "reprezentatywnej grupie monitorow") wykazaly ze 3/4 monitorow lcd zalapie tryb 50hz, wiec powstal pomysl dolozenia scandoublera do rdzenia gtia, bo tam sie ma szanse zmiescic

no to moze pax? hm?

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Pax jak pax - dla mnie wogóle gitez, że się coś kombinuje z atarkami w stronę rozwiązań bardziej uniwersalnych i omijających "wynalazki" typu filtr grzebieniowy - ważne, żeby w dobrą stronę szło. Na pewno "secamowcy" są Simiusowi wdzięczni, bo ten "jeden bit" dużo czyni. "Palowcy" i "ntsc-owcy" z niecierpliwością będą czekać na dalszy rozwój sytuacji - jak już Simius pokazał przy poprawce do wadliwego GTIA - potrafi dużo, a może nawet o wiele więcej, niż się nam wydaje.



...tak mi się nasunęło: jeżeli byśmy mieli układ buforujący w RGB, to co by stało na przeszkodzie by wysyłać całego obrazu z dowolną dobraną częstotliwością (60, 70, 75 - jak w konwerterach) ?

@Jacques: ja też nie zauważyłem - i o to właśnie chodzi, że jak się kto uprze, to i kapelusik przekrzywiony u Rockforda znajdzie...

Ostatnio edytowany przez maw (2010-05-31 22:17:06)

___
Press play on tape...

21

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

A... To aż taka ironia była... Stupid me ;)

22

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

przy konwersji 50->60hz fine scrolling robi adie
przy konwersji 50->75hz sporo monitorow lcd zrobie adie
a jak by zechciec zaszalec ze 100hz tak zeby fine scrolling byl dalej fine to 99% lcd powie adie
przy ntsc dziala dowolny konwerter vga
tak naprawde to w dupe jest bity tylko pal i secam, secam jakies rozwiazanie juz ma, pal takze, chociaz trzeba zloic dupsko electronowi, bo sie ociaga z release

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

maw napisał/a:

ja też nie zauważyłem

A to nie tylko tego. Ale może przeczytaj w końcu jakieś dataszity, to się dowiesz, dlaczego FGTIA tak, a PAL ani NTSC nie. Zmniejszy to problemowość (przynajmniej w tym wątku).

Ogólnie czekam z niecierpliwością na twój scandoubler dla PAL GTIA. Pamiętający całą ramkę i wyświetlający ją z dowolną częstotliwością ... myślę, że za takie coś wszyscy cię tu ozłocą.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-05-31 23:12:53)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

Maw,
Projekt z definicji nie może być nieprzydatny, ponieważ jego przydatności nie mierzę stopą zwrotu, tylko satysfakcją z pozytywnego wyniku i uzyskanym doświadczeniem. Jeśli znajdą się jacyś chętni, aby wejść w posiadanie urządzenia, pokrywając jedynie jego koszty - będzie to miłym dodatkiem. Jeśli nie - świat się do tego nie zawali a ja nie zbankrutuję. Nie robię takich eksperymentów codziennie.

Żeby zrobić to samo z wersją PAL, potrzeba byłoby szybko mierzyć cyfrowo przesunięcie fazowe sygnałów o częstotliwości 4,433MHz, co daje długość cyklu 225ns. Kolorów jest piętnaście, więc chodzi o różnice czasowe rzędu 15ns. Dokładność nie musi być wielka, ale przydałoby się to robić z rozdzielczością nie gorszą niż 5ns. Czyli albo liczniki pracujące przynajmniej na 200MHz, albo szereg 15 kalibrowanych przerzutników monostabilnych, albo specjalna, trudno dostępna linia opóźniająca (podobna jak w 800XL, ale szybsza i dłuższa). Do tego źródło sygnału bezpośrednio uzależnione od wielkości napięcia zasilającego, a prawdopodobnie także od temperatury. Układ musiałby być znacznie bardziej rozbudowany, a kolory mogłyby się zmieniać w zależności od podłączonego zasilacza, co gorsza - w czasie rzeczywistym. Robota interesująca, ale bardziej czasochłonna i kosztowna, a prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego rezultatu - mniejsze. Możemy się tak umówić, że jak Ty sfinansujesz tę zabawę, to ja się chętnie pobawię. ;)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

25

Odp: FGTIA Scandoubler V1.0

:-)

a gdyby znalazło się więcej chętnych na to ? i z góry złożyli się na wyliczone koszty prototypu i "seryjnej płytki" ?

do czytających: z AKI nam wyszło - czemu nie miało by wyjść ze scandoublerem ? Simius nie powiedział "nie" :-)

___
Press play on tape...