1

Temat: Atari 2600 Jr. z anglii...

Witam wszystkich miłośników atari ;) Kilka miesięcy temu kupiłem atari 2600 jr. z anglii, dokupiłem przejściówkę do zasilacza, podpiąłem pod TV i ok, ustawiłem obraz i myślałem że jest ok. Trochę pograłem ze znajomymi (ach ten cart 32-in-1 ;)) ale po ściągnięciu stelli okazało się, że jednak jest jeszcze dźwięk... Czyżby na wyspach było inne kodowanie a nie "nasz" PAL? Ponadto nie dawało się ustawić dokładnie obrazu na TV, bo ciągle jakieś pasy poziome troszkę latały... ale mimo wszystko nie przeszkadzało to w dobrej zabawie ;) Ale do rzeczy - czy ktoś już przerabiał (?) atarynę 2600 z wysp na nasze warunki? Objawy - brak dźwięku, obraz z defektami.

Pozdrowienia
Airnox

2

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Może kabel telewizyjny jest wadliwy/brudny. A jeśli chodzi o pasy na ekranie, to przy włączonej grze spróbuj poruszać trochę tymże kablem. Może to i głupie, ale u mnie pomaga :D

Ostatnio edytowany przez ogromca (2010-05-30 22:25:33)

3

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

No właśnie podejrzenia padły od razu na kabel, ale ruszanie, wyjmowanie nic nie dały. TV na którym graliśmy miał "okienkowe" ustawianie kanału i była częstotliwość wyświetlana - dla mojej ataryny była akurat między dwoma wartościami. Czyli np. w TV był szereg 1000, 2000, 3000 a ataryna nadawała na 1500 (wartości wzięte z księżyca, ale dobrze obrazują to, o co mi chodzi).

Pozdrowienia
Airnox

4

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Angielska fonia, pal I, a nie BG/DK jak masz opcje wyboru systemu to ustaw tak w telewizorze.Jak nie to trzeba konsolke przestroic.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

5

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Tak więc jutro rozbiorę i zobaczę czy jest możliwość wyboru. A jak nie będzie to się przestroi :) Byle było wiadomo jak, bo elektronika i lutownica mi nie straszne ;) Swoją drogą to na obudowie jest wycięcie na przełącznik z wyborem kanałów ale fizycznie tego przełącznika nie ma.

Pozdrowienia
Airnox

6

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Ja mowie o ustawieniu systemu w telewizorze a nie konsoli ,przelacznik kanalow nic nie zmienia w fonii. W Anglii standartem jest 6 mhz, w Polsce 5.5mhz.Dlatego sprawdz czy mozesz przy strojeniu telewizora ustawic go jako pal I.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

7

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Niestety TV jest niereformowalny i nie da się zmienić na PAL I. Pozostaje więc wspomniana przeróbka konsoli. Jakieś wskazówki co i jak?

Pozdrowienia
Airnox

8

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#monitor
masz tam skrótowo opisany sposób przeróbki na wyjście composite + audio.
Jeżeli nie chcesz przerabiac - przestrój generator podnośnej fonii za pomocą rdzenia w czerwonej cewce. Trzeba go nieco wykręcić. Ostrożnie, aby nie pokruszyć rdzenia, bo zablokuje się i koniec. Najlepiej wykonać sobie wkrętak sześciokątny z twardego plastyku.
Można też przestroić wymieniając dwa kondensatory foliowe 820pF na 750pF (też foliowe). Przy przestrajaniu z systemu NTSC (podnośna fonii 5,5MHz) wymienia się na 680pF. W Polsce obowiązuje podnośna fonii (analogowa) 6,5MHz, w Anglii 6MHz.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Atari 2600 Jr. z anglii...

Dzięki za materiały :) Zakupię potrzebne części i będę walczył :) composite+audio mnie średnio interesuje na razie. Priorytetem jest uruchomienie konsoli na TV :) Jeszcze raz dzięki.

Pozdrowienia
Airnox