Temat: Sposob na stare dyskietki

Wlasnie w pelni odzyskalem czesc mojego dawnego przetu wlacznie z kilkoma dyskietkami z softem. Jako ze dyskietki maja po 10 i wiecej lat to czesc z nich a raczej 90% ma pewne klopoty z prawidlowym odczytaniem z nich danych,

Jakie znacie sposoby na tego typu dolegliwosci ?
Jak na razie to przekonserwowalem moja  Toms 720C i proboje funkcji powtarzania odczytu sektora w Toms Copy.

2

Odp: Sposob na stare dyskietki

Czołgiem.
Moim sposobem jest toms710.
Tomsy 720 są bardziej wrażliwe na bardzo stare dyskietki nagrane kilkanaście lat temu(oczywiście na tomsie w ultraspeedzie z przeplotem itd.)
I nie tylko chodzi o 720kb.

Tomsy720 od razu wyłączają bufforowanie, zaczynają stękać, przechodzą z ultraspeed bądź toms turbo w std. transmicję. po czym pokazuje środkowy palec w toms kopierze.
Nie powiem 710 też tak czasem mam ale zdecydowanie mniej niż tomsy 720!

Jak masz kilka dyskietek(nie kilkaset) moge się podjąć próby ich przegrania.

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-06-21 11:01:50)

3

Odp: Sposob na stare dyskietki

Mialem kiedys 710 i nawet byla fajna, tylko ten toms navigator byl upierdliwy.

4

Odp: Sposob na stare dyskietki

eee tam mydos to jest dopiero upierdliwy, dla kogoś kto wychował na toms nawigatorze:)

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-06-21 19:06:12)

5

Odp: Sposob na stare dyskietki

Tomscopy daje rade jak sie upre to w koncu za entym razem przeczyta sektor, ale widze ze chyba atarynka ktora kupilem kiedys za 2 funty ma uwalona pamiec i jak zaklada ramdysk albo uzywa pamieci rozszerzonej to sa smieci. Mam jakies zapasowe kosci, tylko ajk tu znalezdz ta uwalona :(

Odp: Sposob na stare dyskietki

Kilka tygodni temu kupiłem 2 pojemniki dyskietek, są stare ,"pachniały" wilgocią. Jako typ uparty próbowałem je odczytać ,ale stacja burczała.Umyłem głowicę, coś poszło ale nie do końca. Zaś umyłem , i na wacie ukazał się brązowy brud.
Zrozumiałem że dyskietki są pokryte brudem. W końcu zakręciłem obudowę stacji. No i zas to samo.Ponieważ jestem leniwy to wymyśliłem inny sposób. Starą dyskietkę z pc spryskałem sprayem do golenia , i odpaliłem stacje. Po tym dyskietki zakupione zaczęły odżywać.Disiaj 90 proc. jest czytane.Wniosek jest taki że stare dyskietki się chyba utleniają i niosą na sobie brud który nie pozwala głowicy "widzieć" zapisu.To akurat nie musi być ww przypadek. :)

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2010-06-23 07:37:31)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Sposob na stare dyskietki

No ja akurat to zaczalem od wyczyszczenia stacji wlacznie z glowica, ale na pewno masz racje z tymi zabrudzeniami na dyskietach, bo juz 2 razy czyscilem glowice w trakcie odczytywania i zaczyna czasami cos czytac wiecej niz przedtem.
Ja akurat mam w zestawie dyskietke czyszczaca wiec co razu to ja zapuszczam z plynem do czyszczenia.

Odp: Sposob na stare dyskietki

Czyść do oporu,a napewno od
tworzysz soft.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

9

Odp: Sposob na stare dyskietki

Bardzo dobrze w tej sytuacji radzi sobie stacja XF551 - oczywiście do max formatu 360k. Na wspomnianej stacji, to raczej mało co się nie czyta pomimo, iż dyski mają nawet i po 20 lat :)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Sposob na stare dyskietki

bo to po prostu 40ścieżek.
zabawa jest przy 80ścieżkach, które są nagrane gęściej.
Ale o dziwo toms 710 lepiej wypada od tomsów 720

11

Odp: Sposob na stare dyskietki

Dokladnie problem jest z 80 sciezkowymi. Osoba ktorej sprzedalem moja stacje z dyskietkami zrobila o jeden krok za duzo. Wszystko (na 90%) co mialem przenisla na format 720KB no i teraz sa problemy. Wiekszosc zeczy do jest nagrane w single i enhanced dziala bez zarzutu.

12

Odp: Sposob na stare dyskietki

Witam !

Słów kilka dodam bo się na tym dość dobrze znam. Otóż jeśli macie padnięte dyskietki w 40 ścieżkach ( dowolna gęstość ), posiadacie Tomsa Multi, proponuję uruchomić program Turbo Drive Kopier ( TDK ) ten do kopiowania zabezpieczeń. Sprawdzić czy sektor jest uszkodzony posiada flagę błędu CRC, DDM czy inną. Jeśli zawiera błąd to przy użyciu programu dołączonych do Tomsa Multi można zdejmować zabezpieczenia z takich sektorów ( nie tylko zakładać zabezpieczenia ). Toms Turbo niestety nie pozwala na takie zabawy, pokazać pokaże, ale on tylko pozwala kopiować coś co już jest na dysku. Multi pozwala te błędy pięknie usunąć i mamy oczywiście w pełni sprawną dyskietkę, ścieżkę, sektor. Należy pamiętać o nagraniu ścieżki lub sektora na nową sprawną dyskietkę i już. Dla osób nie wtajemniczonych polecam rozwiązanie za piwo, i przesłanie tego do Mnie. Szczególnie gry całodyskowe są cenne, i tutaj głównie tego typu naprawy świadczę. Kopia wygląda identycznie jak oryginał, dla niedowiarków mogę zrobić jakieś demo :)

Pozdrawiam: Żbiku

Atari jest najlepsze !!! ale zaraz za nim jest Apple :)