Temat: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

Wyglada na to iz moja 130XE ma uwalona pamiec. Czy jest jakas mozliwosc aby dolaczyc rozszerzona pamiec (dodatkowe 64KB) aby bylo tylko 64KB ? Atarka nie jest przerabiana, ale chyba cos z nia jest nie tak.

2

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

hmm, po schemacie patrzac,trzeba by na malym MMU zamienic nogi 10 i 11, dmyslam sie ze atarka na 16 kosciach?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

A nie lepiej zrobić rozszerzenie pamięci na jakimś 1simie????
wywalając całkowicie oe pamięc jaka jest w atarce?

4

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

A mi się wydaje, że Monsoft wie, że istnieją rozszerzenia na SIMMie (a także na SRAM) i tu jedynie pytał o odłączenie pamięci dodatkowej ;)

5

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

WIem wiem...
p.s. aż mnie kręci aby się lutownicą pobawić, Ty już wiesz czemu, ale obawiam się że jak zawsze po takich zabawach atari pójdzie z dymem.... a tomsi już nie bawią się atari...

6

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

Ano jestem swiadomy rozszerzen (pierwsze zrobilem ponad 15 lat temu w mojej pierwszej 800xl). W tym wypadku chodzi mi o odlaczenie pamieci dodatkowej iz nie jestem pewien czy ta atarka sie nadaje na rozszerzeanie czy kupic inna w pelni sprawna.

Zaxon dzieki za info. Kostki sa 16 nozkowe (1 bitowe pamieci). Jutro postaram sie uczynic jak radzisz, bo dzisiaj juz nie dlem rady ruszac lutownica.

7

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

Najprosciej to zrobic tak:

To akurat fotka z 65xe ale to bez znaczenia: Nad ukladem U34 sa 2 rezystory:

http://images37.fotosik.pl/302/78751630c84b3971m.jpg

Trzeba je skrzyzowac:

http://images46.fotosik.pl/306/7b66ab98b66d964fm.jpg

Ostatnio edytowany przez zaxon (2010-06-23 01:27:21)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

8

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

Niestety jak skrzyrzuje te rezystory to komp nie wstaje. Pewnie trzeba cos jeszcze tam do masy podlaczyc albo w prosty sposob tego sie nie da zrobic :(

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2010-06-23 22:29:24)

9

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

Hmm, pakuj Atarke w torbe i do mnie. Widac teoria sie rozjechala z praktyka. Bazowalem na schemacie 130 Jera wiec raczej powinno byc ok. Mozliwe ze dodatkowe banki tez sa uszkodzone? Trzeba rozkrecic .

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

10

Odp: Odlaczenie rozszerzonej pamieci w 130XE

W sobote sprobuje ja rozszerzyc bo mam zwloki mojej pierwszej atarki a tam mialem rozszerzenie do 256KB czyli powinienem miec w 130XE 320KB. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Do Ciebie to i tak musze wpasc po fanty co zamowilem, ale to sie dogadamy bo mam teraz harmonogram napiety