Temat: Stacja 1050 - naprawa

Wpadł mi ostatnio w ręce uszkodzony egzemplarz 1050. Nic nie czytał, po wymianie WD2793 na inny egzeplarz nabrał ochoty na odczyt, głównie dyskietek w SD. Pokręciłem trochę kondensatorem nastawnym i w zasadzie zaczął czytać wszystkie dyskietki. Problem natomiast jest z zapisem. Pod Qmegiem czy jakimś kopierem stacja zaczyna formatować, kiedy dochodzi do ostatniej ścieżki jakby namyśla się chwilę, jedzie drugi raz, znowu się namyśla i wywala błąd 90 (Qmeg). Doszedłem do wniosku, że będzie trzeba wyregulować czasy kontrolera pod oscyloskopem. Wziąłem się do dzieła i zgodnie z opisem Jerzego Soboli zbadałem przebiegi w punktach na płytce (po zezworowaniu TP7 i TP8). I tak: TP 9 - przebiegi ok, tak jak w opisie krótkie szpilki,ok 1/8 czasu bazowego, natomiast w punktach TP10 (czas bazowy kontrolera) i TP11 - (szerokość impulsu zapisu) w ogóle nie widać przebiegów. Bezpośrednio na nóżkach konrolera (16 i 31) też nie widać żadnych przebiegów. Najdziwniejsze jest to, że stacja reaguje na regulację kondensatorem, a przebiegu w TP10 i tak nie widać. Da się coś jeszcze w tej sytuacji zrobić?

2

Odp: Stacja 1050 - naprawa

mogę zapytać gdzie jest ten opis Jer'a?

a może Ktoś tu wie ile powinna wynosić prekompensacja dla 90/130/180/360/720kb - w ms lub lepiej w ns?

opis kalibracji jest w PDFie do WD279x... co prawda tylko parę linijek, ale coś jest - może spróbuj tego...

3

Odp: Stacja 1050 - naprawa

http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm

Ostatnio edytowany przez jer (2010-07-18 20:17:54)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Stacja 1050 - naprawa

Mam ten pdf do WD-ka, problem w tym, że nie widać tych przebiegów na oscyloskopie - na dwa sygnały z trzech potrzebnych widać jeden, wiec nie bardzo jest jak to regulować, przypuszczam że może ten kontroler też jest uszkodzony i dlatego nie ma na jego pinach widocznego przebiegu. Niestety nie mam kolejnego egzemplarza by to porównać.

5

Odp: Stacja 1050 - naprawa

Podstawową zasadą przy wszelkich poprawkach regulacji jest sprawdzenie, czy zabezpieczenia z lakieru na pokrętłach potencjometrów i na kondensatorze nastawnym zostały naruszone. Jeśli tak, to regulacja będzie prawdopodobnie potrzebna.
Brak przebiegów w jakimś punkcie może być wynikiem przeregulowania, należy wtedy pokręcić odpowiednim potencjometrem (zaznaczyć pierwotne położenie!). Potencjometry są wieloobrotowe, więc także trzeba liczyć ilość wykonanych obrotów.
Zamiast kontrolera 2793 można wstawić 2797 z pinem 25 odgiętym poza podstawkę.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware