251

Odp: Sparta Commander

finaly i change config.sys in SIDE2 ROM, flash it and works..uff

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

252

Odp: Sparta Commander

SCMAIN.OVL making many memory conflict with flashjazzcat tools - matr, uflash, etc

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

253

Odp: Sparta Commander

nowy uflash działa. Albo przynajmniej się uruchamia ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

254

Odp: Sparta Commander

"Memory conflict" znaczy, że program usiłuje się załadować pod memlo albo nad memtop. Czyli albo naładowane jest za dużo rezydentów, albo tryb graficzny jest "za duży" (np. gr. 8 ), albo jedno i drugie.

KMK
? HEX$(6670358)

255

Odp: Sparta Commander

For info: uFlash binary currently occupies $2000-$94xx. "X" command is not required, and RC_GR8.SYS driver is NOT used in the most recent build.

Pin napisał/a:

nowy uflash działa. Albo przynajmniej się uruchamia ;)

So which is it? Loads or loads and works? :)

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2014-01-19 17:06:12)

256

Odp: Sparta Commander

:) - załadowałem program, uruchomił się i napisał, że nie mam U1MB :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

257

Odp: Sparta Commander

no..
nie mas u1mb..

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

258

Odp: Sparta Commander

Witam,

Sporadycznie korzystam z forum ale muszę pochwalić autora/ów SC .. w koncu  Sparta doczekała się swojego commandera, choć były wczesniej i to jak najbardziej przyzwoite. Tutaj jednak mamy sygnowany przez samych lead developerów od SDX :) co patrząc w historię i rozwój nad spartą zapewnia, że będą konsekwentne dalsze prace i wsparcie.

Od kilku dni korzystam ze SC i zgrywam 20 letnie dyski z których wiele jest uszkodzonych i kiedy SC natrafia na błąd tj. po kilkukrotnych próbach odczytu uszkodzonego sektora (różnych plików) zwraca komunikat: "zbyt wiele otwartych kanałów"
po czym robi zwiechę na amen i nie czyta już nic. W manualu SDX stanowi, że w configu można określić ile kanałów może być max. otwartych jednocześnie i domyślnie chyba jest 4, można ten limit oczywiście zwiększyć ale chyba nie w tym rzecz, ponieważ tutaj przy kilku próbach odczytu bad sectora, SC zwyczajnie zdaje się ich nie zamykać. Jedynie co pomaga to restart. Nie jest to wprawdzie dokuczliwa wada ale warto wspomnieć o jej istnieniu.


Pytanie skierowane do autora/ów (lecz może ktoś inny równie zainteresowany się podłączy do dyskusji, dlatego piszę publicznie),chodzi o to czy SC dałoby się w możliwie łatwy sposób przystosować to pracy ze XEP80.SYS zamiast RC_GR8.SYS?, to samo również dotyczy TT - Trub Terminal podobnie obsługującego RC_GR8.SYS i S_VBXE.SYS, jak rozumuje (słusznie lub nie) oba sterowniki operują na swoim zestawie znaków i mapie obrazu a w przypadku XEP80.SYS szeregowo wypełnia on pamiec w urządzeniu tj. wysyła od razu w konkretne miejsce, oczywiscie w uproszczeniu bo robi to za
pośrednictwem tego co użytkownik wysyła na CON: i E: co dalej przejmowane jest przez sterownik. Jak podaje

https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?page=The%20XEP80

to maksymalnie można uzyskać 15,7 Kbitów/s transmisji, co w trybie znakowym nie jest przecież tak mało tj. czytaj "dużo" relatywnie do wieku i pomysłu wykorzystania XEP80 jedynie jako konsoli dla CP/M,SDX + SC, MAC/65 itp. itd.. bowiem jak praca na oknach wygląda na XEP można zobaczyć na którejś z wersji "The Last Word"

Podkreślam jednak, że nie chodzi tu o osobiste wywody nad przydatnością tego rozwiązania lub też nie, archaicznością pomysłu,dlaczego nie VBXE i ogólnie zawracaniem kijem wisły, pytanie jest konkretne tj. skierowane do konkretnych osób i na konkretny temat, nadmieniając, że pojawienie się narzędzi typu Trub Terminal i Sparta Commander rodzi nadzieję na "powrót do łask" porzuconego oniegdyś w kąt szafy XEP i skoro istnieje sterownik to czemu go nie przystosować.

Podam teraz na swoim przykładzie: mam podłączonego po S-video XEP i XE po Composite - nie potrzeba mi dwóch monitorów bowiem jeden przycisk "przysłowiowo" przełącza mi źródło sygnału tj. na jednym chciałbym mieć konsole w 80 kolumnach czyli SDX+SC, CP/M itp.. na drugim Antic/Gtia...dalej Falcon/PC, TV,  DVD..

Rzuciłem jedynie pomysł bazujący na tym jak z punktu użytkownika chciałbym by wyglądała nowa wersja SDX (poza pełną obsługą FAT 16 :). Możliwe, że przeróbka sterownika jest w realizacji zbyt czasochłonna zwłaszcza jeśli konsola CP/M lub SC wymaga w trybie znakowym częstego odświeżania  całego ekranu a to może kosztować zbyt wiele.

jednak przy wolnej chwili niech się wypowiedzą autorzy.

pozdrawiam i życzę miłej zabawy/pracy nad rozwojem SDX

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

259

Odp: Sparta Commander

Krótka odpowiedź dotycząca Trub Terminala i XEPa. Podczas pracy pod CP/M XEP będzie gubił znaki z prostego powodu: stacja wysyła do terminala znaki z szybkością 19,2kbps, czyli za szybko dla XEPa. Swoją drogą zrobiłem kiedyś wersję TT dla XEP, ale z w/w powodu nie bardzo nadaje się ona do użytku. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być spowolnienie "na siłę" CP/Ma.

260

Odp: Sparta Commander

JA PROTESTUJĘ!!!

co to za pojebana moda, żeby tworzyć soft tylko na dopałki... nikt normalny nie ma dopałek, a chciałby też mieć coś takiego, prosimy o wersję dla standardowych urządzeń...

ten SC to oddzielny program czy wbudowany w SDX? kiedy nowa wersja SDX i co nowego?

261

Odp: Sparta Commander

bezmózgowy?


A czekaliśmy na Ciebie, masz już choinę na "te" święta:
http://www.youtube.com/watch?v=yU4YNvRferQ

262

Odp: Sparta Commander

bezrobotny napisał/a:

co to za pojebana moda, żeby tworzyć soft tylko na dopałki... nikt normalny nie ma dopałek,

Widocznie zaliczasz się do normalnych. Ja nie.

Nie chciało mi się pisać, ale jednak mnie sprowokowałeś ;)-

Sparta DOS X to nie jest dopałka (co wiesz, bo wiesz co sprzedawałeś na aledrogo) a OPCJONALNE użycie sterownika dla wyświetlanego obrazu jest normalnym zachowaniem. Jest sterownik dla XEP (XEP80.SYS), jest sterownik dla stock Atari (RC_GR8.SYS), jest sterownik dla VBXE. Tym sposobem mój drogi geniuszu intelektu masz jeden program, którego nie interesuje zasadniczo, jaki hardware ma na wyjściu wizji.

... a pojebana moda, to zadawanie głupich pytań ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

263

Odp: Sparta Commander

Pin,
jak to sparta to nie jest dopala?
Ja to wyjaśnisz??

Przecież bezmózgowy jak włączy atari to pokazuje mu się napis ready bądź czasami start / select jeśli już jego stacja toms dziwnym trafem po podłączeniu do zasilania zrobi mu pśikusa i będzie kazała wybrać start/select ...

264

Odp: Sparta Commander

Przecież bezrobotny jest ze Spartą za pan brat, więc to implikuje niebycie tej ostatniej dopałką. No chyba, że uważa się za nienormalnego jednak ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2014-04-18 20:45:56)

265

Odp: Sparta Commander

Sparta jest taką dopałką, jaką jest megacart z RiverRaid ;)

@Bezrobotny - przestań robić z siebie idiotę, bo mimo upływu czasu w dalszym ciągu nikt nie daje wiary, że taki stan umysłu na dłuższą metę stanowi osiągalny pułap. Choć przynajmniej, co by nie powiedzieć, to jest wesoło ;)

Czy wiesz, jaka to by była sensacja jak by się okazało, że jesteś całkowicie normalnym człowiekiem (rzeczowo i konkretnie wypowiadającym się na forum) ;) ???

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-04-18 20:55:02)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

266

Odp: Sparta Commander

No pewa, że nie dopałka przecie ;)

267

Odp: Sparta Commander

... widzę, że większa połowa forumowiczów dziś jest po kilku głębszych ;) Ostatecznie dłuższy łikęd do czegoś zobowiązuje ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

268

Odp: Sparta Commander

Dobrze, że przynajmniej Atarowce trzeźwe :D

269

Odp: Sparta Commander

hep ... chyba mi się łikend wydłużył ... ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

270

Odp: Sparta Commander

Spencer napisał/a:

Od kilku dni korzystam ze SC i zgrywam 20 letnie dyski z których wiele jest uszkodzonych i kiedy SC natrafia na błąd tj. po kilkukrotnych próbach odczytu uszkodzonego sektora (różnych plików) zwraca komunikat: "zbyt wiele otwartych kanałów" po czym robi zwiechę na amen i nie czyta już nic

Hmm. Będę musiał to spróbować odtworzyć. Może uda mi się znaleźć jakieś uszkodzone dyskietki ;) Opisywanie zachowanie jest nieco dziwne i może być to błąd w SC, ale może też i w np. COPY (bo SC nie ma własnej procedury kopiowania plików, w celu zrobienia copy albo move uruchamia COPY.COM).

Krótko mówiąc: czy podobny efekt występuje też przy kopiowaniu tych samych plików z tej samej dyskietki przez COPY, czy tylko w przypadku użycia SC?

Poza tym: która wersja SDX, która wersja SC, jak wygląda CONFIG.SYS?

PS. Co do XEP, sterownik cały czas "jest w planach", ale póki co niezrealizowanych. Czy SC będzie na XEP-ie używalny, trudno powiedzieć, ale "częste odświeżanie" nie jest wymagane, ogólnie przemalowywane jest tylko to, co niezbędne: swego czasu zoptymalizowałem SC właśnie pod kątem XEP-a, żeby nie przemalowywał elementów ekranu, których przemalowywać nie trzeba. Np. na VBXE ponowne namalowanie ramki robi różnicę trudną do zauważenia, na XEP-ie pewnie byłoby inaczej.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-04-24 17:35:04)

KMK
? HEX$(6670358)

271

Odp: Sparta Commander

XEP - w sumie czemu nie, bo można by z tego uczynić takiego oto dual head'a ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

272

Odp: Sparta Commander

Draco - czy "odznaczanie" tagowanych plików w czasie kopiowania Ci działa?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

273

Odp: Sparta Commander

W trakcie kopiowania nie ma działać. Niektóre tagi znikają, bo odrysowuje się część ekranu przykryta okienkiem COPYING.

KMK
? HEX$(6670358)

274

Odp: Sparta Commander

no właśnie tak to wygląda od prawie zawsze i zastanawiałem się, czy jest dziełem przypadku, czy celowego działania.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

275

Odp: Sparta Commander

jest jeden problem ;)-

Jeśli chodzi o partycje, to na D1: nie mam nic zadeklarowanego (fdisk2/Draco). Jest natomiast zamapowany D2: na D1: (czyli R na D2:). I teraz wracamy to Sparta Commandera, wchodzimy w katalog np. B:\programs\rapidus\

odpalam loader do rdzeni:

P7X 3S029I.XLX 1 /Y

otrzymuję wynik:

170 File not found

To samo, jeśli ominąć mapowanie i uruchomić dokładnie tak samo, tylko z D2: - działa.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info