Temat: Problemy z TT030

Witam ponownie zacząłem trochę testować komputerek i mam parę pytań.Po uruchomieniu podczas testowania pamięci pokazuje mi ze mam 10MB ram gdy podmieniam TOS na ver. PL i następuje restart z 10MB robi sie 3,5 MB. Jaka jest tego przyczyna ???? . Druga sprawa to demko BEAMS jest ono dedykowane TT-ce a u mnie działa po czym w momencie pokazania się twarzy wiesza się i tak za każdym razem. No i ostatnia sprawa to ta karta TT ram co może być że komp jej nie widzi ???


Z góry dziękuje za wskazówki i Pozdrawiam.

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

Odp: Problemy z TT030

Na jaką wersję TOSu podmieniasz? W jaki sposób?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Problemy z TT030

Właśnie. Sądziłem, że pisząc "podmieniam" masz na myśli wymianę kości na płycie. Jeżeli używasz programu z stylu SelTOS-a, to się nie przejmuj. Zakładam, że masz polską wersję TOS, tą którą ja tłumaczyłem. Ona była robiona dla TT-tki z 4MB ST-RAM (bo tyle mam ST-RAM-u w swoim TT).
Po załadowaniu TOS "zabiera" te około 0.5MB, dlatego masz 3,5.
A reszty pamięci nie widzi, właśnie dlatego, że jest to wersja dla 4MB. Gdybyś ściągnął plik do nagrania na kości i nagrał nowe ROM-y to wszystko byłoby OK.

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Problemy z TT030

artik-wroc napisał/a:

A reszty pamięci nie widzi, właśnie dlatego, że jest to wersja dla 4MB.

??? Co za "wersja dla 4 MB"? Dlaczego TOS nie widzi 10 MB RAM-u? Przecież memtop na pewno jest ustawiony dobrze przez BIOS w ROM-ie.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Problemy z TT030

Na TT-tkę nie ma programu typu SelTOS, który potrafiłby załadować inny TOS (przynajmniej ja nie widziałem takiego). Aby go załadować przy użyciu programiku z TOS-Patch trzeba zrobić relokację "TOS 3.06 an eine bestimmte Adresse relozieren".
Tworząc plik do załadowania do pamięci można wybrać ile pamięci ma dany komputer, czy ma to być ST-RAM, czy TT-RAM i w zależności od tego TOS jest ulokowany w odpowiednim obszarze pamięci. Więc podejrzewam, iż to właśnie jest przyczyną.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Problemy z TT030

Dokładnie panowie już tłumaczę i jednocześnie dziękuje za wskazówki . Do załadowania TOS-a używam wersji artic-a i tak jak słusznie zauważyliście selTos mi nie zadziałał korzystam z LOADTOS.PRG, dzięki artic-wroclaw za info teraz już wiem o co chodzi. Dziś rozkręciłem kompa i zacząłem kombinować udało mi się odpalić kartę TT-ram i kwestie wieszania minęły moja TT-ka bez karty ST-ram ma 2mb a z ta kartą 10MB wygląda na to że gdzies coś nie kontaktowało prawidłowo z tąd te zwiechy obecnie wszystko działa ok . Jeszcze raz dzieki za info i pomoc .

Jeszcze mam jedno pytanko dotyczące TT-ki mam zewnętrzną obudowę SCSI do CDROM pytanko czy są jakieś przelotki lub schemat kabla DB25 na DB 50 SCSI jeśli tak to gdzie tego szukać oraz jaki sterownik potrzebuje do CDROM-u.

Pozdrawiam

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

7

Odp: Problemy z TT030

Potrzebne kable znajdziesz na Alledrogo.

Sterowniki są tu:
http://www.ettnet.se/~dlanor/main/dl/betados.zip

Było miło :) Do widzenia.

8

Odp: Problemy z TT030

Zwykły zawnętrzny kabel SCSII, spokojnie Ci zadziała. TTka ma pełne SCSI.

Sikor umarł...

9

Odp: Problemy z TT030

Cze Sikor wiem TT ma pełne SCSI problem tylko że posiada wyjście DB25 a w obudowie od CDROM jest DB 50 stąd moje pytanko.
Artic na alle... znalazłem ale DB25 z obu stron przelotki jako takiej lub kabla DB25-DB50 nie widziałem ale skoro piszesz że bywają to może niedługo ktoś wystawi . Dzieki za stery .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)