1

Temat: F030 i U33

no właśnie...
udało mi sie cos takiego dostać, ale nie jest kompletne - brakuje U33 czymkolwiek by był
nie sadze, zeby poza tym byl sprawny, ale przynajmniej sproboje to ozywic

wszelka pomoc mile widziana

przechodze na tumiwisizm

2

Odp: F030 i U33

Brakuje koprocesora (FPU), czyli układu 68881 albo 68882. Bez tego powinien ruszyć, chociaż (przynajmniej teoretycznie), nie wszystko będzie biegać.

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: F030 i U33

Zaraz, zaraz, wszystko powinno dzialac bez FPU, jedynie naprawde kilka aplikacji ktore umia to uzyc bedzie dzialac szybciej. Ale uruchomic powinno sie wszystko.

4

Odp: F030 i U33

Koprocesora brakowało fabrycznie, nie ma się czym przejmować.

Jury: nieprawda. jeśli coś jest napisane tylko na fpu to nie będzie działać bez niego, bo w tosie nie ma emulatora fpu (znaczy mogło by, ale nie będzie).

Ostatnio edytowany przez sqward (2010-11-16 15:28:39)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: F030 i U33

To to ja wiem. Coz chyba zle sie wyrazielem, w takim razie inaczej: czy na F030 bylo cos co wymagalo FPU?
Mi sie nic takiego nie kojarzy, co oczywiscie nie znaczy ze nie bylo. Jak bylo to dajcie przyklady to szybko zaktualizuje baze w glowie :)

Ostatnio edytowany przez jury (2010-11-16 15:41:49)

6

Odp: F030 i U33

Heh, "powinien ruszyć" napisałem? ;)

Miało być - "ruszy spokojnie". Ja mojego też miałem bez, dopiero później został dołożony.

I Ty zostaniesz big endianem...

7

Odp: F030 i U33

Jury: kilka demek i inter na Falcon'a bez FPU nie pójdzie, np.:

http://pouet.net/prod.php?which=985

http://pouet.net/prod.php?which=4475

http://pouet.net/prod.php?which=987

I z tego co pamiętam to też kilka użytków, w tym NEON 3D

http://www.youtube.com/watch?v=xToPZioN1AU

pozdr :)

Ostatnio edytowany przez grey/msb (2010-11-16 16:34:47)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

8

Odp: F030 i U33

grey/msb napisał/a:

I z tego co pamiętam to też kilka użytków, w tym NEON 3D

A jednak faktycznie, w ST Format nr 73 jest preview NeoN 3D i napisali że wymaga FPU.
Hmm, to dla mnie dziwna strategia, samemu podciąć sobie klientów, przecież to
dawało by identyczne rezultaty tyle że później ( dużo później :) ) a do tego czym
jest taki FPU w porównaniu z DSP, chyba można by to było zaprząć do takiej roboty.

Ostatnio edytowany przez jury (2010-11-16 22:59:00)

9

Odp: F030 i U33

Z tego co pamiętam, użycie FPU zamiast software'owej biblioteki przyspiesza obliczenia zmiennoprzecinkowe coś około 20 (dwudziestu) razy. Więc tak, zgadza się, rezultaty identyczne DUŻO później :) Czasami na tyle dużo później, że nie ma to sensu.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-11-16 19:13:24)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: F030 i U33

Ale nawet na ST były komercyjne rozwiązania tego typu. Fakt na jedną scenę czasem trzeba było czekać nawet i dobę lub więcej :)

11

Odp: F030 i U33

Z tego co kojarzę, z demkiem A.T.S. była fajna jazda. Niby wymaga ono FPU, ale na kompie bez koproca udawało mi się je odpalić jako drugie, po obejrzanym jakimś wcześniej (oczywiście takim, co do TOSa wracało). Uruchamiane jako pierwsze zawsze "wyskakiwało" sobie z powrotem.

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: F030 i U33

ciagnac temat...
na gniezdzie monitora jest sobie dwa piny oznaczone mode, wedle jakiejs tam specyfikacji ich ustawienie wymusze odpowiedni tryb pracy zlacza (kompozyt/rgb/vga), ale opis byl "0" "1" a tymczasem nie mam jak zrobic "1" chyba, ze te piny przyjmuja 12V (takie napiecie na zlaczu jest)
inna mozliwosc to taka, ze te piny zwiera sie do masy, lub zostawia niepodlaczone

ktora z tych opcji?

dwa - czy klawiatura od st pasuje?
konkretnie to mam tylko dolne pol tego falcona :(

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: F030 i U33

2. Tak, pasuje
1. Tryb o i 1 to zwarcie dwu skrajnych pinów (nie pamiętam czy dolnych czy górnych niestety), wymuszających albo tryb VGA albo RGB. Kompozyt wyciągasz z innych pinów - trza poszukać w postach, było to kilka razy wyjaśniane.

Sikor umarł...

14

Odp: F030 i U33

jeszcze jedna sprawa - w srodku jest kupe zworek, moze gdzies sie znajdzie opis?

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: F030 i U33

Ważna jest tylko jedna na gnieździe expansion. Musi tam być, inaczej cpu na płycie jest wyłączone.

19pin DTYPE MALE >>> 15 pin VGA MALE
pin 1 red>>>>>>> pin 1 red
pin 2 green>>>>> pin 2 green
pin 3 blue>>>>>> pin 3 blue
pin 13 >>>>>>>> pin 13 sync
pin 14 >>>>>>>> pin 14 sync
pin 5 >>>gnd>>> pin 6,7,8,10

Ostatnio edytowany przez sqward (2010-11-16 20:37:21)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

16

Odp: F030 i U33

narazie udalo mi sie ustalic tyle, ze combel generuje wszystkie potrzebne sygnaly zegarowe, 16mhz dociera do CPU, ale niestety, CPU nie podejmuje zadnej akcji - HALT- jest w stanie wysokim, podobnie jak BERR-
zworka na J20 jest, ale zeby bylo smieszniej, CPU jest caly czas w resecie (RESET- jest "0" bez wzgledu na cokolwiek)

[edit]
w serwisowce reset jest w tekscie na 84, na schemacie na 64
reset na 64 zachowuje sie poprawnie

cpu nie podejmuje mimo wszystko zadnej akcji na szynie, do tego dosc mocno sie grzeje (w porownaniu do calej reszty talatajstwa)

ma ktos moze taka motorole luzem/do wylutu?

Ostatnio edytowany przez Candle (2010-11-17 10:19:58)

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: F030 i U33

Candlu, przed Grzybsoniadą kupiłem flakona. Objawy miał takie same. Mam (hm.. miałem...) applowego powerbooka 170 i wyrwałem z niego procka i kopra, wsadziłem do flaka i działa! Procek jest 25MHz. Żeby naprawić tamtego pb kupiłem drugiego, ale mogę Ci go wysłać. Nie wiem czy działa, czy procek jest sprawny, bo jeszcze nie ruszałem tego.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

18

Odp: F030 i U33

jesli mozesz to moglbym sprobowac
kupic w best-electronics procek mozna (za 25$) ale jak sie okaze ze cos innego to dalej bede w polu

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: F030 i U33

O, fajnie wiedzieć, że są w Polsce jeszcze fachowcy :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: F030 i U33

smutek

po wymianie CPU bez zmian... a moze ktos ma combel'a na podmianke?

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: F030 i U33

A procek jest dobrze resetowany ? może zasilacz czegoś nie daje ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

22

Odp: F030 i U33

To niestety chyba może być prawie wszystko, np. walnięty ROM. Stan linii (HALT i BERR) wskazuje, że wystąpił podwójny bus error (czyli raz access fault i drugi raz przy próbie jego obsługi). Motka wtedy automatycznie się haltuje.

PS. Nie pamiętam co się wtedy dzieje z liniami adresowymi, ale gdyby pozostawały w ostatnim stanie, to można byłoby odczytać adres, gdzie się procek wyłożył.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-11-20 13:54:54)

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: F030 i U33

draco, ale te sygnaly sa aktywne lou, a u mnie sa haj

procek jest dobrze resetowany jesli ma reset na nodze 64

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: F030 i U33

A to nie wiem[tm].

KMK
? HEX$(6670358)

25

Odp: F030 i U33

za to ja musze dowiedziec

przechodze na tumiwisizm