1

Temat: Zmagania z CA-2001 :)

Udalo mi sie dostac w koncu stacje ca-2001 ale bez zasilacza, koles od ktorego ja dostalem podlaczal ja do 2 zasilaczy jeden od c64 i drugi od kolejki elektrycznej ;) Udalo mi sie uruchomic to ustrojstwo ale niestety stacja czyta dyskietki ale za chiny nie moze ich sformatowac :( Tylko czasami sie udaje. Probowalem tez na drugiej stacji i dzieje sie to samo. Teraz nie wiem czy jest to wina zasilacza czy stacji (obie by byly uszkodzone?) Na stronie J. Soboli dowiedzialem sie ze napiecia dla stacji ca-2001 to 10V AC oraz 17V AC. Zasilacz od c64 daje 9V natomiast od kolejki 12V (probowalem jedna tez podlaczac do swojego zasilacza 16V ale efekt ten sam). Co jest grane? I jeszcze jedno pytanie: Kto i za ile (jezeli te stacje sa sprawne) moglby wmontowac mi do jednej ze stacji TOMS?

Pozdrawiam
BLB

bits received: 001000100010110000100010

2

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

a zapisuje ??? moze dyskietki sa zabezpieczone, tzn. moze nie maja wycietych otworow po bokach

wtedy montowalo sie przelacznik - blokady zapisu

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

No...nie :) Wszystko jest tak jak trzeba, dyskietki standardowe DD, wyciecie itd. :) Stacja po prostu czasem robi dwa lub wiecej przebiegi formatowania (tak jak by  na dyskietce byl blad) i albo konczy ja powodzeniem albo wyswietla F9 i lipa :9

bits received: 001000100010110000100010

4

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

A moze po prostu dyskietki sa powalone skoro na innej stacji tez sie kaszani...

5

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Próbowalem na różnych dyskietkach, nie ma szans że są zwalone :( To chyba wina zasilacza.

bits received: 001000100010110000100010

6

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

albo stacji. ja mam też problemy ze swoja CA-2001, jak raz znajdzie raz blad na dyskietce to juz nic nie odczytasz, trzeba ja wylaczac i wlaczac(reset). ponoc takie sa te stacje.
na moim zasilaczu pisze ze stacja potrzebuje:
AC 16V 0.8A
AC 9V 1.5A.

7

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

A tak na marginesie, kto potrafilby wmontowac TOMS do tej stacji i za ile?

bits received: 001000100010110000100010

8

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Proponuję jeszcze sprawdzić, czy aby:

* Głowica nie jest zasyfiała
* RPM - ile obr. per minuta wychodzi na testach??? 288? Jeśli nie to jest w płytce koło koła  :D podk. do regulacji w/w

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Glowica jest czysta, a na czym moge sprawdzic predkosc obrotowa?

bits received: 001000100010110000100010

10

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Pod Sparta DOSem jest program, ktory zwie sie RPM...

11

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

nie tylko - jest tez ow program pod normalne ;-) DOSy

12

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

A to ja sie nie znam. Wiem ze na urzadzeniu CAR: w Sparcie jest zapisany, dlatego takie skojarzenie.... A chyba jeszcze cos takiego bylo na dyskietce z DOSem XL.

13

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Wlasnie o tym z DOSa XL mowilem. ;-)

14

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Bład f9 to bad sektor wykryty podczaf formatowania - normalnie to ta stacja robi 2 przebiegi ; zadrugim razem sprawdza jak się sformatowało i wtedy jak nie może odczytać jakiegoś sektora to wyskakuje błąd.

Ma ktoś może Spata Dos X i Ca2001?

15

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Co do programów mierzących RPM - trzeba uważać, bo niektóre źle podają wartość (np Hacker King). Po prostu (prawdopodobnie) jako wzorca czasu używają VBLI, a były pisane pod NTSC. Ale ten ze Sparty chyba jest dobry...
Prędkość obrotowa nie powinna mieć takiego znaczenia (chyba że różnica jest naprawdę duża...) Napędy atarowskie mają 288, a wszystkie dostosowywane od PC (tomsy, xf551, etc) 300.

16

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Jak są problemy z zasilanie to proponuję dać zasilacz z hebla albo jakiś inny który daje napięcia 5V i 12V DC (5V elektronika 12V napędy). Zasilanie to należy podłączyć za stabilizatorami napięcia w stacji (7805 i 7812). Najlepiej je wywyalić i tam wpiąć się z zasilaniem.

17

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Sory żę wznawiam temat ale podczas czyszczenia tej stacji zauważyłem że obok szczeliny na dyskietkę jest dioda. NIe podłączona ale działa bo sprawdzałem. W jakim celu została ona zamontowana ?

18

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Dioda sprawdza, czy dyskietka nie jest zabezpieczona przed zapisem (czy jest dziura). A czy aby podczas formatowania nie masz włączonego protectu...? Pod niektórymi przeróbkami stacja wtedy robi jeden przebieg, a dopiero potem krzyczy...

Sikor umarł...

19

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

nie nie tą diode też znalazłem ale wiecie jak w pc w stacji dysków jest dioda która sygnalizuje prace stacji to w CA też jest taka tylko nie ma drucików podłączonych. W LDW też jest taka
http://members.lycos.co.uk/grzybson/img/galeria/duze/ldw2000.jpg

Ona zndajduje jak by nad guzikiem error tylko że wyżej nad szczeliną.

20

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Ta "DIODA" jest w każdej CA / LDW, lecz fabrycznie nigdy (albo nie spotkałem się) nie widziałem, by została podłączona. No chyba, że zrobisz to sam - problem niewielki. Mam też nadzieje, że przy formatowaniu zostały użyte dyski DD, bo HD zformacić poprawnie na CA / LDW .. no, w każdym bądź razie ciężko. Mam nadzieje, że nie jest to przyczyną całego zamieszania. A zasilacz? Pierwsze co, to proponuje faktycznie sprawdzić to na oryginalnym zasilaczu - bo na PIKO, H0, czy TT to nie bardzo coś mi się wydaje. Być może stacja przy zapisie ma większy pobór prądu, a i przy okazji napięcie też nieco spadnie... 8O  - co może różnie wpływać na zachowanie całości. :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Co do "tej"diody - w takim razie wygląda to na diodę, która w starych PC sprawdzała, czy dyskietka została zmieniona... (po jej - dyskietki - wyjęciu fotodioda łapała światełko ze zwykłej diody czy jakoś tak)

Sikor umarł...

22

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Witam...jestem tu nowy i jestem laikiem... mam tę stację i proszę o pomoc w sprawie:

1 Jak fachowo odpalać na niej gierki ??? szczególnie wtedy gdy na dyskietce jest kilka gierek.

2 Jaką funkcję pełnią przyciski TRUCK, DRIVE, ERROR i ten pierwszy licznik...co on u licha liczy???

Do tej pory miałem do czynienia tylko z magnetofonem więc proszę o wyrozumiałość i pomoc...

23

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Co do "tej"diody - w takim razie wygląda to na diodę, która w starych PC sprawdzała, czy dyskietka została zmieniona... (po jej - dyskietki - wyjęciu fotodioda łapała światełko ze zwykłej diody czy jakoś tak)

No nie bałdzo... :)

SQT i Pinek dobrze kombinują - jest to dioda, która normalnie w stacji sygnalizuje jej pracę, a tu rzeczywiście nie jest podłączona, ponieważ, jej funkcję spełnia "BUSY" w panelu sterowania (ach jak to dumnie zabrzmiało)! :D

...a znajduje się ona ponad szczeliną na dysk - dokładnie na "wysokości" przycisku "ERROR". Tak jak na zdjęciu, które teraz dopiero mi się wyświetliłło. Tyle! :)
-------------------------------------------
MIH:
TRACK - pokazuje na liczniku aktualną ścieżkę, na której znajduje się stacja (nie TRUCK, bo truck to ciężarówka :D)
DRIVE - licznik stacji wskazuje numer stacji i gęstość dyskietki (np. 1b)
ERROR - wyświetla numer błędu
no i PROTECT - zabezpiecza dyskietkę przez zapisem (świeci się wtedy dioda "PROTECT")
oprócz tego są możliwe różne kombinacje tych przycisków.
-------------------------------------------
ALL: może wyrzucić gdzieś DOCA do CA2001/LDW w "tych sprawach", co?
-------------------------------------------
A jak wczytywać? generalnie z wciśniętym klawiszem OPTION przy włączaniu komputera - tylko musisz mieć na dyskietce DOS-a lub jakiegoś inita (np. Chaos Loader).

I Ty zostaniesz big endianem...

24

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

Mam taki sam problem z CA2001, chyba, że to ta sama stacja :( . Zauważyłem jedną rzecz, że jak wywali błąd podczas formatowania, nie należy przełącza wskaźnika ścieżki a stacja poprawnie sformatuje dyskietkę. Dziwne, ale te na 99,9% się sprawdza, choć te stacje mam od paru godzin. Może ktoś się spotkał z takim problemem?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

25

Odp: Zmagania z CA-2001 :)

u mnie na mojej CA-2001 jest tylko jeden proble  8O  Brak TOMS'a Multi Drive  :lol:  Pan Żbik sie nieodzywa - zaszył siem w ciemności chyba  :?

A ja se ta diode (nad przyciskiem error podlaczylem do diody busy i mi obioe mrygają  8)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!