26

Odp: monSTEr project

No to będzie usatan :) Miejmy nadzieję, że mój egzemplarz nie będzie miał nic walniętego, bo zacznie się szukanie dobrego dawcy... albo przeróbka DMA ;) PAKi są w poważnych planach, jednak najpierw muszę upolować procka i koprocka (jak szaleć to szaleć) ;)

Pozdrowienia
Airnox

27

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

koprocka

Na forum była oferta na koprocesor - teraz jest na Allegro widzę:
http://allegro.pl/show_item.php?item=1395781498

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

28

Odp: monSTEr project

Żeby nie było, że nic się nie dzieje, że tylko takie ambitne plany... otóż dzieje się :) Prawie się dobrałem do końca do płyty głównej atari (ostatnia płyta ekranu, od strony lutów mi została do zdjęcia). Dumnie na swoim miejscu siedzi MC68000FN8. Zdjęcia pojawią się najpewniej jutro ;) Swoją drogą - na jaki serwis najlepiej wrzucać zdjęcia? imageshack? fotosik? Co by każdy miał wygodę przeglądania ;)

Pozdrowienia
Airnox

29

Odp: monSTEr project

Picassa na Google. Podaj przy okazji numer chipu dma, C398739-001a to dobrze, C025913-38 PH23-001A  to zle.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

30

Odp: monSTEr project

Update - atari rozebrane do cna :)
C398789-001 <- taki chip jest u mnie ;) co prawda bez A, ale jestem dobrej myśli co do zsatanizowania go :D
Przy tej atarynie było już coś kiedyś grzebane (widoczne "domowe" luty)... nie mniej, jest dobrze :)

Pozdrowienia
Airnox

31

Odp: monSTEr project

No przynajmniej w temacie Satan/Ultrasatan jest dobrze.
Recap w 1040STE widzi mi sie bez potrzeby, toz to nie Amiga ale jak tam kolega chce. Teraz tos 2.06 , flop 1.44, wymiana WD1772 na Ajaxa, 4 mega ramu,karta sieciowa, Ultrasatan,HCX ,moze eiffel i mozna sie bawic ST.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

32

Odp: monSTEr project

Recap? Znaczy o co chodzi? Nie kojarzę terminu po prostu ;) Udało się wrzucić zdjęcia z dzisiejszego demontażu :)

LINK

Pozdrowienia
Airnox

33

Odp: monSTEr project

Recap- wymiana kondensatorow,

1040 jak zloto,

Stare simmy schowaj, skombinuj 1 megowe, tos wyglada na wymieniany i to chyba na 2.06 ??? Sprawdzales? . Profilaktycznie rozkrec klawiature i przelutuj zlacza od joystickow.

Obudowa do wanny i szorowanie.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

34

Odp: monSTEr project

@zaxon: Recap- wymiana kondensatorow,
??? Czy to jakaś istotna sprawa? Czy _należy_to_zrobić_ w starym komputerze?

35

Odp: monSTEr project

Hmm, zalezy od komputera, w ST akurat to jest niepotrzebne . W Amigach seri 2000-3000-4000 to pierwsze sie robi, w ZX spectrum 128 to samo. Ogolnie chodzi o to ze albo kondensatory padaja i np. nie ma dzwieku (np. amiga  2000,sega game gear,zx 128 ) albo na plycie jest bateria do RTC i ona wylewa zzerajac sciezki, (amiga 500 plus, acorn, i pare innych).

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

36

Odp: monSTEr project

A tutaj jest zasilacz, w którym kilka kondensatorów wygląda na spuchnięte, czyli do wymiany. Z tego co pamiętam, TOS 1.62 jest. Kondensatory planowałem wymienić tylko te, które wyglądają na podejrzane - nie chce mi się w przyszłości znów całego atari rozkręcać... Co do scalaków - nie widzę nigdzie WD1772 (choć może on jest w samej stacji)... Przy okazji wpadł mi kolejny pomysł - joy/mycha na usb (oczywiście dodatkowe wejście) :) Teraz powoli będzie się wszystko robić.

Pozdrowienia
Airnox

P.S.
A może i RTC dorzucić... ;)

37

Odp: monSTEr project

Przejrzałem zasilacz i pogrzebałem w necie... Schematu nie znalazłem, nawet wzmianki o takim czymś nie ma... Będę rysował w takim razie schemat bo muszę wiedzieć ile mocy jest do wykorzystania. Na pierwszy rzut oka jest to przetwornica AC/DC na kluczu tranzystorowym sterowana jakoś tam przez RLC... Co ciekawe jedyny scalak na płytce zasilacza to nie jest układ do sterowania przetwornicą a jedynie transoptor... Schemat trzeba narysować i koniec. Przy okazji wymienię kondensatory na nowe, bo niektóre grożą awarią (spuchnięte są). Tym nie mniej - ciekawy układ :) Napięcia jak w zasilaczu komp. - +12V, +5V i GND. W razie czego powstanie nowy zasilacz o większej mocy celem napędzenia całej wewnętrznej elektroniki ;) Projekty dopałek typu FRaK, PAK są w tle (wielkie podziękowania dla artik-wroc za skany ;)), ale na razie ciszaaa, bo to troszkę odległe plany do realizacji (deficyt części).

Pozdrowienia
Airnox

38

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

Co do scalaków - nie widzę nigdzie WD1772 (choć może on jest w samej stacji).

To kłamstwa i pomówienia :) WD1772 jest bezpośrednio nad Yamaha i po lewej stronie od DMA

Odp: monSTEr project

Na sieci są dostępne schematy ST/STE/TT/Falcon, możliwe że zasilacze tez są tam rozpisane.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

40

Odp: monSTEr project

airnox, nie rysuj. Schematy zasilaczy ST masz tu

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

41

Odp: monSTEr project

-> jer
Dzięki Ci ;) teraz mogę symulacje zrobić i przemyśleć czy pakować się we wzmacnianie oryginalnego czy w budowę nowego ;)
->jury
Z wielkim ubolewaniem uprzejmie donoszę, że nie mam takiego scalaka na płycie ;) Nad yamahą mam Atari C302096-001A a pod nią MK698901N-04.

Pozdrowienia

42

Odp: monSTEr project

Może zamiast WD1772 masz VLSI czy jakoś tak.

Było miło :) Do widzenia.

43

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

Z wielkim ubolewaniem uprzejmie donoszę, że nie mam takiego scalaka na płycie ;) Nad yamahą mam Atari C302096-001A a pod nią MK698901N-04.

Pozdrowienia

No teraz to mnie zbiłeś z tropu, nie wiem czy żartujesz czy nie :) C302096-001A to właśnie wd1772, a MK698901N-04 to MFP

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-10 22:54:35)

44

Odp: monSTEr project

Cytując za niemieckim forum:

WD1772-PH00-00 = 1772 Floppycontroller DD-fähig
WD1772-PH00-02 = 1772 Floppycontroller DD-fähig
WD1772-PH02-02 = 1772 Floppycontroller DD-fähig
VL1772-02PC = 1772 Floppycontroller DD-fähig
C302434-001A = AJAX Floppycontroller DD/HD/ED-fähig

Wychodzi, że starczy podłączyć HD i będzie działać ;) Nie mniej jutro przestudiuję datasheet'y obu scalaków i zobaczymy, czy faktycznie to dokładnie to samo.

Pozdrowienia
Airnox

45

Odp: monSTEr project

Mniej wiecej, C302096 to Ajax, zgadza sie,sprawdz jaki masz oscylator na plycie kolo niego.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2011-01-10 23:03:34)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

46

Odp: monSTEr project

AX0-100
C398066-001
8.01... MHz


Jutro spiszę wszystkie scalaki, łącznie z bramkami logicznymi.

Pozdrowienia

47

Odp: monSTEr project

Ciekawe czy by to zadziałało z STE ?
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f= … eply_84758

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

48

Odp: monSTEr project

airnox - tu masz opis jak cos: http://stryker.pigwa.net/atari/hd.jpeg

"wszystko się kiedyś kończy......."

49

Odp: monSTEr project

Dzięki za opis :) na pewno skorzystam :) Od samego momentu ujrzenia płyty moją uwagę przykuło puste miejsce na scalak w obudowie PLCC... Jest to miejsce na brakujący element w mojej maszynie - miejsce na blitter... Niby każde STE szczyci się właśnie tym, że blitter ma, jednak mój egzemplarz go nie posiada... Co ciekawe - oryginalnie go nie było... Ponadto wszystkie układy mam wlutowane w płytę a nie na podstawkach (przynajmniej te najważniejsze widziałem, że w innych są w podstawkach). Podstawkę do blittera kupię, jednak sam układ będzie zapewne bardzo ciężki do zdobycia...

Pozdrowienia
Airnox

50

Odp: monSTEr project

Każde STE ma blitter! To brakujące miejsce to zapewne pod kooprocesor. Piszę z pamięci więc coś się mogę troszkę pomylić, ale w STe blitter, MMU i Glue są zintegrowane w jednym układzie. W ST te układy są oddzielnie, więc napewno MASZ blitter :)