1

Temat: Partycje

Mam dysk 80 GB na którym mam partycję 1GB typu BGM i drugą 40GB typu LNX. Zaczynam się nie mieścić na tej 1 gigowej. Czy to w 1000% bezpieczne spróbować "dołożyć" ze 2 partycje TOSowe przy pomocy toola HDDrivera czy lepiej nie kombinować i męczyć się z tym 1GB?

2

Odp: Partycje

no to zrób backup najpierw i potem spróbuj.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Partycje

... moje ostatnie doświadczenia wykazały, iż motanie z partycjami często kończy się zniszczeniem struktury plików na wszystkich pozostałych. Zabawiałem się właśnie HDDRIVEREM, więc proponuję pomęczyć się jeszcze, lub eksperymenty przeprowadź na innym dysku :) Tak będzie bezpieczniej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Partycje

jak zrobisz to hd driverem to możesz stracić dane. Bo ta funkcja partycjonująca za każdym razem tworzy partycje z listy hurtem i orze wszystko jak leci. O ile wiem.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

5

Odp: Partycje

sqward napisał/a:

no to zrób backup najpierw i potem spróbuj.

Tyle że nie mam pomysłu jak, bo sam backup danych w stylu tarowania i zipowania to byłaby masakra przy limicie 2GB na plik i sieciówce ślącej max około 350KB/s

saulot napisał/a:

Bo ta funkcja partycjonująca za każdym razem tworzy partycje z listy hurtem i orze wszystko jak leci. O ile wiem.

Też mi się tak wydawało więc wolałem zapytać i się upewnić :)

Pin napisał/a:

... moje ostatnie doświadczenia wykazały, iż motanie z partycjami często kończy się zniszczeniem struktury plików na wszystkich pozostałych.

Ujuj :) właśnie tego wolałbym :) uniknąć.

Eee, to chyba nie ryzykuję, a chwilowo nie mam drugiego dysku coby to sprawdzić eksperymentalnie :)

O, a może jest jakieś narzędzie MiNTowe które jest znane z tego że potrafi takie cuda robić bezpiecznie? :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-21 00:23:09)

Odp: Partycje

Bezpieczniej moze byc uzycie fdiska+mkdosfs pod pod MiNTem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Partycje

A to w MiNT nie można zrobić linku symbolicznego? Jakoś tak miałem w głowie, że MiNT stoi blisko uniksów...

8

Odp: Partycje

Jury: ja tak własnie backupowałem mój dysk. W sumie po kompresji wszystko miało chyba max. 2GB. Transfer do pc faktycznie zajął sporo czasu, ale się dało.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

9

Odp: Partycje

E, to na nic :) Tak mnie tknęło że skoro raczej na bank rozwalę dysk próbami dopartycjonowania to potem trzeba z gołego TOSu startować aby zmigrować się do MiNTa i potem targać te gigabajty ( u mnie były by ze 4/5 ) z PCta, nie, nie, nie :)
Spróbuję zakupić przejściówkę z ide 2,5 na 3,5 podpiąć dysk z Falona do pc'ta i zrobić obraz dysku czymś w stylu Ghost Image, to chyba nie wnika w struktury partycji i takich tam tylko robi obraz 1 do 1. W razie wykrzaczenia dysku HDdriverem czy fdiskiem robię tylko wrzut obrazu na ten dysk i włala :D Łatwo, szybko i bezboleśnie. Czy ktoś tak próbował i potwierdza ( lub obala ) moją pokrętną filozofię?
Jeśli to by się udało, to byłby to niezły sposób na backup, który do tego można robić często :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-21 12:15:22)

10

Odp: Partycje

Właśnie czy jest jakaś szansa aby podpiąc dysk od flaka i zobaczyć go pod windows-ami???
Ponoć pod linuxem się da ale trzeba się nieźle naorać.

11

Odp: Partycje

Z tego co się orientuję to zobaczyć pod windowsem można wyłącznie w przypadku jak się ustawi jakiś tam typ partycji w HDdriverze i chyba tylko w nim ( i jeszcze jakieś ograniczenia w stylu że nie może być innych partycji, czy cuś ) Ale tego nie próbowałem więc to kijem po wodzie pisane :)

Odp: Partycje

AS: jak już Ci pisałem pod windowsem nie ma szans.

Aby to zrobić pod Linuxem, trzeba:
1) skompilować sobie jądro z obsługa atarowskiej tablicy partycji
2) w parametrach startowych tegoż jądra dać opcje swap do przeswapowania kolejności bajtów w słowie.
Robiłem to; działa. Z tym że w nowych (2.6.x) jądrach opcja swapowania została chyba usunięta, lub jest przeznaczona do usunięcia i nie nie wiem czy ją coś zastępuje więc:
lub
2) ściągnąć sobie dump dysku do pliku, przeswapować samemu (napisać do tego program), podmontować plik, a po zakończeniu kopiowania, jeśli chcemy zapisać zmiany, przeswapować z powrotem i zapisać dump na dysku.

MarekP: da się, ale jak sobie uruchomisz TOS to nic Ci ten link nie da, a myślę że częścią zamysłu jest to aby dane był widoczne także pod TOSem.

Jury: Hddriver ma jakieś magiczne ustawienie które pozwala zrobić hybrydową tablicę partycji ale ma to spore ograniczenia. Nigdy tego nie testowałem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Partycje

Adam dziękuję  za odpowiedź,
ale intryguje mnie funkcja w hddriverku:
http://www.seimet.de/atari/en/hddriverscreenshots.html

Support of DOS/Windows-compatible media

Tos&Windows combined??

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-01-21 13:17:27)

14

Odp: Partycje

Adam Klobukowski napisał/a:

2) ściągnąć sobie dump dysku do pliku, przeswapować samemu (napisać do tego program), <ciach>.

$ dd if=in.img of=out.img conv=swab
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: Partycje

Uważajcie na partycje które widać jednocześnie w TOS i (jak u mnie) MS Dos/freeDOS. Bawiłem się w takie ustawienia (różnymi programami) ze względu na ATOnce którego posiadam i chciałem z tego korzystać przy wymianie danych między Atari a emulatorem. Za każdym razem coś w końcu się maksymalnie posypało i w najlepszym razie była to tylko ta jedna partycja. Nie wiem o co biega, ale jak mam partycje zrobioną na ATOnece spod DOSa i jest ona niewidoczna w TOSie to wszystko działa stabilnie.
Moim zdaniem to nie kwestia emulatora ale właśnie z korzystania z tej samej partycji przez dwa różne systemy operacyjne.

16

Odp: Partycje

mono napisał/a:
$ dd if=in.img of=out.img conv=swab

Łaaa, jeśli dobrze wyczytałem o dd ( "low-level copying and conversion of raw data" ) to może być to co potrzebuję do backupu, oczywiście bez tego conv=swab, bo mi akurat trzeba tylko fajną i szybszą niż zipowanie i słanie pliku backupu po sieci opcję do backupowania dysku Falcona. Teraz muszę skombinować jakiś dysk zapasowy do przetestowania tego ( bo na produkcyjnym nie będę robił testów :) ) i jak testy się powiodą to pokombinuję dopartycjonowanie Falcona :)

17

Odp: Partycje

Adam Klobukowski napisał/a:

... Z tym że w nowych (2.6.x) jądrach opcja swapowania została chyba usunięta, lub jest przeznaczona do usunięcia i nie nie wiem czy ją coś zastępuje ...

A czy mógłbyś mi podać numerek kernela, z którym ta opcja działała?
Oglądałem ostatnio źródła modułów msdosfs i vfatfs w 2.6.32 oraz dosfstools 3.0.11 pod kątem montowania partycji st w linuxie i jest tam kod, ale z tego co widziałem kompiluje się to tylko dla platform opartych o motkę 68k :/ A miło byłoby móc używać partycji st w x86 (choćby z cf).
W kernelach dla Ubuntu 10.04 support dla partycji st jest automatycznie wkompilowany.

Edit: ...i może dla wcześniejszych też, ale nie wnikałem.

Ostatnio edytowany przez mono (2011-01-21 14:01:37)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

Odp: Partycje

mono: działała w linii 2.4, została usunięta w którejś wersji 2.6, ale nie pamiętam w której. Zidentyfikuj nazwę opcji (hda=swap jeśli dobrze pamiętam) i poszukaj w changelogach.

AS: hddriver potrafi sprartycjonować dysk z atarowską tablicą partycji (górna opcja) lub pctową (dolna). Masz tam jeszcze opcje "TOS & Windows Combined" i to jest ta opcja hybrydowa o której wcześniej mówiłem. Help Hddrivera dokładnie tą opcję opisuje.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

19

Odp: Partycje

Dzięki - poszukam.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

20

Odp: Partycje

Jury - a nie będzie najłatwiej podłączyć jeszcze jeden dysk i przewalić dane na niego? - w takim przypadku partycje tworzysz na innym urządzeniu, więc niczego nie popsujesz .. no i spokojnie zrobisz backup danych bez najmniejszych problemów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Partycje

Ale na Falconie pod ide chyba??? nie da się podłączyć dwóch urządzeń. A w scsi nie bawię się, to przestarzała technologia :D a poza tym nie mam dysku scsi.

22

Odp: Partycje

Jury: da się dwa urządzenia jak najbardziej.

To SCSI, które ma falcon jest o dużo lepsze niż IDE. Nie dość że masz 7 urządzeń to jeszcze DMA. To dlatego Cubase Audio działa tylko z SCSI. To, że w dzisiejszych czasach IDE jest praktyczniejsze (bo karty CF i prawie darmowe dyski IDE), to już inna sprawa.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

23

Odp: Partycje

O to jeszcze nie widziałem taśmy do dysku IDE 2,5 na dwa urządzenia :) muszę się zainteresować tematem.

Co do tego Cubase Audio to dlaczego to działa tylko ze scsi? chodzi o szybkość? bo takie tam że 7 urządzeń to mnie nie rusza :) Nie planuję zbudować piramidy dysków i cd'kow jak Kroll :) Jeden dysk i karta sieciowa i to mnie zadowala ;)

24

Odp: Partycje

Chodzi o to,  że do transferów danych przez SCSI jest DMA, a przy IDE wszystko odwala CPU.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

25

Odp: Partycje

jury napisał/a:

O to jeszcze nie widziałem taśmy do dysku IDE 2,5 na dwa urządzenia :) muszę się zainteresować tematem

Jaki to problem. Ostatnio zrobiłem taki kabel YerzmYeYowi. Kupujesz taśmę ide 2.5" 3 wtyczki i zaciskasz to w byle imadle :) Problem z głowy ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info