26

Odp: Partycje

Pin napisał/a:
jury napisał/a:

O to jeszcze nie widziałem taśmy do dysku IDE 2,5 na dwa urządzenia :) muszę się zainteresować tematem

Jaki to problem. Ostatnio zrobiłem taki kabel YerzmYeYowi. Kupujesz taśmę ide 2.5" 3 wtyczki i zaciskasz to w byle imadle :) Problem z głowy ;)-


A nie trzeba przez przypadek przerobić czegoś przy 1wtyczne???
tzn. odwrócić zasilanie???

Sam jestem bardzo zainteresowany taką taśmą, ale ponoć nie jest to tak łatwo..

Pin,
napisz więcej o tym jak to zrobiłeś i czy działa dwoma dyskami ide 2.5.
Temat wałkuję już jakiś czas

Odp: Partycje

Nie trzeba odwracać zasilania tylko kilka linii. Ja to miałem tak zrobione, że miałem przejściówkę (domowej roboty) z 2'5 na 3'5, a potem prawie normalna taśmę 3'5 (tylko z odwróconymi liniami). Tylko trzeba uważać jak się podłącza, bo jak się odwrotnie podłączy do 2'5 to można upalić dysk. No i taśma nie może być zbyt długa, bo flak jest na to wrażliwy.

Z tym odwracaniem linii to mogę coś majaczyć, bo nie pamiętam dokładnie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

28

Odp: Partycje

To poczekam aż Pinokio się wypowie jak to zrobił..
że działą i falcon się nie spalił :P

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-01-23 13:42:01)

29

Odp: Partycje

Bo te pare sygnałów to się zamieniało przy kablu na dwa napędy FDD, a nie HDD.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

30

Odp: Partycje

No właśnie, o czym wy piszecie ? Ja nigdy nie musiałem żadnych sygnałów zmieniać. Używam normalnych kabli kupionych od pecetowców i wszystko działa.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

31

Odp: Partycje

w przejściówce hdd ide 2,5"->3,5" nic się nie odwraca. Kabel też nie wymaga żadnych modyfikacji.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

32

Odp: Partycje

AS - normalnie zaciskasz wtyczki wszystkie w tej samej pozycji - najlepiej czerwonym na stronę zasilania (by utrzymać standard) - i musi dzialać - tylko - przy 2.5" pilnuj, by niczego odwrotnie nie podłączyć. Za wzór możesz sobie przedłożyć oryginalny falconowy kabel ide 2,5" :) - zrób taki sam, tylko zaciśnij na tym 3 wtyki ;)

... a na taśmach do flopek, to czy czasem po prostu nie obracało się kilku sygnałów po to, by ustalić kolejność napędów? :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-01-23 18:19:40)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: Partycje

I to jest informacja...
Dzięki Pinku (!)

34

Odp: Partycje

mono napisał/a:
$ dd if=in.img of=out.img conv=swab

Bo na ubuntu.pl się nie znają ;) więc może tu ktoś pomoże. Właśnie próbuję zrobić sobie backup dysku pod Falcona i mam problemik. Zakupiłem kieszeń USB i po podpięciu jej do maszyny z Ubuntu w /dev pojawia się dodatkowy wpis: "sdb" który jak się domyślam jest właśnie wpiętym dyskiem Falcona pod USB ( no chyba że mocno się mylę ) Teraz celem zrobienia kopii dysku daję:

dd if=/dev/sdb of=/home/jury/dysk.img

ale otrzymuję:

dd: otwieranie `/dev/sdb': Brak dostępu

Jak wykonać prawidłowo taki backup'ik?

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-03 19:23:46)

35

Odp: Partycje

Automatem taki zasób tworzy się z uprawnieniami roota, więc zrób to z roota, albo nadaj sobie do /dev/sdb prawa.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

Odp: Partycje

jury: proponuję:

sudo dd if=/dev/sdb of=/home/jury/dysk.img

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

37

Odp: Partycje

Też wybrałem tą opcję :) To może jeszcze macie pomysł jak to przyspieszyć, póki co próbowałem zwiększenie bloków ( dałem 32MB ) i trochę przyspieszyło. Czytałem też że można by użyć urządzeń raw, ale póki co po 2 zapytaniach do Googla, wychodzi na to że linux jeszcze nie ma takiego dostępu. Jakieś inne pomysły na przyspieszenie?

Odp: Partycje

To już jest najniższy poziom jaki możesz w Linuksie uzyskać - to już sa użądzenia raw.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

39

Odp: Partycje

W sumie to nieaktualne, wczoraj/dzisiaj w nocy coś musiałem już niedowidzieć i pokrzaczyć. Teraz sobie spróbowałem jeszcze raz i 40GB dysk przerzuca do pliku i z powrotem na dysk :) w 1,5 minuty. A to mi w zupełności wystarczy ( wczorajszy czas to była godzina :) )
Dzięki.

A, i jesteś pewien że to jest dostęp raw? Bo z tego co wyczytałem w sieci to niby dostęp blokowy.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-04 08:06:28)

Odp: Partycje

Jury: to jest to samo.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

41

Odp: Partycje

Jury,
jak przejdziesz na kartę cf to polecam usb image tools..
Po prostu ten program jest genialnie prosty i świetnie robi bakupy z Falcona całej karty cf :P