1

Temat: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Ehh... dopóki grałem i oglądałem demka wszystko było w porzadku, ale jak zacząłem sobie pisac konfigi i działac na Sparcie długo nie wytrzymała no i jest klęska - nie działa mi klawisz SPACE w Atarynce, pięknym egzemplarzu, którego szkoda kurcze odkładać na strych - oprócz tej cholernej spacji wsio super, klawisze funkcyjne po prawej stronie jak nowe, odbijają twardo, niepowciskane. Czy można jakoś ratować ta spację? Zdjąłem klawisz wciskam sam dzyndzelek od spacji ale też nie działa ;) Help, hilfe, bom załamany :-( Da się to jakoś naprawić?

Akira

scenial - journalsme de la scene ;)

2

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

tak!!
rozkręć klawiaturę i zobacz czy nic nie stało się "folii" albo "gumeczce"...

3

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Jak gumka to posiadam zapasowe. A jak ścieżka na folii to można naprawić, byle rozebrać ostrożnie i znaleźć uszkodzenie. Mnie się udało uratować klawiaturę do Mega STE z nie działającym Controlem - kawałek cienkiego drucika, klej przewodzący i taśma izolacyjna.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Hej, dziękuję za odpowiedzi, dobrze że jest nadzieja, bo się wczoraj załamałem :(

Czyli tak - mam rozkręcić klawiaturę, czyli cały komputer, tymi śrubkami od spodu? Następie wyjąc zawartość i dotrzeć do klawiatury? Tylko co mam tam dokładnie sprawdzić, za cholerkę nie wiem gdzie tam są gumeczki i po czym poznać czy stało się jej coś, czy też stało się coś folii.  OKi, rozkręcę, zrobię zdjęcia jak najdokładniej i wtedy może coś więcej da się ustalić.

Dobrze, że jest nadzieja :-)


Akria

lutowy Editorial, jak mag to mag w końcu :)
http://www.scenial.pl/archives/5494

scenial - journalsme de la scene ;)

5

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Po prostu rozkręć Atarca (od spodu). Potem podnieś górną część obudowy. Odłącz klawiaturę - folia po prawej stronie blisko klawiszy fukncyjnych. Teraz będziesz mógł zobaczyć jaką masz klawiaturę - z folią i sprężynkami czy na mikrostykach, tę drugą poznasz bo jest na płycie drukowanej i łatwiej ją naprawić. W mojej padł ESC, pomógł spray do czyszczenia styków. Z folią idzie gorzej. Bo jak sprężynka to po prostu wymień.

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2011-02-08 18:15:10)

6

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

to jest 800XL - gdzie tam macie FOLIĘ?? :) - przynajmniej ja widywałem tam słicze lutowane do płytki :) - no chyba, że miałem dziwne klawiatury :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Młodsze wersje 800tki - chyba przeważnie te z Freddie na pokładzie. Mam też taką i klawiatura nie działa (zamontowałem AKI)

8

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

...ooo - to widzę, że zawsze można czegoś nowego się nauczyć ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Można, ale jeszcze nie widziałem, byś kiedykolwiek z tej możliwości skorzystał.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

10

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Y - nie dosc, ze gluchy, to jeszcze niewidomy :). Starosc nie radosc :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

tak pomyślałem ;-) czy nie daloby rady w sytuacjach extrelamnych - ścieżki nie do uratowania lub keye w fatalnym stanie... zamiast ratować ścieżki i gumki kupić jakiegoś małego microswitha i zamontować pod klawiszem i potem zdrutować go na złączu ? jakoś by była lepsza i kontakt i wytrzymałość...
co prawda plontanina kabli by wzrosła ale... by działało :-)

12

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Miałem tak przerobionego ZX+ . Chyba dalej działa temu co go ode mnie kupił. Próbowałem tak dorobić jeszcze klawiaturę do 130XE ale leży już 3 lata i nie chce się.

13

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

No dobrze proszę państwa, atari 800xl rozkręcone i jednak jest tam folia :-) sprawdzone wczoraj organoleptycznie czyli kaprawym okiem ;) :D Na przeźroczystej folii ze ścieżkami nie widać najmniejszych uszkodzeń, gumka także nie rozwalona a spacja jak nie działała tak nie działa. Jakie podjąć ewentualne działania względem tej niesfornej Atarynki by jednak spacją działała? :) w cześci demek przeskakuje się party spacją, więc mnie to wkurza :D

scenial - journalsme de la scene ;)

14

Odp: Padła mi Spacja w Atari 800 XL :( Załamka

Przyjrzyj się foliowemu złączu, czy nie ma przerw na ścieżkach, chociaż jak nie działa tylko spacja, to albo za krótka sprężynka pod klawiszem, albo jakiś brud na kółkach stykowych folii pod spacją. Sprawdź omomierzem przejścia od kółek do złącza. Trzeba klawiaturę rozebrać. Uwaga na sprężynki!

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware