1

Temat: ANTIC - dopałka ?

ktos ma jakis pomysl :)?

tylko bez pomyslow polegajacych na montazu kart od PC-ta, ok

jak dotad pamiec zwiekszano, poprawiano dzwiek, zmieniano CPU, przypomnijcie dlaczego ANTIC jest taki trudny i nic nie slychac aby go ktokolwiek ruszyl ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: ANTIC - dopałka ?

Skoro nikt jeszcze nie napisal, to ja napisze, co zaslyszalem. Pasiu mi mowil, ze ktostam przetaktowal ANTICa dwokrotnie uzyskujac dwa razy wieksza rozdzielczosc, ale nie za dlugo to chodzilo, bo uklad sir zjaral. Efektem bylo z tego co pamietam dwa razy wieksza rozdzielczosc i chyba 31 kHz zamiast 15 kHz. Ale szczegolow nie znam.

3

Odp: ANTIC - dopałka ?

Byc moze LAOO mial na mysli wyczyny kogos z ABBUC bo oni robili jakies eksperymenty z "dopalaniem" antica, a także z podlaczaniem karty cga lub ega (!) do atarynki.....  Chyba sie nie przyjelo bo o to nie bylo szeroko slychac...  :lol:   :x 
Cos ktos kiedys pisal w ich zinie.....

A przydalyby sie nowe tryby gfx lub mniej migajace obecne....

4

Odp: ANTIC - dopałka ?

czyli potrzebne lepsze chlodzenie Antica :)

wieksza rozdzielczosc, czyli 768x480 :)? to ladnie, ale nie zwiekszylo to liczby kolorow, ani rozmiaru cyklu koloru (pixel) ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: ANTIC - dopałka ?

Tebe - jesli jest szybiej taktowany to cykl koloru sie skroci nie ?
Czyli pixle beda wezsze. Tak mi teoria podpowiada.

6

Odp: ANTIC - dopałka ?

mi w anticu najbardziej przeszkadza to ze moze tylko czytac, czytac, czytac :( zeby tak mogl cos zapisac :-)

to co mikey mowi czyli obraz bylby wazki hmm a gdyby tak magicznie rozszerzyc obraz na maxa powyzej (384 pixeli) to teoretycznie 1 linia obrazu mogla by miec nawet 4 kb szerokosci :-) radeony miekna ;-) hehehe

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

7

Odp: ANTIC - dopałka ?

Z lepszym chłodzeniem nie ma problemu - mój patent - szlifujemu scalak od góry o jakies 0.5 mm-0.7 mm - żeby nie przegiąć , potem przyklejamy radiator centralnie na silikonie , podobnie jak na pentium a po bokach dajmy troche kleju - radiatory takie sa nieraz w telewizorach na układach synchronizacji pionowej.

Co do reszty to trzeba kombinować , chyba że ktoś zaprojektuje układ od nowa i wgra go do jakiejś kości np. XLINX-a i puści na 300 % szybkości
Z tym że to już tylko problem projektu.

8

Odp: ANTIC - dopałka ?

Hmmm... przedstawie swoja opinie. Po co przerabiac Antica. Jesli nawet ktos zrobi cos, ze piksele beda wezsze, to jesli powstanie jakies demko, to beda je mogly ogladac tylko osoby wyposazone w owa przerobke. Tak wogole to po co coraz bardziej upodabniac biedne Atari do PC'ta. Wkoncu nadejdzie taki czas, ze graficzka Atarowa straci caly swoj czar :(.

Pozdrawiam,
Black Dot

:: Falling Man Games :: http://fmg.servegame.com :: Macroh Masheen :: http://www.macrohmasheen.com ::

9

Odp: ANTIC - dopałka ?

Juz dawno temu byla dyskusja na temat przyspieszania Antica lub dokładania karty graficznej od grzyba. Ja powiedzialem i powiem to jeszcze raz: rozbudowujmy, a nie modyfikujmy! Dla mnie pomysl poroniony z przyspieszaniem Antica, szczegolnie, ze tak wiele od niego zalezy...
Zreszta przyspieszajac Antica wpadamy w pulapke, w ktora wpadl pecet kilkanascie lat temu....

10

Odp: ANTIC - dopałka ?

nie ma nic zlego w rozszerzaniu mozliwosci Atari, pod warunkiem ze wszystko dotyczy rodziny ukladow 6502 itp

przeciez ludzie wkladaja 65816, nastepce 6502, a nie Pentium Intela, rozszerzaja pamiec a nie wkladaja Dimmow, DDRów, dokladaja kosci w ktorych sa dodatkowe OS-y, ale te OSy sa pisane dla Atari 8bit, a nie zaden Windows Microsoftu, przeciez w Palmach jest wersja 64kb Windowsa, moze ktos glupi, ktory nie potrafi czytac i rozumiec tego co tutaj czyta bedzie chcial go zamontowac ?

niektorzy to naprawde maja klapki na oczach

p.s.
zaraz ktos "genialny" zwroci uwage ze w Atari montuja Simmy, niech wiec najpierw zorientuje sie jakie to simmy a potem marnuje tutaj miejsce

p.s.#2
kupujac Atari nie podpisujecie cyrografu - "Atari do smierci", zadnych zmian bo kula w łeb

p.s.#3
trzeba miec troche wyobrazni i umiec z niej korzystac aby domyslic sie ze gdyby Atari produkowano do dzis wygladalo by inaczej, przeciez nie produkowano tylko jednego-jedynego modelu, kazdy model byl krokiem naprzod, a Wam skostnialym konserwatystom ktos giery z dupy powyrywał

p.s.#4
jesli chcesz miec Atari w idealnej niezkazonej formie poszukaj sobie kącika dla kolekcjonerow, my tutaj zajmujemy sie uzytkowa strona Atari, a nie "kiszeniem ogurasów"

p.s.#5
http://www.cyberroach.com/cyromag/14/cge2k26p.htm
na tej stronie wynalazki ludzi z wyzszym ilorazem inteligencji

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: ANTIC - dopałka ?

Tebe Ty widze szybko z nerw wychodzisz :) Nie ma rozwiazania tego problemu! jak widac kazdy ma jakas granice i kazdy gdzie indziej i w zasadzie dobrze: najwieksi purysci nie uznaja zadnych przerobek, niektorzy stawiaja granice: tylko rodzina 6502 i os Atari, ktos rzucil: tylko rozbudowa a nie przerobki oryginalnych ukladow., w koncu inni ida na maxa i buduja w zasadzie drugi komputer.
Nie dogadamy sie - niech kazdy robi co uwaza, lepiej zeby bylo tego wiecej niz mniej. Kiedys jednak dojdzie do dyskusji kiedy ktos rzuci do kogos innego: "staryyyy z czym do ludzi - to co Ty zrobiles to juz nie jest Atari, spadaj".... i wtedy sie zacznie :D


co do punktu #3 to zgodnie z ta idea powinienes piep... mala i duza atarke w kat i rozbudowywac TT. Co sie bedziesz trupami zajmowal i kisil ogorasy :) Nie badz skostnialy! Przeciez dzis TT nie wygladaloby tak jak kiedys! Troche wyobrazni!
A powaznie to akurat z tym punktem sie nie zgadzam - nie zmieniamy Atarki by nadazala z duchem czasow - dla mnie to po prostu ZABAWA, szuka elektroniki i informatyki...

pozdrawiam wszystkich
--
nosty

12

Odp: ANTIC - dopałka ?

ej - o co te boje. Przeciez decyduje uzus. Jesli cos sie przyjmie i bedzie uzywane przez wiecej niz jednego pasjonata to czemu nie. Taka 'gospodarka rynkowa' w swiecie komputerow - z tym ze rynek dosc niszowy ale zasady te samiutkie. Pozdrawiam elektronikow.

XXL: ja nie napisalem ze ekran bedzie wezszy.
Jesli bedzie mial wiecej czasu w linii to bedzie mogl postawic na niej wiecej wezszch (z racji krotszego cyklu) pikseli. Czyli de fakto bedzie szerszy IMHO.

13

Odp: ANTIC - dopałka ?

Nosty - tak, zabawa, wiec jesli chcesz sie bawic z nami ...

co do TT, ST i innych to byla przeciez inna linia komputerkow, przeciez my tutaj piszemy o Atari 8bit, do k... nedzy, wiec nosty prosze Cie tylko o jedno pomysl zanim cos napiszesz, klania sie wyobraznia, nie spiesz sie, nie chciej odpisac byle co

jesli masz jakies opory to zostaw je sobie i nie chamuj innych :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: ANTIC - dopałka ?

tebe nie chce sie przyczepiac ale to Ty zajrzyj do swojego poprzedniego postu zanim cos napiszesz:
<cycat>
trzeba miec troche wyobrazni i umiec z niej korzystac aby domyslic sie ze gdyby Atari produkowano do dzis wygladalo by inaczej, przeciez nie produkowano tylko jednego-jedynego modelu, kazdy model byl krokiem naprzod
</cycat>

Jesli dla Ciebie ST nie bylo wlasnie krokiem naprzod w stosunku do XE to mozemy zamknac topic. Oczywiscie mozna sie bawic w rozwazania:  co by bylo dzisiaj gdyby nigdy nie wynaleziono procesorow 16-bitowych...
Zreszta, chyba rzeczywiscie zdrowiej bedzie zamknac topic. Ogolnie zgadzam sie z Mikey'em: wszystko co sie przyjmie i co ludzie chce nazywac ATARI jest ATARI. Taka scenokracja.

A po drugie: JA NIE CHCE NIKOGO HAMOWAC. Jesli jakies moje rozwazania Cie draznia to na nie nie odpowiadaj i rob swoje. Nie lamie zadnych regulaminow piszac na tym forum fizoloficzne posty na temat "co jest a co juz nie jest Atari". Zreszta nie tylko ja. Wolnosc rzadzi!

15

Odp: ANTIC - dopałka ?

jesli powstanie jakikolwiek projekt, napewno znajda sie jego zwolennicy i przeciwnicy - jak zawsze. najwazniejsze, zeby jedni i drudzy nie wchodzili sobie w droge i nie podnosili niepotrzebnie cisnienia.

jesli cos ci sie nie podoba - nie kupuj, nie uzywaj, nie komentuj... a swiat bedzie lepszy!  :idea:

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

16

Odp: ANTIC - dopałka ?

Nosty - "nie odpowiadaj" tobie by sie przydalo i nie byloby sprawy, przeciez to nie jest dyskusja Cepie czy mozna rozbudowywac czy nie, nie pytam sie Ciebie o zdanie, tutaj glos maja ludzie ktorzy cos robia, a nie tylko pieprza, wiec zamknij jape i nastepnym razem odpowiadaj na temat, przeczytaj pierwszy post i sprobuj go zrozumiec jesli Ci wodogłowie nie przeszkadza. Umiesz czytac i rozumiec ? Czy ja pytalem sie czy Atari bedzie Atari ??? Na temat !!!!!

Zamknijcie ten topic bo Noste-mu "żyłka peknie" od myślenia  :rolleyes:

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

17

Odp: ANTIC - dopałka ?

Czyli pixle beda wezsze.

Pytanie wiec, czy przy takim przetaktowaniu stare tryby nie beda wezsze? A jesli beda, to co wtedy - kolejny przelacznik na obudowie od turbo_antica?

chyba lepiej pojsc za pomyslem swietego - przeprogramowac i wrzucic do nowej kosci.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

18

Odp: ANTIC - dopałka ?

zgodzilbym sie na to w przypadku gdy taka nowa kosc w podstawowym trybie zachowywala sie jak 100% antic...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: ANTIC - dopałka ?

ano Antic ktory dziala na podobnej zasadzie jak 65816, ktory normalnie dziala jak zwykly 6502, a dopiero po odpowiedniej kombinacji rozkazow przelancza sie na 16-bit

16bit dostalismy bo firma WD istnieje i produkuje te uklady, ktore sa w koncu bardziej uniwersalne niz specjalizowany uklad ANTIC :)

W sumie o projektowaniu ukladow wiem tylko z filmu Terminator 2 :) Moze ktos zaznajomiony w temacie uswiadomi nas jaki jest koszt projektu i stopien skomplikowania budowy ukladu, i czy schemat ANTIC-a jest dostepny ?

Byl juz wspomniany jakis uklad ktory daje sie programowac i zachowywalby sie jak Antic, jesli bylby podatny na przetaktowania i byl programowalny mozna byloby w sposob praktyczny przetestowac co daje wyzsze taktowanie itp :) albo zaprojektowac lepszego nastepce ANTICA, lepszego niz ten z Atari 7800, nadal kompatybilnego ze starym ANTIC-iem

W przypadku C64 ma on np. nowego SID-a, nowy uklad ktory gra inaczej niz stary SID, ale comodziarze zawsze byli dziwni.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

20

Odp: ANTIC - dopałka ?

tebe z ciebie to naprawde jednak kawal chama! myslalem ze zartujesz ale powinienes sie leczyc na nerwy! Pierwszy dales sie wciagnac w dyskusje na temat zasadnosci przerobek i to nie przeze mnie (ale przez lewisa i blackd0ta) patrz swoj list z wieloma podpunktami.
Nie musisz mnie pytac o zdanie zebym mogl tu napisac - chyba ze to twoje prywatne forum. I miejsce jest tu dla kazdego, niezaleznie czy cos robi czy tylko "pieprzy", a swoje zakazy i nakazy tracace faszyzmem mozesz sobie.... Jesli nie potrafisz tego zaakceptowac to ty wynocha! I w nosie mam ilosc twoich postow czy osiagniec na "scenie". Jesli ktos nie umie zachowac podstaw kultury to moze byc doc. dr. hab. z atarologii a dla mnie (i pewnie dla wielu) i tak bedzie zerem.

Aha, zeby Ci zamknac paszcze, masz poczytaj sobie na poczatek:
http://www.howell1964.freeserve.co.uk/A … /antic.htm

Ja w przeciwienstwie do ciebie znam projektowanie VLSI z uczleni a nie z Terminatora - mialem z tego przez rok zajecia praktyczne.

21

Odp: ANTIC - dopałka ?

Nosty, TeBe musisz brac z duzym przymrozeniem oka, bo jak zaczniesz brac powazniej, to bedziesz musial zaczac strzelac. Wyluzuj. Pisze to do Ciebie, bo na TeBe i tak nie podziala :)

22

Odp: ANTIC - dopałka ?

Nie no, spoko Vasco, ja jestem z natury moze marudny ale ogolnie bezkonfliktowy i nie obrazam sie latwo a juz bron boze nie rzucam z piesciami. Tez myslalem ze sobie po czesci zartujemy i atmosfera jest luzna... Ale teraz balbym sie spotkac tebe na jakims party bo mam wrazenie ze gdyby nie szyba ekranu to by mi po prostu przyp...  :rolleyes:

23

Odp: ANTIC - dopałka ?

Dobra wraam do tematu i koncze osobiste wycieczki (TeBe jak chcesz mnie obrazic jeszcze raz to prosze - nie odpowiem, uznamy ze jestesmy kwita i koniec tematu:)

Na zbudowanie takiego ukladu scalonego jest szansa marna. Po pierwsze trzeba by taki uklad zaprojektowac. Ilu jest prawdziwych specjalisow od VLSI kochajacych ATARI i chcacych sie zaangazowac w taki projekt? Co wazniejsze: nikt w zadadzie nie dostanie materialow zrodlowych na temat ANTICA (bo jest on ciagle chroniony patentem). A tu sie pomylic nie mozna, tu nie ma miejsca na proby, chyba ze na symulacje. Nie no, to sa za duze koszta jak na projekt niekomercyjny :( A tak a propos na przyszlosc, to jak jeszcze bylem na polibudzie to slyszalem od ludkow od VLSI ze jest mozliwosc wykonania malych serii ukladow scalonych wlasnego projektu. Jakas fundacja czy zaklad (nie pamietam) z Francji, wspolpracujacy z uczelnia bada przesylane projekty i wykonuje serie prototypowa za darmo. Ale jak pisalem - raczej nie zaprojektujemy ANTICA w strukturze krzemowej :(

Widzialbym inne rozwiazanie: emulator sprzetowy wykonany w technologii smd, tak zrobiony ze jedyne co trzeba by zrobic to wlozyc wyprowadzenia nieduzej plytki w miejsce wylutowanego ANTICA.
Mowiac ogolnie trzeba by wziac bardzo szybki mikrokontroler i zaprogramwac na nim emulacje ANTICA + oczywiscie odpowiednie dopaly... Zlozony problem, ale kto wie...
Zeby przekonac Was ze inni planuja (na razie tylko planuja) jeszcze glebiej:
http://fuji.sourceforge.net/

24

Odp: ANTIC - dopałka ?

moze na poczatek cos co kazemu by sie (mysle) przydalo - podlaczyc atari do monitora vga ... moze przekonalo by to konserwatystow ze jednak niewielkie modyfikacje przynosza korzysci.. pozniej mozna zaczac kombinowac jak zwiekszyc liczbe kolorow czy rozdzialke ale 1 kroczek mysle ze powinien byc taki: vga dla 8bit

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: ANTIC - dopałka ?

hm ... nosty przeciez teraz sa uklady w ktore wprogramowujesz w zasadzie dowolna logike. Xilinx, Altera, itp. VHDL i jedziesz. Wiec nie jest to problem jakiejs seryjnosci tylko zeby ktos to koncepcyjnie opracowal i dawaj palic kostki z nowym ANTICIEm ;-)