Temat: Kompatybilność urządzeń (dyskowych) NEWDEV?

Witam,

Nurtuje mnie jedno pytanie, które powstało po przeczytaniu

http://atariki.krap.pl/index.php/ROM_PBI
"Urządzenie znakowe CIO powinno ponadto wpisać się do tabeli HATABS, najlepiej użyć do tego procedury NEWDEVC $E486. Jako adres tabeli adresowej sterownika trzeba przy tym podać adres $E48F."

Czy to jest metoda dzięki której działa bootowanie z twardych dysków, itd? Ponieważ wykrywanie NEWDEV jest przed bootowaniem to takie KMK/JŻ IDE wciska swój handler do HATABS i całość startuje ładnie ?

A co ma do tego resident disk handler? Czy on jest świadom NEWDEV? - nie mogę doszukać się opisu ew listingu jego.. Czy jakaś stara paskudna aplikacjia używająca resident disk handler skorzysta z NEWDEV?

Kurka, tyle pytań - przepraszam - ale sumuje się to do "Czy istnieje inny dostęp do dysku (poza CIO) na który NEWDEV pomaga - w stosunku do trochę lewych rozwiązań ala MyIDE"

2

Odp: Kompatybilność urządzeń (dyskowych) NEWDEV?

KMK/JŻ IDE ma tylko driver SIO. Procedura SIOINT (dostępna przez $E459) sprawdza, czy chodzi o nowe urządzenie, i jeśli tak, skacze do odpowiedniej procedury w biosie new device, zamiast realizować swoją - szeregową.
Dyski ze swej natury nie są urządzeniami znakowymi i driver CIO (D:) zakłada dopiero DOS, ale jemu wszystko jedno, co jest "pod spodem", bo korzysta z abstrakcji oferowanej przez SIO. Sprawa jest minimalnie bardziej skomplikowana w SDX, ale zasada jest taka sama.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

3

Odp: Kompatybilność urządzeń (dyskowych) NEWDEV?

I nagle wszystko się stało jasne... brakowało mi jak system wie, czy to D czy co innego.... a to jest taki wał, że to już robi BIOS newdeva :P

Wystarczy całość zapiąć na PDIOR i reagować na PDVREG. Ok dzięki wielkie.

a SIOINT tak naprawdę 'nie sprawdza' czy chodzi o nowe urządzenie :) po prostu jeżeli jakieś 'widzi' - patrząc na PDVMSK to  je woła i jak one zwróci C=1 to znaczy że obsłużylo a jak nie to kolejne... a jak nie to SIO....

Dzięki! (wiem, że zacytowałem http://atariki.krap.pl/index.php/ROM_PBI, ale jak coś pokiełbasiłem to zmyjecie mi głowę)