Temat: SIO wpada $F8

cze.
podłączyłem w ramach testów procka do atari przez SIO,
mam taki problem, że jak odpalam kompa to wpada mi do procka jakiś dziwny bajt $F8, później już normalnie...
nie wiem skąd się on bierze, procek czeka na wyzerowanie COMMAND i dopiero odczytuje bajty, także to musi być związane z procedurami SIO...
poza tym bajt nie wpada przy starcie, pojawia się jak Atari pokazuje niebieski ekran...
Ktoś się spotkał?

a może to przez to: "komenda jest wysyłana do urządzenia razem z dołączoną na końcu sumą kontrolną; czas pomiędzy ustawieniem linii COMMAND a wysłaniem komendy musi być nie mniejszy niż 750 usec i nie większy niż 1600 usec"? ja odczytuję zaraz po COMMAND, Ktoś się bawił i coś poradzi?

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-03-08 21:32:22)

2

Odp: SIO wpada $F8

ale o co kaman ? jaki procek działa przez SIO ?

3

Odp: SIO wpada $F8

no dołączyłem '51 do gniazda SIO...
procek czeka na aktywny sygnał COMMAND
po czym odczytuje wysłane z komputera Atari bajty...

no i czasem w momencie włączenia komputera pierwszym odczytanym bajtem jest $F8, a po nim już normalnie $31 $53 $00 $00...

nie mam pomysłu skąd bierze się ten $F8...

4

Odp: SIO wpada $F8

Łopatologicznie - $F8 to nic innego, jak: bit startu (0), 3 zera danych, 5 jedynek danych, bit stopu (1). Dla prędkości 19200 oznacza to impuls o szerokości 1/19200*(1+3)=208.333 us. Nie pojawia się framing error? Albo overrun?

Edit: mikro a nie mili

Ostatnio edytowany przez mono (2011-03-08 22:13:06)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

5

Odp: SIO wpada $F8

Prowokacja :->

6

Odp: SIO wpada $F8

"czasem w momencie włączenia komputera" tak... a nie pomyślałeś że bezpośrednio po włączeniu potrzeba chwilkę na to by procesor po sygnale reset ustawił układy I/O, a zanim to zrobi, mogą tam się różne przypadkowe rzeczy pojawiać.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: SIO wpada $F8

Jeśli posiadasz SIO2SD to takie coś może się pojawić na ekranie LCD (przynajmniej wsad 3.0 wychwytuję cały "ruch" na SIO).

Chyba będzie trzeba to wyfiltrowywać, bo wprowadza w błąd.

8

Odp: SIO wpada $F8

Bez jaj, to będzie z automatu odfiltrowane przez prawidłową procedurę odebrania komendy. Nie ma potrzeby tego specjalnie filtrować, założę się że takie "dane" pojawiają się czasem na wejściach wszystkich urządzeń SIO i żadne tego specjalnie nie traktuje. Nie zgadza się suma to "spadaj rozkazie".

Ostatnio edytowany przez Pecus (2011-03-10 19:20:26)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: SIO wpada $F8

Źle się wyraziłem.

Obecnie na wyświetlacz leci wszystko. Nawet, gdy suma się nie zgadza - a to już nadgorliwość ze strony wsadu.

10

Odp: SIO wpada $F8

a propos sio2sd - ogladal dzis ktos allegro -- nowe sio2sd z nowym pcb ??? kto to ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: SIO wpada $F8

właśnie, ja też chciałem o coś zapytać, na LCD wyświetla się napis, że podpięty jest Gyruss.xex, a nie ATR... jak to działa, czy SIO2SD emuluje DOSa?

12

Odp: SIO wpada $F8

To tylko  awruk epsod meniętny, nie przejmuj się.

Ostatnio edytowany przez jer (2011-03-11 10:46:39)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: SIO wpada $F8

bezrobotny napisał/a:

mam taki problem, że jak odpalam kompa to wpada mi do procka jakiś dziwny bajt $F8

A u mnie to jest $FF! Pewnie dlatego, że OS właśnie $FF wpisuje podczas procedury RESET do rejestru SEROUT...

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: SIO wpada $F8

i kolejny problem, zrobiłem sobie procka z LCD który pokazuje mi komendy wysyłane po SIO...

no i debuguję Spartę 4.42...

dostaję coś takiego:
- po odpaleniu komputera ze spartą sparta próbuje czytać coś z $31
- następnie próbuje czytać coś ze stacji od $38 do $31
- po tym mam jakiś odczyt z $31 komendami chyba $3F i $52... ale... tu pojawia się problem, pomiędzy tymi dwoma komendami pojawia mi się jakiś $D3 dla stacji $31 który ma CRC error...
- testuję też co pojawia się w komendzie format (bo mi nie chcieliście powiedzieć) no i pojawia się też komewnda $3F, po niej $52 a między nimi $D3 z CRC

co to może być ten $D3 możecie mi rozjaśnić temat? moje urządzenie nie zwraca nić po SIO, tylko odbiera... czy przy takim podejściu sparta nie wysyła przy formatowaniu Read Peercom? ten $D3 to nie może być żaden błąd ani zakłócenie bo pojawia się zawsze w tym samym momencie... a gdy się pojawia słychać pyknięcie w głośniku... patrzyłem też APE, w logach nie ma tej komendy $D3, może olewa jak ma CRC...

co Wy na to?

15

Odp: SIO wpada $F8

My na to, że Twoja skłonność do wyważania otwartych drzwi jest godna podziwu.

Powinieneś poczytać więcej dokumentacji, wszystko jest w Atariki. Zaczynasz od hasła "SIO" i czytasz uważnie wszystko, co jest do niego podlinkowane.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: SIO wpada $F8

trochę mnie chyba nie zrozumiałeś, ja czytałem opis SIO i wiem co znaczą te komendy - pytam jedynie co to pojawia się z tym błędem CRC podczas transmisji komend...

17

Odp: SIO wpada $F8

Zrozumiałem dobrze, odpowiedź jest taka sama.

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: SIO wpada $F8

nie prawda, nie ma, przeczytałem całość, nigdzie nie jest nawet wspomniane o tym $D3... co ciekawe jako adres urządzenia dostaje $31, czyli nie jest to jakieś przyśpieszenie, to jakaś celowo wysyłana komenda która nigdzie nie jest opisana.

19

Odp: SIO wpada $F8

Przykro mi, ale nie przeczytałeś "całości" i to widać jak na dłoni. Jeśli mówię, że ta informacja tam jest, to chyba wiem, co mówię, bo sam ją tam umieściłem :P Wróć do ostatniego zdania postu nr 15 w tym wątku.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: SIO wpada $F8

$53 - jeśli zrozumiesz....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

21

Odp: SIO wpada $F8

mój błąd, piszę z pamięci bo układ rozmontowałem, tak to chyba było $53 a nie $52...

ale cały czas odnoszę wrażenie że nie mówimy o tym samym, mi pojawia się jakiś syf pomiędzy $3F (read speed id) a $53 (read status)... o to mi chodzi...
gdyby to był jakiś szczątek przegapionej transmisji to bym nie miał kodu urządzenia $31 w tej komendzie z CRC - głupi jestem...

jeśli Wam też to może chociaż wskażcie kierunki poszukiwań...

jutro przeglądnę jeszcze raz atariki, ale już patrzyłem, bez efektów.

P.S.
miejcie na uwadze, że ja jestem prawie lamer w tych sprawach.

tak to na pewno było $53 a nie $52

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-05-22 20:10:11)

22

Odp: SIO wpada $F8

Ależ mamy... Dlatego mało się odzywamy...

23

Odp: SIO wpada $F8

pełna komenda która powoduje problem to: $31 $D3 $00 $00 $05

ma Ktoś pomysł? niestety nie dorobiłem się jeszcze oscyloskopu cyfrowego, a może Ktoś zna jakiś tani wartościowy tester stanów logicznych dostępny dla amatora?

24

Odp: SIO wpada $F8

hmm, moze uzyj komendy   $4E, $49,$45,$20,$ 5A,$41,$57,$52,$41,$43,$41,$4A,$20,$47,$4C,$4F,$57,$59

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

25

Odp: SIO wpada $F8

bezrobotny napisał/a:

pełna komenda która powoduje problem to: $31 $D3 $00 $00 $05

Gdybyś, jak Ci radzą, przeczytał "SIO i wszystko, co jest podlinkowane", to nie miałbyś z tym żadnego "problemu".

Tak poza tym, to suma kontrolna (w ostatnim bajcie) jest prawidłowa ;P

KMK
? HEX$(6670358)